Luník IX vítal pápeža veselo a dostal aj dary. Boli ste predmetom predsudkov a hanlivých gest, povedal Rómom (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Pápež František v Košiciach
Pápež František počas stretnutia s rómskou komunitou na priestranstve pred saleziánskym komunitným centrom na sídlisku Luník IX. Košice, 14. september 2021. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 14. septembra 18:01

Pápež František v utorok v rámci svojej návštevy Slovenska navštívil aj košické sídlisko Luník IX, kde sa stretol s rómskou komunitou na priestranstve pred saleziánskym komunitným centrom.

Približne dvetisíc ľudí vítalo hlavu katolíckej cirkvi potleskom, niektorí ho pozdravovali aj z okien okolitých budov. Na tej pri pódiu visel aj transparent v taliančine, na ktorom bolo napísané František, vitaj medzi nami.

Poďakovanie zamestnávateľom aj rodičom

Svätého Otca na sídlisku privítal provinciál saleziánov na Slovensku Peter Timko, direktor saleziánskej komunity na Luníku IX Peter Veselský a ďalší traja spolubratia Peter Žatkuľák, Marián Maťaťa a Jozef Gibala. Dve rómske deti mu odovzdali kvety.

Viac o téme: Návšteva pápeža Františka na Slovensku

Po piesni v rómskom jazyku následne pápeža krátko pozdravil Peter Bešenyei, saleziánsky delegát pre pastoráciu Rómov a moderátor Centra rómskej misie v Košiciach. Vo svojom príhovore priblížil pastoračnú prácu na Slovensku a jej históriu.

Poďakoval sa aj zamestnávateľom, ktorí ponúkajú prácu Rómom, rovnako aj rodičom, ktorí prijali do pestúnskej starostlivosti rómske deti.

Nie je ľahké prekonávať predsudky

Saleziáni potom pápežovi odovzdali dar, dva obrazy rómskych blahoslavených Emílie a Zefirína, ktorých autorom je riaditeľ Súkromnej základnej umeleckej školy v Michalovciach Miroslav Capovčák.

Svätý Otec dostal aj zmenšeninu plastiky Krista Zmŕtvychvstalého, vysokú asi 40 cm, ktorej originál sa nachádza v kostole na Luníku IX. Svätý Otec sa spoločne s Rómami pomodlil modlitbu Otče náš – Dade amaro – v rómskom jazyku.

Pápež prítomných pozdravil aj slovami, že „nikto v Cirkvi sa nesmie cítiť mimo alebo daný nabok“. Zároveň poďakoval za prijatie a láskavé slová. Zdôraznil, že byť v Cirkvi znamená byť súčasťou rovnakého tímu. Cirkev označil za rodinu bratov a sestier a tiež domov, ktorý je domovom aj pre Rómov.

„Cirkev je domov, je to váš domov. Preto by som vám chcel zo srdca povedať, že ste vítaní. Vždy sa cíťte v Cirkvi ako doma a nikdy sa nebojte v nej žiť. Nech nikto nenecháva mimo Cirkvi vás alebo niekoho iného,“ prihovoril sa Svätý Otec Rómom.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Pápež zároveň poukázal na to, že nie je ľahké prekonávať predsudky, ani medzi kresťanmi. Hovoril aj o vynášaní súdov bez toho, aby človek poznal konkrétne tváre a príbehy.

Veľké sny detí sa nemôžu zlomiť o bariéry

Práve Rómovia boli podľa slov Svätého Otca „predmetom predsudkov a nemilosrdných súdov, diskriminačných stereotypov, hanlivých slov a gest“. „Vďaka tomu sme sa všetci stali chudobnejšími, chudobnejšími v ľudskosti,“ prihovoril sa ďalej.

Podľa jeho slov je preto na obnovu dôstojnosti potrebné prejsť od predsudkov k dialógu, od uzavretia k integrácii. „Súdy a predsudky len zväčšujú vzdialenosti. Kontrasty a silné slová nepomáhajú,“ zhodnotil s tým, že cestou k pokojnému spolužitiu je integrácia.

V tomto kontexte zároveň poznamenal, že práve deťom patrí budúcnosť a ich veľké sny sa nemôžu zlomiť o naše bariéry. „Kvôli deťom je potrebné robiť odvážne rozhodnutia, pre ich dôstojnosť, ich vzdelanie, aby vyrastali dobre zakorenené vo svojom pôvode, ale zároveň bez toho, aby videli každú možnosť vylúčenú,“ povedal.

V závere príhovoru sa pápež poďakoval tým, ktorí vykonávajú integračnú prácu, a to kňazom, rehoľníkom aj laikom. Zároveň sa poďakoval aj za prácu s ľuďmi na okraji, ako sú utečenci a väzni. Svoju blízkosť vyjadril aj celému väzenskému prostrediu.

Osobitne sa poďakoval aj saleziánskym pastoračným centrám a povzbudil ich v ich práci. Rómov pozval k tomu, aby prekonali strach, rany minulosti. Urobiť tak majú s dôverou „v poctivej práci, v dôstojnosti zarábania si na každodenný chlieb a v budovaní vzájomnej dôvery“. V závere všetkým požehnal a adresoval im objatie celej Cirkvi.

Sprievodný program

Sprievodný program k návšteve pápeža Františka na Luníku IX sa začal ešte doobeda s menším oneskorím, a to svätou omšou pri príležitosti sviatku Povýšenia svätého Kríža. Ako informovala Konferencia biskupov Slovenska, celebroval ju slovenský biskup pôsobiaci v Azerbajdžane, salezián Vladimír Fekete. Kazateľom bol ďalší salezián, don Jozef Luscoň.

Na program prišli na piatich autobusoch ešte pred svätou omšou dopoludnia aj Rómovia z Jarovníc v Sabinovskom okrese. „Prišli sme sa pozrieť na Svätého Otca, pretože sme ho ešte takto na živo nevideli. Chceme od neho dostať a prijať veľa milostí. Je to skvelý človek s dobrým srdcom,“ povedala pre SITA jedna z pútničok, Jana Giňová.

Z rovnakej obce zavítala aj mladá rodinka. „Prišli sme pozrieť pápeža. Nie každý bol pápežom, ale tento je naozaj pápežom. Je ním srdcom. Je to nielen pápež, ale aj dobrý človek,“ povedal pre SITA otec rodiny Ivan, ktorý prišiel s manželkou, deťmi aj ďalšími členmi rodiny.

Mnohí z prítomných, nielen Rómovia, vyzdvihli prácu saleziánov na tomto sídlisku. „Robia tu veľký kus dobrej a ťažkej roboty a určite prinesie ovocie, verím tomu,“ povedala pre SITA Mária, ktorá pricestovala z Košíc.

Aj preto, že činnosť saleziánov pozná a ich komunity navštevuje, si vybrala účasť na podujatí na Luníku IX. namiesto štadióna. „Na povzbudenie je určite dobré, že Svätý Otec príde medzi Rómov,“ ocenila rozhodnutie pápeža prísť do rómskej komunity.

Stretnutie s pápežom im pomôže

Z obce Lomnička na severe Slovenska prišli na stretnutie so Svätým Otcom veriaci aj s tamojším kňazom Martinom Pasiarom. Na starosti má v rámci pastorácie v tejto obci s prevažne rómskym obyvateľstvom viac ako tritisíc ľudí. Podľa jeho slov tam funguje práca s Rómami trinásť rokov, najmä s deťmi a mladými.

V utorok prišiel s osemdesiatkou tých, ktorí sa nechali zaočkovať. Ide prevažne o rodičov s deťmi. „Sami si nepomôžu, potrebujú našu pomoc,“ skonštatoval s tým, že stretnutie s pápežom ich viac ubezpečí, že sú súčasťou Cirkvi a nezabúda sa na nich.

Pozdraviť pápeža prišli aj pútnici z Bardejova, a to na dvoch autobusoch. „Veľmi sa tešíme na Svätého Otca, už sme s ním boli aj v Ríme. Uvidíme, akým slovom nás povzbudí,“ povedala Andrea Drveňáková.

Desiatky dobrovoľníkov

S organizáciou aktivít na sídlisku Luník IX pomáhalo približne 150 dobrovoľníkov. Mnohí sem prišli nielen z východného Slovenska. Pomáhajú organizačne, usmerňujú médiá aj návštevníkov pri jednotlivých sektoroch a sledujú aj dodržiavanie protipandemických opatrení.

Dobrovoľníčka Marika z Topoľčian je v Košiciach od nedele, odchod má plánovaný na stredu. „Mala som túžbu vidieť bližšie Svätého Otca. Je to charizmatická osobnosť,“ uviedla pre agentúru SITA. Onedlho oslávi päťdesiate narodeniny, dobrovoľnícku činnosť a stretnutie s pápežom si dala ako darček k nim.

Dobrovoľníčka Eva z Košíc si spoluprácu s miestnymi Rómami počas prípravy na stretnutie a pomoci na Luníku pochvaľuje. „Iste, vnímali to ináč, chvíľu z toho možno mali stres, ale už v pondelok sme videli, že sa tešia. Priložili tiež ruku k dielu,“ povedala pre SITA.

Dobrovoľníci ich ale museli požiadať, aby sa postarali o psov, ktorí na sídlisku pobehovali. Vyhoveli im a zatvorili ich. Pre Evu toto sídlisko nie je neznáme, jej dcéra pracovala ako dobrovoľníčka u saleziánov, ktorí sa tu starajú o pastoráciu Rómov.

Sídlisko Luník IX

… bolo postavené v 70. rokoch minulého storočia. Pôvodne malo byť sídlom pre vojenské zložky a bezpečnostné sily. Dnes na tomto sídlisku žije 4 300 obyvateľov rómskeho pôvodu, ich presný počet je však ťažké zistiť. Tretinu z nich tvoria deti a mládež.

V jednom obydlí na Luníku žije v priemere štrnásť ľudí. Veľký počet z nich žije v chudobe a zlých hygienických podmienkach. Situáciu na tomto sídlisku, ako aj na celom Slovensku, spôsobuje predovšetkým veľmi nízka úroveň vzdelania a vyučovania, ktorú samotní Rómovia často úmyselne ignorujú. Viacerí neplatia za elektrinu, teplú vodu a kúrenie.

Mnoho rodín žije takmer nepretržite s obmedzeným množstvom pitnej vody na deň či bez prístupu k pitnej vode, bez vykurovania, a to všetko súvisí s úrovňou hygieny v domoch. Odpadky sa veľmi často jednoducho vyhodia pod okná. Štvrť, do ktorej vedie iba jedna ulica, spája s mestom iba jedna autobusová linka.

Saleziáni don Bosca tam pastoračne pôsobia od júla 2008, keď prevzali aj zodpovednosť za výstavbu komunitného centra. Komunitné centrum tam bolo otvorené o dva roky neskôr, zameriava sa na edukáciu, kultúrne aj katechetické aktivity.

V súčasnosti tam pôsobia štyria saleziánski kňazi s viacerými laikmi, dobrovoľnými spolupracovníkmi. Zriadená je tam aj materská a základná škola, v ktorej sa vzdelávací systém snaží zachrániť deti aspoň pred úplnou negramotnosťou. Saleziáni spolu s dobrovoľníkmi sa snažia evanjelizovať a vzdelávať v štýle preventívneho systému svätého Jána Bosca.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Pápež František