- aktualizované 26. novembra, 15:28
Pomoc vojakov po vlaňajšom výbuchu bytového domu na Mukačevskej ulici v Prešove, či ich angažovanie sa pri pomoci rodinám v núdzi.
Aj tieto činy boli ocenené v ankete Vojenský čin roka 2019. Tohtoročný 23. ročník sa pre pandemickú situáciu uskutočnil v priestoroch Ministerstva obrany SR (MO SR) len za účasti predstaviteľov rezortu a laureátov jednotlivých kategórií.
Ocenení vo viacerých kategóriách
Ocenenie v kategórii „Záchrana života“ si odniesol kolektív profesionálnych vojakov z Práporu Istar v Prešove, ktorí pomáhali po výbuchu bytového domu na Mukačevskej ulici v Prešove. Za kolektív si ho prevzali Ján Štefančík a Jozef Bilohučšin.
Bilohučšin bol obyvateľom jedného z bytov, ktorý hneď po výbuchu pomohol susede s evakuáciou. Medzi prvými nasadenými bolo 27 príslušníkov OS SR z prešovského práporu.
Na miesto nešťastia vyrazili ihneď po jeho vzniku, pomáhali kolegom z hasičského a záchranného zboru s evakuáciou obyvateľov, presunom ranených a sprístupňovali cestu záchranným zložkám. Podieľali sa tiež na strážení a hliadkovaní a aj na zabezpečení priestoru likvidačných prác.
V kategórii „Pomoc verejnosti“ získal ocenenie Michal Holbík z Čestnej stráže OS SR z Veliteľstva posádky Bratislava. Ten v roku 2016 spolu s kolegami zrealizovali finančnú zbierku „Kolektív dokáže viac ako jednotlivec“. Počas štyroch rokov vyzbierali finančné prostriedky na pomoc štyrom rodinám, ktoré boli na takúto pomoc odkázané.
Medzi laureátmi je aj žena
Ocenenie civilnej osobe alebo kolektívu, ktorý prispieva k budovaniu civilno-vojenských vzťahov v rámci kategórie „Priateľ armády“, putovalo laureátovi Milanovi Gajdošovi z Vojenskej podpornej nadácie. Tá od roku 2011 pomáha komunite vojakov a zamestnancov rezortu obrany v zložitých situáciách. Ide o jedinú nadáciu s týmto poslaním na území Slovenska, ktorá zároveň rozvíja vojenské tradície.
Podmienky získania úveru zo Štátneho fondu rozvoja bývania zjednodušia, záujem obcí by mohol rásť
Ocenení boli aj príslušníci OS SR, ktorí vynikajú mimoriadne aktívnym plnením služobných úloh a významným spôsobom prispeli k budovaniu dobrého mena ozbrojených síl doma alebo v zahraničí. Laureátkou kategórie „Služba vlasti“ je vojenská zdravotníčka Ivana Krivošová, ktorá poskytovala zdravotnú starostlivosť v karantenizovaných marginalizovaných rómskych komunitách v rámci civilno-vojenskej operácie Umbrella.
Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) vo štvrtok spolu so štátnym tajomník rezortu obrany Marianom Majerom, generálnym tajomníkom Služobného úradu MO SR Petrom Kozákom, náčelníkom Generálneho štábu OS SR Danielom Zmekom a hlavným poddôstojníkom OS SR Marcelom Kaniakom zablahoželali laureátom.
Stretli sa s prezidentkou
Ocenení sa vo štvrtok 26. novembra stretli aj s prezidentkou SR a hlavnou veliteľkou Ozbrojených síl SR (OS SR) Zuzanou Čaputovou v Grasalkovičovom paláci v Bratislave, kde im zablahoželala a poďakovala za ich skutky. Vyjadrila im vďaku za to, že ako príslušníci armády prejavili odvahu, statočnosť a obetavosť pri nešťastí, ktoré postihlo občanov pri výbuchu bytovky v Prešove.
„Ďakujem, že si prostredníctvom nadácie prejavujete spolupatričnosť s kolegami v službe, ktorí sa ocitli v zložitej situácii. Duch spolupatričnosti, aký sa rodí práve medzi ľuďmi, ktorí slúžia vlasti, môže byť príkladom pre celú našu spoločnosť,“ pripomenula prezidentka. Čaputová zároveň ocenila prejav ľudskosti a humanity vtedy, keď bolo potrebné zvládnuť situáciu v marginalizovaných komunitách v čase pandemickej karantény.
Prezidentka upozornila na problém domáceho násilia čítaním svedectiev žien, ktoré ho prežili
„Vám, vojakom práporu ISTAR Prešov, rotmajstrovi Michalovi Holbíkovi a príslušníkom 1. Roty Čestnej stráže OS SR, Vojenskej podpornej nadácii a rotnej Ivane Krivošovej, chcem povedať, že som spolu s vašimi veliteľmi a nadriadenými na vaše činy hrdá. Vážim si, že ste svojimi skutkami a svojim príkladným konaním prispeli k tomu, že sa dôvera verejnosti k profesionálnym vojakom, príslušníkom OS SR, posilňuje,“ zdôraznila hlava štátu.
Prezidentka na záver upozornila, že v dnešnej zložitej a komplikovanej dobe je potrebné, aby občania dôverovali orgánom a inštitúciám štátu a aby sa miera vzájomnej dôvery v spoločnosti zvyšovala. „Ocenenie, ktoré ste dnes prevzali, svedčí o tom, že ste pre dobro spoločnosti a dobré meno Ozbrojených síl Slovenskej republiky urobili to, čo je vo vašich silách,“ uzavrela Čaputová.