Ochrnutý strojca genocídy v Rwande sa odvolal proti rozsudku

Rwanda pascal Simbikangwa
Bývalý rwandský vojak Pascal Simbikangwa je prvým človekom stíhaným vo Francúzsku za podiel na genocíde. Foto: SITA/AP

PARÍŽ 19. marca (WEBNOVINY) – Advokát bývalého rwandského vojaka Pascala Simbikangwu podal odvolanie proti piatkovému rozhodnutiu súdu v Paríži, na základe ktorého by mal stráviť vo väzení 25 rokov za podiel na masovom vyvražďovaní.

Potvrdil sa tak predpoklad, že prvý francúzsky proces týkajúci sa genocídy v Rwande bude pokračovať. Bývalého vojaka a tretieho najvýznamnejšieho predstaviteľa rwandskej spravodajskej služby začali Francúzi súdiť vo februári, pričom sa okrem genocídy zodpovedal i z podielu na ďalších zločinoch proti ľudskosti.

Advokát Fabrice Epstein podľa vlastných slov neočakáva, že by sa pojednávanie vo veci odvolania uskutočnilo skôr ako v roku 2015. Päťdesiatštyriročného Rwanďana zadržali v roku 2008 na francúzskom ostrove Mayotte a jeho prípad je považovaný za prelomový, keďže francúzske orgány boli predtým v súvislosti so zločinmi v Rwande dlho kritizované pre svoju nečinnosť. Obžalovaný pripútaný na invalidnom vozíku obvinenia popiera a označuje sa za obeť „honu na čarodejnice“.

Francúzsko v minulosti opakovane odmietlo vydať osoby podozrivé z genocídy do Rwandy pre obavy, že by prišli o právo na spravodlivý súd, viacerí z nich však skončili v rukách Medzinárodného trestného tribunálu pre Rwandu v Tanzánii.

V roku 2010 Paríž zriadil nový útvar pre vyšetrovanie prípadov genocídy a zločinov proti ľudskosti, v ktorých vystupujú osoby zadržané vo Francúzsku. Počas genocídy v Rwande prišlo v priebehu niekoľkých mesiacov o život približne 800-tisíc ľudí, prevažne z radov menšinových Tutsiov. Vtedajšie udalosti sú preto považované za najhoršie masové vyvražďovanie od konca druhej svetovej vojny.

Ďalšie k téme

Odporúčané