Očkovanie novorodencov na tuberkulózu nemusí byť povinné

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Chrípka_vakcína

POPRAD 21. marca (WEBNOVINY) – Slovensko uvažuje o zrušení povinného očkovania novorodencov proti tuberkulóze (TBC). „V odborných kruhoch Slovenská pneumoftizeologická spoločnosť uvažuje, že v prípade priaznivého trendu tuberkulózy sa zruší plošné očkovanie proti tuberkulóze, ale neuvažuje sa o absolútnom zrušení očkovania,“ uviedla na dnešnej tlačovej besede vo Vyšných Hágoch Martina Miškovská zo Šrobárovho ústavu detskej tuberkulózy a pľúcnych chorôb. Vlani zaznamenal Národný register tuberkulózy vo Vyšných Hágoch 11 prípadov tuberkulózy u detí do 14 rokov, z nich až desať detí bolo rómskych.

Očkovanie by zostalo u vybraných rizikových skupín obyvateľov

Rizikovými skupinami sú podľa Miškovskej tie, kde sa tuberkulóza v súčasnosti vyskytuje najčastejšie. Ide o sociálne slabšie skupiny obyvateľstva. „U nás sú to predovšetkým rómske deti. Potom sú to deti, kde je nejaké riziko primárnych imunodeficitov, závažných porúch imunity, kde by mohla mať tuberkulóza závažný priebeh,“ dodala Miškovská. Očkovanie novorodencov by sa mohlo u nás zrušiť už od 1. januára 2012.

V rámci Slovenska je najvyšší výskyt ochorení na tuberkulózu v Prešovskom a Košickom kraji

Na Slovensku zaznamenal Národný register tuberkulózy vlani 443 prípadov tuberkulózy, čo je inicidencia 8,17 prípadu na 100 000 obyvateľov. Slovensko sa tak radí ku krajinám s nízkym výskytom tuberkulózy. Počet ochorení na tuberkulózu za posledných 50 rokov u nás postupne klesá. V posledných dvoch rokoch je incidencia pod 10 prípadov na 100 000 obyvateľov. Klesajúci počet ochorení na tuberkulózu viedol vlani aj k zrušeniu povinného preočkovania detí v 11. roku života a zostalo už len povinné očkovanie novorodencov. „Napriek tomu, že v absolútnych číslach máme pokles výskytu tuberkulózy, zaznamenávame presun z vyšších vekových kategórií do mladších vekových skupín v produktívnom veku,“ uviedol expert Svetovej zdravotníckej organizácie Ivan Solovič.

Už tradične je v rámci Slovenska najvyšší výskyt ochorení na tuberkulózu v Prešovskom a Košickom kraji. Napriek tomu, že v Košiciach a Prešove je stále najvyšší výskyt ochorení na tuberkulózu, došlo tu vlani aj k najväčšiemu poklesu počtu prípadov. Ešte do minulého roka platilo, že najnižší výskyt ochorení na tuberkulózu je v Bratislavskom kraji. Minulý rok sa Bratislava zaradila hneď za oba východoslovenské kraje. „Nedá sa povedať, že by Bratislavský kraj mal zvýšenie počtu ochorení. Bratislava nejaví taký pokles ako ostatné kraje na Slovensku,“ uviedol Solovič. Bratislava sa začína podobať ostatným vyspelým európskym hlavným mestám, kde je najvyšší počet ochorení na tuberkulózu. Hlavné mesto má najvyšší počet bezdomovcov, asociálov či ľudí dochádzajúcich za prácou z chudobnejších regiónov, čo má za následok aj zvýšený výskyt tuberkulózy.

Ani v Bratislave to však nie je až také dramatické. Bratislavský kraj mal v minulom roku incidenciu 7,71 prípadu. V Londýne je to dokonca až 70 prípadov na 100 000 obyvateľov. Súvisí to aj s vysokou migráciou do vyspelých krajín. „Tuberkulóza v rámci Európy sa stáva problémom veľkomiest,“ dodal Solovič.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať