Zločiny proti ľudskosti spáchané počas konfliktu v bývalej Juhoslávii zostávajú mementom v novodobej histórii. Uvádza sa vo vyhlásení Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ) pri príležitosti 25. výročia masakry v obci Serbrenica.
Podľa rezortu diplomacie je povinnosťou súčasných a budúcich generácií a politikov urobiť všetko, aby v budúcnosti k žiadnej takejto tragédii viac nedošlo. Ministerstvo tiež zdôrazňuje, že podporuje vstup krajín západného Balkánu do Európskej únie (EÚ).
Žiadna tragédia sa nesmie zopakovať
„Aj ďalšie vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti spáchané počas konfliktu sprevádzajúceho rozpad bývalej Juhoslávie zostávajú mementom v novodobej histórii regiónu i Európy,“ uvádza sa vo vyhlásení rezortu diplomacie.
Erdogan po rozhodnutí súdu formálne zmenil ikonický istanbulský chrám Hagia Sofia na mešitu
Podľa ministerstva je povinnosťou súčasných a budúcich generácií a predovšetkým politikov urobiť všetko, aby v budúcnosti k žiadnej takejto tragédii viac nedošlo, či už na západnom Balkáne, v Európe, alebo inde na svete.
Rezort tiež pripomína, že EÚ, vznikla práve na troskách povojnovej Európy ako mierový projekt a bude vždy otvorená tým krajinám, ktoré chcú pre občanov vytvárať budúcnosť založenú na mieri, rešpektovaní ľudských práv a slobôd, tolerancii a prosperite.
Potrebné je skutočné zmierenie
„Slovenská republika dlhodobo podporuje ambíciu krajín západného Balkánu pripojiť sa k európskemu mierovému projektu. Dôležitými predpokladmi napĺňania tohto cieľa je dosiahnutie skutočného zmierenia medzi národmi, vyrovnanie sa s minulosťou a sústredenie sa na spoločnú budúcnosť,“ zdôrazňuje MZVEZ.
Holandsko žaluje Rusko za zostrelenie letu MH17, Moskva odmieta vinu
Rezort diplomacie dodáva, že chce povzbudiť politických lídrov, aby urobili všetko pre zaistenie mierovej budúcnosti svojich občanov a národov.
Európa si v sobotu pripomína 25. výročie masakry v okolí Srebrenice. Ako potvrdilo neskoršie vyšetrovanie, v júli 1995 došlo k najväčšiemu vyvražďovaniu na jej území po druhej svetovej vojne, pričom medzinárodné súdy v následných procesoch označili spáchané zločiny za genocídu.