BANSKÁ BYSTRICA 14. júla (WebNoviny.sk) – Jedna z najväčších veterných smrští na území Slovenska zasiahla pred dvadsiatimi rokmi Horehronie. Pováľaných ostalo viac ako dvetisíc hektárov lesa a poškodených takmer 1,5 milióna kubických metrov dreva. V súčasnosti na tomto území rastie zdravý, plnohodnotný les s vysokou biodiverzitou.
Pozorný návštevník v ňom môže uvidieť nielen rysa, vlka, medveďa, ale napríklad aj vzácneho hlucháňa. „Kalamita z roku 1996 v okolí Osrblia je praktickým dôkazom toho, že keď lesníci môžu bez neodôvodnených obmedzení les obhospodarovať, dokážu si poradiť aj s takýmito neočakávanými výčinmi počasia,“ povedal poverený generálny riaditeľ podniku Lesy SR Jozef Staško. Na kalamitných plochách bol les obnovený výsadbou a prirodzeným zmladením najmä smreka a buka s prímesou drevín jedľa, smrekovec a javor.
Rýchlym spracovaním a odvozom poškodeného dreva sa vtedy podarilo zamedziť rozšíreniu hroziacej lykožrútovej kalamity. To bol zásadný rozdiel oproti následkov víchrice z roku 2004, ktorá postihla Vysoké aj Nízke Tatry, a po ktorej bolo veľké množstvo polámaných stromov v bezzásahových územiach ponechané v porastoch. V lesoch poškodených kalamitou v roku 1996 bolo ponechaných iba 3 500 kubických metrov dreva prevažne v najneprístupnejších terénoch, kde spracovanie kalamitného dreva ohrozovalo bezpečnosť pracovníkov.
Silný vietor 8. júla 1996 postihol územie lesných závodov Beňuš, Čierny Balog, Kriváň a Slovenská Ľupča. Podľa obyvateľov postihnutých oblastí vietor zosilnel o 18:50 a víchrica trvala iba krátkych desať minút. Najväčšie škody, takmer 60 percent z celkového množstva, evidoval Lesný závod Čierny Balog najmä v okolí Osrblia. Viac ako 80 percent kalamity sa podarilo spracovať v priebehu dvoch rokov.
Lesy SR sú najväčším správcom lesného majetku na Slovensku. Obhospodarujú približne 900-tisíc hektárov lesných pozemkov, čo je takmer 45 percent lesného pôdneho fondu Slovenska. Koncom roka 2015 zamestnával podnik viac ako 3 500 ľudí.
Informácie poskytol agentúre SITA hovorca štátnych lesov Vlastimil Rezek.