Odborári chcú 11. októbra blokovať hraničné priechody

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Emil Machyna
Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 4. októbra (WEBNOVINY) – Odborový zväz (OZ) Kovo plánuje 11. októbra tohto roka na približne pol hodiny blokovať hraničné priechody s Rakúskom, Maďarskom, Poľskom a Českou republikou. Na tlačovej besede o tom informoval predseda OZ Kovo Emil Machyna. „Na každý priechod prídu aj poľskí, maďarskí, českí a rakúski kolegovia,“ uviedol. Hranice by mali odborári symbolicky blokovať v čase od 15:30 do 16:00. Odborári tak vyjadria protest voči zvyšovaniu veku do dôchodku, reforme daní a odvodov, či privatizácii zdravotníctva.

Kritike Machyna podrobil schválené zmeny v štátnom, priebežnom dôchodkovom pilieri. „Nesúhlasíme s tým, aby sa dôchodky znižovali,“ vyhlásil. Ako povedal, je to len na úkor znižovania životnej úrovne všetkých ľudí. „Na Slovensku bude 1,2 milióna veľmi chudobných ľudí, ktorí budú mať problém, aby nejako solídne prežili, lebo dôchodok bude podstatne nižší,“ uviedol o budúcich penzistoch. Podľa odborárskych prepočtov by pri mzde 400 eur mesačne dôchodok z druhého piliera vyšiel pri dvadsaťročnej anuite 72 eur mesačne. „Z priebežného systému by dostali 80 eur,“ povedal Machyna.

Zvýšenie minimálnej mzdy

Podľa Machynu je na Slovensku priestor na zvýšenie minimálnej mzdy o vyše 4 percentá. Ak podľa neho zamestnávatelia zvládajú vykrytie rastu cien energií o 8 percent, tak by vykryli aj zvýšenie minimálnej mzdy. Poukázal na to, že zamestnávatelia vyvíjajú obrovský tlak na vládu. „Máme pocit, že vládnu oni, a nie vláda,“ povedal šéf OZ Kovo na adresu zamestnávateľov. Zvýšenie najnižších zárobkov by pritom podľa Machynu prinieslo aj vyšší príjem do štátneho rozpočtu. Minister práce a sociálnych vecí Jozef Mihál bude podľa Machynu na rokovaní vlády o minimálnej mzde presadzovať, aby najnižšie mzdy nerástli. „Mal by hájiť záujmy občanov, a nie kapitálu,“ odkázal Machyna šéfovi rezortu práce.

Minimálna mzda

Bankovky, peňaženka
Foto: Ilustračné foto SITA/Jozef Jakubčo

Zástupcovia vlády, zamestnávateľov a odborárov sa na rokovaniach Hospodárskej a sociálnej rady SR na zvyšovaní minimálnej mzdy nedohodli. Kým zamestnávatelia žiadajú, aby sa najnižšie zárobky aj v budúcom roku ponechali na súčasnej úrovni 317 eur, odborári trvajú na zvýšení minimálnej mzdy od začiatku januára budúceho roka o 4,1 %. Podľa návrhu ministerstva práce a sociálnych vecí, ktorý je rezort povinný predložiť na základe zákona o minimálnej mzde, by sa mali najnižšie mzdy od začiatku budúceho roka zvýšiť o 3,2 % na 327,2 eura. Keďže pri úprave minimálnej mzdy nenastala medzi sociálnymi partnermi zhoda, o budúcoročnej výške minimálnej mzdy bude rozhodovať vláda na niektorom zo svojich októbrových rokovaní. Ministri sa pritom nemusia stotožniť s návrhom rezortu práce na zvýšenie minimálnej mzdy o 3,2 %.

Rezort v súlade so zákonom

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR predložilo návrh nariadenia vlády, ktorým sa má od začiatku budúceho roka zvýšiť minimálna mzda zo súčasných 317 eur na 327,2 eura. Išlo by o nárast najnižších miezd o 3,2 %, teda o mieru rastu priemernej mzdy na Slovensku v minulom roku. Rezort práce a sociálnych vecí postupoval v súlade so zákonom o minimálnej mzde. Ten ministerstvu v prípade nezhody sociálnych partnerov ukladá povinnosť predložiť návrh na rast najnižších miezd o rovnaké percento, o aké v roku 2010 vzrástla priemerná mzda na Slovensku. „Ministerstvo nemôže navrhnúť nižšiu minimálnu mzdu, ako predstavuje navrhovaná suma, určená postupom podľa zákona,“ upozorňuje rezort.

Od začiatku tohto roka najnižšie mzdy vzrástli o 3 % na 317 eur. Trojpercentný nárast najnižších miezd kopíruje mieru rastu priemernej mzdy na Slovensku v roku 2009. Na takomto tohtoročnom raste minimálnej mzdy sa v minulom roku dohodli lídri koaličných strán napriek nesúhlasu zamestnávateľov a skôr nesúhlasnému stanovisku predstaviteľov samospráv.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Emil MachynaJozef Mihál