BRATISLAVA 25. mája (WEBNOVINY) – Kandidáti v júnových parlamentných voľbách podľa odborníkov sľubujú voličom omnoho menej ako v minulých rokoch, núti ich k tomu pohľad do štátnej kasy. >„Jednotlivé politické strany si dávajú pozor, aby nepreháňali. Ani Smer už nezdôrazňuje svoj odmietavý postoj k privatizácii,“ konštatoval historik, mediálny analytik a občiansky aktivista Eduard Chmelár na dnešnej diskusii o predvolebnej kampani. Sériu debát pripravili mimovládna organizácia MEMO 98 a tlačová agentúra SITA v spolupráci s Bratislavskou vysokou školou práva – fakultou masmédií a podporou Nadácie otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation.
Zatiaľ čo opozícia žiada zmenu, koaličný líder Smer-SD postavil svoj program na filozofii uchrániť a udržať súčasnú politiku. „Smer by som nenazval konzervatívnou, ale konzervačnou silou,“ poznamenal Chmelár s tým, že na časť slovenských voličov tento prístup platí. „Každý volič na svete je iracionálny, nevníma negatívne informácie, ktoré sa týkajú jeho strany, naopak, citlivý je na informácie o konkurenčnej strane,“ odôvodnil marketingový poradca Marián Timoracký.
Sociológ Martin Slosiarik tvrdí, že kampaň poznačili dobiehajúce dôsledky krízy, ktorá sa prejavila najmä v prehlbujúcej sa nezamestnanosti. Podľa prieskumov má strach zo straty zamestnania viac ako polovica ľudí, čo znižuje preferencie súčasnej vládnej garnitúre. „Sociálne otázky sú dnes výraznejšie, politické strany nimi reagujú na krízu a pre slovenských voličov je to top téma,“ konštatuje osemnásť dní pred parlamentnými voľbami politológ Grigorij Mesežnikov. Vníma dve kategórie predvolebných tém. Témy, s ktorými politici pracujú cielene, ako napríklad sociálne otázky, a témy z vonkajšieho prostredia, ktoré sa prirodzene stávajú súčasťou predvolebného boja, napríklad pôžička Grécku alebo maďarské dvojaké občianstvo.
Maďarskú tému, korupciu či klientelizmus považuje Mesežnikov za „evergreeny slovenskej politiky“. Je presvedčený, že politici by hrali s takzvanou maďarskou kartou, aj keby Budapešť nemala ambíciu schváliť dvojaké občianstvo. Podľa Mesežnikova Smer rátal, že poukazovaním na korupčné škandály môže oslabiť svojich súperov, no napokon sa mu môže vypomstiť škandál vlastnej strany z posledných týždňov.
SITA