BRATISLAVA 15. augusta (WEBNOVINY) – V nedeľu uplynie 200 rokov od narodenia svätého Jána Bosca. V tento deň, podľa usmernení Apoštolskej penitenciárie zo dňa 8. augusta 2014, je možné aj na Slovensku získať úplné odpustky, ktoré môžu byť aplikované aj ako pomoc dušiam zosnulých veriacich, ktoré sa nachádzajú v očistci. Ako povedal dnes pre agentúru SITA salezián Rastislav Hamráček, veriaci získa úplné odpustky, ak sa plne zúčastní na niektorom svätom slávení na počesť svätého Jána Bosca, alebo aspoň zotrvá istý čas v nábožnom uvažovaní pred relikviou alebo obrazom svätca a zakončí modlitbou Pána, vyznaním viery a vzývaním Panny Márie a svätého Jána Bosca. „Ak si veriaci chcú osobitne uctiť v tento deň tohto svätého patróna vychovávateľov, otca a učiteľa mládeže, môžu navštíviť kostoly a kaplnky v saleziánskych strediskách, kde budú sväté omše na počesť dona Bosca. Kostoly zasvätené donovi Boscovi sú aj v diecéznych farnostiach po celom Slovensku,“ povedal Hamráček.
Odpustky sú podľa Hamráčka milosť odpustenia, od toho je slovo „odpustky“, časných trestov za zlo, ktoré veriaci nazývajú hriech. „Boh pri spovedi cez kňaza odpúšťa hriech -zlo – a sním aj večný trest (peklo), čiže zmieruje človeka so sebou. Ale je tu aj vec spravodlivosti – časného trestu za spáchané zlo. Tento trest čaká veriacu dušu v očistci. Boh cez Cirkev však umožňuje odpustiť aj tieto tresty – keď získame odpustky,“ vysvetlil Hamráček. Maximálna miera odpustkov sa nazýva podľa neho úplnými odpustkami, vtedy má človek znova obrazne povedané „úplne čistý trestný záznam“. Tieto odpustky sa môžu získavať pre seba alebo aj pre zosnulých, ktorí ich už tu na zemi nemôžu získať sami.
K získaniu odpustkov treba mať úmysel ich získať, treba sa vyspovedať, ísť na sväté prijímanie pri svätej omši, mať rozhodnutie už nehrešiť, pomodliť sa niektorú modlitbu na úmysel Svätého Otca, pomodliť sa vyznanie viery, a vykonať predpísaný skutok. V tomto prípade ide o účasť na omši na počesť dona Bosca, alebo aspoň modlitba k nemu pred jeho
obrazom aj doma v nedeľu 16. augusta.
Taliansky kňaz Ján Bosco (16.8.1815 – 31.1.1888) žil a pôsobil v Turíne, v okrajovej štvrti Valdocco, kde sa venoval výchove chudobných a opustených chlapcov. Zriadil pre nich stredisko na dobré využitie voľného času, dom, ktorý im poskytoval rodinné prostredie, dielne a triedy na výučbu remesla, a tiež kostol na modlitbu. Vo výchove uplatňoval preventívny systém, keď sa usiloval v osobnostiach chlapcov podporovať všetko dobré, aby vyzrievali do plnej ľudskej a kresťanskej zrelosti. Na pokračovanie diela pre mladých založil v roku 1868 mužskú rehoľnú spoločnosť „saleziánov“ a v roku 1872 sa podieľal na založení ženskej vetvy saleziánskej kongregácie. O štyri roky neskôr dostalo pápežské schválenie aj Združenie saleziánskych spolupracovníkov. Jeho celoživotné heslo bolo: „Daj mi duše, ostatné si vezmi.“ Pre pokračovanie svojho diela založil v roku 1859 saleziánsku rodinu, do ktorej patria rehoľníci, rehoľníčky i združenie spolupracovníkov. Pius XI. ho 2. júna 1929 vyhlásil za blahoslaveného a 1. apríla 1934 za svätého. Sviatok má 31. januára. Ján Pavol II. mu 24. januára 1989 udelil titul Otec a učiteľ mládeže. Saleziáni dnes pôsobia v 132 krajinách sveta. Do saleziánskej rodiny patrí 30 náboženských združení, čo predstavuje asi 402 500 mužov a žien zasvätených službe mladým. Na Slovensko prišli saleziáni v roku 1924.