Odsúdenému Bašternákovi povolili obnovu konania vo veci prepadnutia majetku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ladislav Bašternák
Podnikateľ Ladislav Bašternák. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
Tento článok pre vás načítala AI.

Mestský súd Bratislava I povolil obnovu konania pre odsúdeného Ladislava Bašternáka vo veci uloženého trestu prepadnutia majetku. Odsúdený podnikateľ pri svojej žiadosti o obnovu konania argumentoval nálezom Ústavného súdu SR, podľa ktorého povinnosť súdov vymerať za niektoré skutky aj trest prepadnutia majetku odporuje princípu primeranosti trestov.

Podmienky na obnovu konania

Trest mu uložil ešte v marci 2019 Krajský súd v Bratislave. Ako v stredu uviedla predsedníčka senátu mestského súdu Zuzana Bartalská návrh odsúdeného vzhľadom na rozhodnutie ÚS SR vyhodnotili ako dôvodný. Stredajšie rozhodnutie súdu nie je právoplatné. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry totiž proti uzneseniu podal sťažnosť, o ktorej rozhodne odvolací súd.

Prokurátor vo svojom záverečnom návrhu argumentoval, že podmienky na obnovu konania neboli splnené, pretože trest už bol vykonaný. Obhajca Bašternáka Peter Filip však argumentoval, že ústavný súd konštatuje, že obnova konania je prípustná.

Dvakrát právoplatne odsúdený

„Ústavný súd je najvyššou autoritou v oblasti práva a spravodlivosti na Slovensku,“ skonštatoval. Samotný odsúdený sa na stredajšom verejnom zasadnutí nezúčastnil.

Podnikateľ bol zatiaľ dvakrát právoplatne odsúdený a tretí proces s ním by mal začať v januári. Podľa Trestného poriadku môže súd povoliť obnovu konania, ak „vyjdú najavo skutočnosti alebo dôkazy súdu skôr neznáme, ktoré by mohli sami o sebe, alebo v spojení so skutočnosťami a dôkazmi už skôr známymi, odôvodniť iné rozhodnutie o vine, alebo vzhľadom na ktoré by pôvodne uložený trest bol v zrejmom nepomere k závažnosti činu alebo k pomerom páchateľa”.

Podnikateľa Bašternáka v auguste 2021 Okresný súd Bratislava V uznal za vinného z trestného činu neodvedenia dane a poistného, súhrnný a úhrnný trest mu však neuložil. Trest, ktorý obžalovanému uložil v roku 2018 Okresný súd Bratislava II a potvrdil ho aj odvolací súd, sudkyňa ho totiž považovala za postačujúci. Prokurátorka vtedy na mieste podala odvolanie, keďže pre obžalovaného požadovala sedemročný trest. Ladislav Bašternák ešte pred vynesením rozsudku svoju vinu priznal. Krajský súd v Bratislave neskôr rozhodnutie prvostupňového súdu potvrdil.

Podnikateľovi už v marci 2019 potvrdil Krajský súd v Bratislave päťročný nepodmienečný trest, ktorý mu v novembri 2018 uložil Okresný súd Bratislava II. Zároveň rozhodol aj o prepadnutí jeho majetku. Podnikateľa uznali vinným z trestného činu neodvedenia dane a poistného. V januári 2022 Bašternáka podmienečne prepustili z výkonu trestu.

Bašternák zároveň čelí obžalobe pre neoprávnené uplatňovanie vratiek DPH v súvislosti s výstavbou komplexu Bonaparte spolu so Stanislavom P., Ivanom P. a Petrom H.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ladislav Bašternák
Firmy a inštitúcie Mestský súd BratislavaÚstavný súd SR