Odvolací súd sa bude v stredu zaoberať podnikateľom Ladislavom Bašternákom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ladislav Bašternák
Odsúdený daňový podvodník Ladislav Bašternák. Foto: webnoviny.

Krajský súd v Bratislave vytýčil na stredu (16. februára) verejné zasadnutie, na ktorom by sa mal zaoberať kauzou podnikateľa Ladislava Bašternáka.

Toho v auguste 2021 Okresný súd Bratislava V uznal za vinného z trestného činu neodvedenia dane a poistného, súhrnný a úhrnný trest mu však neuložil.

Five Star Residence

Trest, ktorý obžalovanému uložil v roku 2018 Okresný súd Bratislava II a potvrdil ho aj odvolací súd, totiž sudkyňa považovala za dostačujúci. Prokurátorka vtedy na mieste podala odvolanie. Bašternák ešte pred vynesením rozsudku svoju vinu priznal.

Podľa obžaloby v mene obchodnej spoločnosti Bašternák podal na Daňovom úrade Bratislava daňové priznanie k dani z pridanej hodnoty (DPH) za zdaňovacie obdobie február 2013.

V ňom zatajil uskutočnený zdaniteľný obchod spočívajúci v prevode nehnuteľnosti, konkrétne bytov nachádzajúcich sa v bytovom komplexe Five Star Residence. Tým si skrátil DPH vo výške 200 000 eur.

Podmienečne prepustený

Podnikateľovi už v marci 2019 potvrdil Krajský súd v Bratislave päťročný nepodmienečný trest, ktorý mu v novembri 2018 uložil Okresný súd Bratislava II. Zároveň rozhodol aj o prepadnutí jeho majetku. Podnikateľa uznali vinným z trestného činu neodvedenia dane a poistného.

V novembri minulého roku sudca Okresného súdu v Trenčíne akceptoval návrh riaditeľa Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Dubnici nad Váhom, aby bol Bašternák podmienečne prepustený z výkonu trestu odňatia slobody a bola mu nariadená kontrola technickými prostriedkami.

Verdikt potvrdil Krajský súd v Trenčíne koncom januára tohto roku. Odsúdený bol tak prepustený na slobodu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ladislav Bašternák
Firmy a inštitúcie Krajský súd v Bratislave