- aktualizované 18. februára 11:33
Opoziční poslanci sa chceli v utorok pokúsiť odvolať z funkcie ministra životného prostredia Tomáša Taraba a ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú (obaja nom. SNS).
Odvolávanie Tarabu sa malo začať o 10:00, ale plénum nebolo uznášaniaschopné, na prvý pokus sa prezentovalo 62 poslancov a o pol hodinu neskôr ich bolo o jedného viac. Podpredseda parlamentu poverený jeho vedením Peter Žiga (Hlas-SD) tak odložil mimoriadnu schôdzu na stredu 9:00.
Šimkovičová mala čeliť odvolávaniu od 11:00, ale scenár bol rovnaký ako pri Tarabovi, keď sa na prvý pokus prezentovalo 63 poslancov a na druhýkrát 64. Žiga odložil začiatok schôdze na stredu 10:30.
Video: Rokovanie parlamentu
Návrh na odvolanie ministra Tarabu
Pod návrhom na Tarabovo odvolanie je podpísaných 32 poslancov hnutia Progresívne Slovensko, poslanci strany Sloboda a Solidarita (SaS) Marián Viskupič, Mária Kolíková, Alojz Hlina a Branislav Gröhling, a tiež Ľubomír Galko (Demokrati).
Šéfovi envirorezortu vyčítajú, že nezvláda riadiť svoje ministerstvo, tvrdia tiež, že legislatívne, personálne i manažérsky rozvrátil ochranu prírody. Medzi ich hlavnými výhradami je aj „iniciatíva výstavby prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec ako strategickej investície bez splnenia zákonných podmienok a bez diskusie s dotknutou verejnosťou“.
Návrh opozičných poslancov hovorí aj o papalášizme štátnych tajomníkov envirorezortu, neriešení problematiky veľkých šeliem či negatívnych zmenách v envirofonde.
Návrh na odvolanie ministerky Šimkovičovej
Pod návrhom na Šimkovičovej odvolanie sú podpísaní poslanci a poslankyne najsilnejšieho opozičného subjektu Progresívne Slovensko a tiež poslanci zo strany SaS Branislav Gröhling, Alojz Hlina, Marián Viskupič a Mária Kolíková.
Ministerke vytýkajú nedostatok skúseností, odbornosti a profesionálneho kreditu. Rezort kultúry dostala podľa nich do stavu rozkladu.
V tomto smere spomenuli erbové kultúrne inštitúcie, ale aj verejnoprávne médiá. Navrhovatelia hovoria aj o zlyhaní pamiatkovej starostlivosti či prepúšťaní odborníkov na Pamiatkovom úrade SR. Šimkovičovej odvolanie podľa nich požadujú desiatky kultúrnych inštitúcií, odborná verejnosť aj zástupcovia samospráv a vysokých škôl.
Rovnako poukázali aj na petície za jej odstúpenie, ktoré podpísali státisíce ľudí či kritiku z radov vládnej koalície. „Kultúrny sektor ako celok odmieta Martinu Šimkovičovú a chce zmenu na poste ministerky kultúry,“ doplnili predkladatelia návrhu.