Okno do sveta: Musíme sa prebrať z pacifistického sna, v ktorom sme žili od roku 1989

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tento článok pre vás načítala AI.

Miroslav Wlachovský si do jubilejného 30. vydania video podcastu agentúry SITA s názvom Okno do sveta pozval na debatu o autentických zážitkoch z pražského Globsec fóra dvoch účastníkov konferencie, dlhoročných slovenských diplomatov – Petra Weissa a Martina Sklenára.

„Každý z tých, ktorí majú nejaký iluzionistický či nekritický vzťah k Putinovmu režimu, by si mal vypočuť to, čo Vladimir Kara-Murza rozprával o tvrdej a nemilosrdnej diktatúre. Hovoril o tom, že to je v niektorých ohľadoch horšie, ako to bolo za Brežneva,“ pripomenul Peter Weiss jeden z príhovorov z pražského Globsecu. Vladimir Kara-Murza bol Putinovým režimom odsúdený na 25 rokov a v rámci výmeny politických väzňov ho oslobodili.

Martin Sklenár sa ako bývalý minister obrany dotkol samozrejme dotkol tejto oblasti. „Debata o európskom obrannom priemysle je momentálne absolútnym jadrom debaty o bezpečnosti a obrane, o schopnosti udržania dostatočnej výrobnej kapacity na to, aby sme boli schopní posunúť naše spôsobilosti a schopnosti našich ozbrojených síl na úroveň, ktorá sa vyžaduje na základe skúsenosti, ktoré vidíme na Ukrajine, akým spôsobom sa momentálne moderne bojuje,“ skonštatoval.

Peter Weiss je bývalý slovenský veľvyslanec v Maďarsku aj Českej republike. Martin Sklenár pôsobil na našich misiách v EÚ a NATO, na veľvyslanectve Slovenskej republiky v USA a minulý rok zastával post ministra obrany v úradníckej vláde Ľudovíta Ódora.

V debate troch diplomatov sa dozviete aj to:

  • prečo je škoda, že pozvanie na konferenciu neprijal žiaden zástupca slovenskej vlády
  • či sú balkánski politici schopní viesť kultivovanejšiu diskusiu ako tí slovenskí
  • aké posolstvo priniesla predsedníčka EK Ursula von der Leyen strednej Európe
  • čo je najväčšou hrozbou pre malé krajiny ako je Slovensko
  • prečo nemá zmysel zmierovanie sa s agresiami a diktátormi
  • prečo sa Európa musí postarať o vlastnú obranu bez ohľadu na výsledok amerických volieb
  • ako sa musí zmeniť a zefektívniť európsky obranný priemysel
  • ako sa musí zmeniť proces verejného obstarávania v obrannej oblasti
  • čo všetko sa aj v oblasti inovácií môžeme naučiť od Ukrajincov

>>> Video podcast Okno do sveta

Relácie Okno do sveta si môžete vypočuť aj na >>> Spotify

Globsec Forum 2024

Na prelome augusta a septembra sa pod záštitou českého prezidenta Petra Pavla po prvý raz v Prahe konal 19. ročník Globsec fóra, príznačne bez účasti oficiálnych slovenský predstaviteľov.

Táto pražská edícia zaznamenalo rekordnú účasť. Prišlo viac ako 2 300 delegátov, vrátane šiestich prezidentov, troch premiérov, asi 30 ministrov a ďalších významných osobností z celého sveta.

Celkovo sa uskutočnilo 46 panelov, 10 tematických diskusií a 40 ďalších stretnutí, ako aj viac ako 200 bilaterálnych stretnutí alebo uzavretých stretnutí, na ktorých vystúpilo spolu viac ako 180 rečníkov. A na konferencii sa zúčastnilo viac ako 250 novinárov zo 40 krajín.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin SklenárMiroslav WlachovskýPeter Weiss