- aktualizované 23. júla 16:52
Pred tridsiatimi rokmi sme si vybojovali slobodu a demokraciu. Od revolúcie začala platiť demokracia a demokracia platí aj v prípade rezervácie miesta pri verejnom zhromaždení. Na utorkovom brífingu to uviedol predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič.
Námestie si rezervovali aj predtým
„V prípade rezervácie miesta na zhromaždenie platí zákon, že ten, kto chce, si môže urobiť rezerváciu najskôr šesť mesiacov pred daným termínom. Keď to oznámi, na tom priestranstve zhromaždenie urobiť môže, a to sme urobili pred dvomi mesiacmi. Vtedy to bolo šesť mesiacov od výročia,“ vysvetlil Matovič s tým, že rezerváciou Námestia SNP chceli zabrániť tomu, aby November ’89 zneužili extrémisti. Považovali to za občiansku povinnosť.
Štvorica odídencov z Matovičovho OĽaNO dostala ponuky od viacerých politických strán
Matovič pripomenul, že hnutie OĽaNO si aj po minulé roky Námestie SNP rezervovalo a urobilo na ňom zhromaždenia na oslavu Novembra ’89. „Nikomu to predtým nevadilo. Vtedy nevadilo, že Matovič robí robotu, ktorú treba robiť,“ povedal s tým, že teraz, pred voľbami, je zrazu najväčší nepriateľ.
Pripomenul, že pred ním roky tieto oslavy organizoval líder KDH Alojz Hlina a pozýval osobnosti Novembra ’89. Tento rok si OĽaNO rezervovalo Námestie SNP v Bratislave od 14. do 19. novembra.
Termíny prenechali združeniu
Priblížil, že aj po smrti novinára Jána Kuciaka OĽaNO zarezervovalo Námestie SNP na tri piatky a následne priestor prenechal združeniu Za slušné Slovensko.
„Prvé tri veľké protesty. Bez najmenších problémov sme im termíny prepustili. Považovali sme za správne, aby takéto zhromaždenia organizovala organizácia, ktorá mala znaky občianskeho združenia,“ povedal Matovič s tým, že medzičasom sa ukázalo, že Za slušné Slovensko nie je občianska iniciatíva, ale politická organizácia strany Andreja Kisku Za ľudí a strán PS a Spolu.
„Keď sa toľko oháňali slušnosťou, je neslušné tak podlo klamať,“ povedal na adresu Za slušné Slovensko.
Výročie patrí všetkým ľuďom
Citoval z ich vyhlásenia, v ktorom vyzývali Matoviča, aby odovzdali Námestie SNP im. „Matovič odmieta Námestie SNP prenechať organizátorom a hlavným osobnostiam Nežnej revolúcie. A ja sa pýtam, kde, kedy som ja odmietol prenechať Námestie SNP,“ priblížil s tým, že Za slušné Slovensko klame.
„Kto sú tí hlavní organizátori Nežnej revolúcie? Nežná revolúcia a Námestie SNP a aj výročie patrí všetkým ľuďom,“ povedal.
Iniciatíva Za slušné Slovensko vyzvala Matoviča, aby nezneužíval výročie Novembra ’89
Podľa neho si Za slušné Slovensko uzurpuje právo hodnotiť, kto sú hlavní predstavitelia Nežnej revolúcie.
„Platí naša ponuka pre Za slušné Slovensko, pre demokratické politické strany. Pozývame vás, poďte a urobme spolu peknú oslavu 30. výročia Nežnej revolúcie,“ povedal.
Chcú spraviť dôstojné oslavy
Matovič priblížil, že hnutiu išlo o to, aby fašisti a extrémisti nerezervovali námestie a aby na ňom týždeň nedehonestovali výročie Novembra ’89. Matovič dodal, že výročie môžu oslavovať aj voliči vládnych strán.
„Je to náš sviatok spoločný,“ podotkol. „Komunisti, fašisti, na toto miesto podľa mňa nepatria. Chceme spraviť dôstojné oslavy. Po ostatné roky sme oslavy robili a nikomu to nevadilo,“ zdôraznil. Dodal, že o oslavách hovorili zatiaľ neformálne s niektorými ľuďmi, kapelami.
„Budeme radi, ak sa zapoja skutočné osobnosti Novembra ’89. Odvaha bola postaviť sa tu na námestie vtedy,“ dodal. Zdôraznil, že hnutie bude garantom, budú zodpovední za to, kto na námestí na oslavách vystúpi.
Agentúra SITA oslovila so žiadosťou o reakciu Za slušné Slovensko, demokratické parlamentné politické strany, strany KDH, PS, Spolu, vznikajúcu stranu Za ľudí a aj bratislavskú mestskú časť Staré Mesto.
Volali po vyšetrení vraždy Kuciaka
Zástupca vznikajúcej strany Za ľudí Juraj Šeliga si nemyslí, že iniciatíva Za slušné Slovensko sa niekedy tvárila, že má na niečo patent. Povedal to novinárom v utorok Šeliga, ktorý bol v minulosti predstaviteľom tejto občianskej iniciatívy a dnes je reprezentantom vznikajúcej strany Andreja Kisku Za ľudí.
Šeliga reagoval na utorkové vyhlásenia lídra hnutia OĽaNO Igora Matoviča, ktorý rezervoval Námestie SNP v Bratislave na oslavy 30. výročia Nežnej revolúcie od 14. do 19. novembra.
„Za slušné Slovensko upozorňovalo na to, čo v tomto štáte nefungovalo a volalo po vyšetrení vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a po boji proti korupcii. To, že pán Matovič tvrdí, že je niekto proti nemu, to mi je ľúto, ale na to nemám viac čo povedať,“ uviedol Šeliga.
„Ja si myslím, z pozície politika, že výročie Nežnej revolúcie by malo byť nadstranícke a organizátori by mali byť občianski. To znamená, je jedno či Za slušné Slovensko alebo bývalí lídri Nežnej revolúcie. Keď má pán Matovič iný názor, je to jeho vec,“ dodal Šeliga.
Uvoľnenie Námestia SNP
Riešením situácie okolo osláv 30. výročia Nežnej revolúcie by podľa KDH bolo, ak by Matovič uvoľnil Námestie SNP v prospech „Výboru pre dôstojnú oslavu Novembra ’89„, v ktorom by boli viaceré osobnosti, prípadne aj subjekty, zástupcu OĽaNO nevynímajúc.
Uvádza sa to v stanovisku KDH, ktoré agentúre SITA poskytol ich hovorca Stano Župa s tým, že na to je však potrebná určitá veľkosť. „Uvidíme, či jej bude Igor Matovič schopný,“ uviedlo KDH.
V prípade, že oslavy Novembra ’89 na Námestí SNP budú podliehať „súhlasu“ a budú v réžii OĽaNO, predseda KDH Alojz Hlina sa na takejto spomienke nezúčastní.
„KDH sa však na oslavy Novembra pripravuje aj v spolupráci s partnerskými organizáciami. A budú to dôstojné oslavy, na ktorých by sa mali zúčastniť významní hostia. Tridsiate výročie Novembra ’89 je naozaj významným výročím, veríme, že oslavy zvládneme s dôstojnosťou,“ uzavrel Župa.
Zbytočný konflikt
Námestie SNP by počas slávnostných dní, keď si pripomíname pád totality, malo podľa strany SaS patriť všetkým občanom. „A určite nie politickým šarvátkam. SaS si určite vhodným spôsobom pripomenie 30. výročia Nežnej revolúcie a zúčastní sa na oslavách. O spôsobe a konkrétnostiach ešte bude diskutovať,“ informoval hovorca SaS Róbert Buček.
Most-Híd si podľa hovorkyne Kláry Debnár novembrové udalosti pripomenie podľa vlastného scenára, aj bez výzvy Igora Matoviča.
„Hnutie Sme rodina – Boris Kollár o tejto veci zatiaľ neuvažovalo. Pokiaľ to bude stále aktuálne, vyjadríme sa,“ reagovala pre agentúru SITA Michaelá Jurcová z hnutia.
Mimoparlamentné Progresívne Slovensko situáciu považuje za zbytočný konflikt. „Nechceme k nemu prispievať a reagovať. Do politiky sme prišli, aby sa takéto žabomyšie vojny skončili,“ uviedol pre agentúru SITA riaditeľ komunikácie PS Ľubomír Ondrejkovič.
Oslavy Novembra ´89 by mali ostať občianske
Iniciatíva Za slušné Slovensko sa poďakovala všetkým občanom aj politikom, ktorí si ctia odkaz novembra ’89 a bojujú za slobodu a demokraciu. Myslia si, že oslavy Novembra ´89 by mali ostať občianske.
„Vážime si politikov, ktorí už roky upozorňujú na chyby, prešľapy a korupciu tých, ktorí sú pri moci. Musíme však povedať aj to, že slobodu pre nás vybojovali občania, študenti, pracujúci, umelci, mladí aj starí. Sila a odkaz nežnej revolúcie je práve v tom, že bola občianska a nestála za ňou politická strana,“ uvádza sa v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA poskytla Eva Lavríková.
„Ctíme si hodnoty Novembra ’89 a oslavy 30. výročia by mali ostať občianske. Vážime si všetkých, ktorí pred 30 rokmi organizovali námestia vrátane tých, ktorí neskôr do politiky vstúpili. To, čo pre našu krajinu a spoločnosť spravili, je nesmierne dôležité a patrí im za to obrovská vďaka a úcta. Netreba však zabúdať, že pred 30 rokmi to boli práve občania, ktorí sa odvážne postavili režimu. Dôstojná a nadstranícka spomienka na 17. november 1989 by práve preto mala byť aj tento rok občianska a pripomínať, že hodnoty demokracie a slobody je potrebné brániť neustále a úloha občana je pre demokraciu, tak ako pred 30 rokmi, aj dnes zásadná a nenahraditeľná,“ dodali v tlačovej správe.