Je to potvrdené, hokejisti zo zámorskej NHL si na zimnej olympiáde v Pekingu nezahrajú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hokej, olympiáda,
Foto: ilustračné, SITA/AP.
  • aktualizované 22. decembra 17:38

Mužský hokejový turnaj na ZOH 2022 v Pekingu definitívne bude bez hráčov z NHL. Rýchlo sa šíriaci variant koronavírusu omikron s určitosťou stopol účasť najlepších hokejistov na svete pod piatimi farebnými kruhmi.

Informáciu, ktorá bola už niekoľko dní predmetom dohadov a špekulácií, NHL v stredu potvrdila na svojom webe.

Viac o téme: Koronavírus

„Program základnej časti NHL bol výrazne narušený v dôsledku zvyšujúceho sa počtu prípadov ochorenia COVID-19 a rastúceho počtu odložených zápasov. Národná hokejová liga rešpektuje a obdivuje túžbu hráčov NHL reprezentovať svoje krajiny a zúčastniť sa na turnaji, kde sa stretávajú najlepší z najlepších. V súlade s tým sme skúmali všetky dostupné možnosti, aby sme umožnili našim hráčom zúčastniť sa na ZOH v roku 2022. Žiaľ, vzhľadom na vážne narušenie harmonogramu základnej časti NHL a odklad až 50 zápasov, účasť na olympiáde už v tejto chvíli nie je možná,“ uviedol komisár NHL Gary Bettman.

Biznis NHL musí byť zachovaný

„NHLPA musela podstúpiť vlastný interný proces a absolvovala množstvo telefonátov s hráčmi. Rovnako musia prebehnúť rokovania s Medzinárodným olympijským výborom, aby sa to celé potvrdilo. Bez toho to nepôjde. NHL vo svojom zhodnotení zrejme poukáže na to, že aktuálna vlna ochorenia COVID-19 očividne výraznejšie ovplyvnila chod sezóny a to je niečo, čo predtým nemohlo byť zohľadnené v dohode o povolení hráčov zahrať si v Pekingu. Veľký počet vynechaných zápasov by negatívne ovplyvnil aj systém rozdelenia príjmov v sezóne a biznis musí byť zachovaný,“ uviedol predtým redaktor kanadskej TSN Pierre LeBrun.

Podľa ďalšieho zámorského hokejového experta Chrisa Johnstona viacerí poprední svetoví hráči neprijali s nadšením informáciu, že si nebudú môcť zahrať po Pjongčangu 2018 ani v Pekingu 2022.

„Pokiaľ viem, hokejisti sa chceli porozprávať so šéfom NHLPA Donaldom Fehrom či právnikmi svojej organizácie, ale nebolo im to umožnené. Reálne im len povedali, že do Pekingu nepoletia, lebo to neprichádza do úvahy. Viacerí z nich boli veľmi sklamaní,“ napísal Johnston.

Sľuby sa majú plniť

Rozčarovaný z aktuálnej situácie je aj bývalý skvelý ruský hokejista Darius Kasparaitis. Držiteľ medailového kompletu zo zimných olympijských hier sklamane tvrdí, že keď sa raz niečo sľúbilo, malo by sa to aj splniť.

„Je to hrozné, čo sa deje v NHL. Rozumiem tomu, že sa v NHL šíri nový variant koronavírusu, ale nie je správne, ak hráči nemajú možnosť výberu a najmä ak vedenie súťaže už raz dospelo k dohode o ich uvoľnení. Vždy musí existovať možnosť výberu, a nielen dostať zákaz. Každý športovec by mal mať právo zúčastniť sa na olympijských hrách,“ cituje niekdajšieho skvelého obrancu s takmer tisíckou zápasov v NHL ruský web Championat.com.

Dohoda už neplatí

Pôvodne v septembri NHL a hráčska asociácia NHLPA prijali dohodu o návrate hráčov NHL na olympijský hokejový turnaj prvýkrát od roku 2014. Vzhľadom na vyššie uvedené skutočnosti táto dohoda už neplatí.

Obsahovala totiž ustanovenie, podľa ktorého mohli zúčastnené strany od nej odstúpiť do 10. januára 2022. A to sa aj stalo.

„Oceňujeme úsilie Medzinárodného olympijského výboru, Medzinárodnej hokejovej federácie a pekinského organizačného výboru o účasť hráčov NHL v Pekingu, ale súčasné okolnosti nám znemožnili pokračovať v dohode napriek maximálnemu úsiliu všetkých. Tešíme sa na zimné olympijské hry s účasťou hráčov NHL v roku 2026,“ dodal Gary Bettman na webe nhl.com.

Museli odložiť 50 zápasov

Fakty sú neúprosné. Pred rozšírenou vianočnou prestávkou museli v NHL odložiť už 50 zápasov a očakáva sa, že práve februárová prestávka pôvodne vyhradená pre účasť hokejistov na ZOH 2022, sa využije ako náhradný termín pre túto nemalú porciu stretnutí.

K negatívnym postojom NHL a NHLPA k účasti hokejových hviezd zo zámoria v Pekingu zrejme prispeli aj informácie o tom, že v prípade nakazenia sa koronavírusom počas ZOH 2022 by hráčom hrozila až niekoľkotýždňová karanténa.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Chris JohnstonDarius KasparaitisDonald FehrGary Bettman
Firmy a inštitúcie NHLPA National Hockey League Players' AssociationSaltigo