Strana Sloboda a Solidarita (SaS) spolu s opozičnými stranami predložila návrh na prerokovanie Mimoriadnej správy verejného ochrancu práv o závažnom porušovaní základných práv a slobôd konaním Policajného zboru v parlamente.
Systematické porušenie práv
Správa odhaľuje systematické porušenia práv zo strany polície za posledných 13 rokov.
„Táto správa jasne ukazuje, že policajná brutalita nie je ojedinelým javom, ale problémom naprieč celým Slovenskom aj celým policajným zborom,“ upozornil poslanec Juraj Krúpa (SaS).
Ombudsman doručil do parlamentu mimoriadnu správu, týka sa využitia donucovacích prostriedkov policajtmi – VIDEO
Poslankyňa Vladimíra Marcinková (SaS) kritizovala ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka za neochotu riešiť podozrenia z policajnej brutality, na ktoré upozornila už minulého roku v súvislosti s medializovaným prípadom úmrtia muža po zásahu policajtov v Košiciach. Dodala, že iniciatíva ombudsmana je nesmierne dôležitá.
„Toto je presne jeho úloha, upozorňovať na nespravodlivosti. Preto som dnes v parlamente navrhla, aby sme o tejto správe rokovali hneď zajtra. Bohužiaľ, neúspešne,“ dodala.
Vláda má iné priority
Podpredsedníčka SaS Mária Kolíková zdôraznila, že vláda ignoruje závažné porušenia práv a namiesto toho rieši iné priority. SaS preto žiada zriadenie nezávislého úradu inšpekčnej služby, ktorý nebude podliehať ministerstvu vnútra.
Inštitúcie už nesmú žiadať peniaze za poskytovanie informácií, zdôrazňuje ombudsman Dobrovodský
„Potrebujeme systém, ktorý dokáže skutočne vyšetrovať zlyhania polície. Dnes vidíme, že súčasný model nefunguje,“ uzavrela Kolíková.
Z Mimoriadnej správy predloženej do Národnej rady (NR) SR ombudsmanom Róbertom Dobrovodským vyplynulo, že využívanie donucovacích prostriedkov zo strany príslušníkov Policajného zboru býva neprimerané, neodôvodnené, nedostatočne zaznamenávané a kontrolný mechanizmus v tejto oblasti zlyháva. Dobrovodský zároveň požiadal parlament, aby o dokumente rokoval na najbližšej schôdzi.
Väzba tehotných žien by mala byť podľa ombudsmana krajným riešením, súdy by mali zvážiť alternatívu
„Zistil som skutočnosti nasvedčujúce tomu, že konaním, resp. nekonaním niektorých orgánov došlo a dochádza nielen k závažnému porušeniu základných práv a slobôd, ale aj to, že porušenie sa týka väčšieho počtu osôb,“ uviedol v správe ombudsman.
Dôležité zmeny
Dobrovodský v správe navrhol aj súbor opatrení, ktoré podľa neho môžu docieliť dve dôležité zmeny. Prvou je zvyšovanie povedomia o nutnosti dôsledného zvažovania pri použití akéhokoľvek donucovacieho prostriedku policajtom.
Verejný ochranca práv pripomienkoval zákon o žandárstve, celkovo podal jedenásť pripomienok
Druhou oblasťou, na ktorú chce verejný ochranca práv pôsobiť, je kontrolný a zodpovedný mechanizmus pri používaní donucovacích prostriedkov. Ombudsman mimo iného odporúča zavedenie telových kamier pre policajtov, s čím už Policajný zbor začal.
„Ministerstvo vnútra a policajné prezídium ma informuje na mesačnej báze, ktoré obvodné oddelenia sú už vybavené tými testovacími kamerami,“ povedal Dobrovodský.
Ombudsman tiež odporučil vzdelávanie policajtov v problematike ľudských práv a ďalšie opatrenia na zlepšenie kontrolného a zodpovedného mechanizmu.