Omše sa počas Veľkej noci môžu slúžiť iba online, pripomína Úrad verejného zdravotníctva

Kostol, omša
Biskupi očakávajú, že veriaci sa čoskoro vrátia na bohoslužby. Foto: ilustračné, Getty images

Slúženie svätých omší a liturgických obradov počas Veľkej noci je naďalej možné iba online formou. Pripomína to Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ).

Pokiaľ ide o individuálnu duchovnú starostlivosť, ktorá predstavuje výnimku zo zákazu vychádzania, podľa ÚVZ ide v tomto prípade o úkony individuálnej duchovnej služby a individuálnej pastoračnej služby.

Psychická prvá pomoc

„Individuálna duchovná služba zahŕňa najmä individuálne spovedanie či individuálny duchovný rozhovor s duchovným,” uvádza ÚVZ.

Duchovná služba môže podľa hygienikov zahŕňať aj psychickú prvú pomoc alebo kopingové stratégie zvládania stresu, krízy alebo smútenia pri strate blízkej osoby.

„Môže byť poskytovaná v prirodzenom prostredí (dom prijímajúcej osoby, príroda), v zariadení (sociálnom, zdravotnom, výchovnom alebo azylovom), v sakrálnom priestore (napríklad kostol) alebo pastoračnom centre,” informuje ÚVZ.

Individuálna pastoračná služba podľa ÚVZ zahŕňa najmä vysluhovanie sviatostí v prirodzenom prostredí osoby, v zariadeniach sociálnych služieb, domovoch sociálnych služieb, ústavných zdravotníckych zariadeniach, hospicoch alebo rehoľných spoločenstvách komunitného typu. Taktiež sem spadá opatrovanie chorých a sviatosť pomazania chorých.

Dohodnutý termín aj miesto

„Touto službou môže byť poskytnutá aj Eucharistia veriacim,” uvádza ÚVZ s tým, že pastoračná služba môže byť poskytovaná v prirodzenom prostredí (dom prijímajúcej osoby, príroda), v zariadení (sociálnom, zdravotnom, výchovnom alebo azylovom), v sakrálnom priestore (napríklad kostol) alebo pastoračnom centre.

Požiadať o individuálnu duchovnú a pastoračnú službu odporúčajú hygienici iba vo výnimočných prípadoch a iba v prípade, že zúčastňujúca sa osoba (prijímateľ duchovnej alebo pastoračnej služby respektíve sprevádzajúca a vysluhujúca osoba) bude zdravá, bez nariadených karanténnych opatrení.

Podľa ÚVZ je zároveň potrebné dodržiavať vopred (emailom, telefonicky) dohodnutý termín a miesto duchovnej alebo pastoračnej služby.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR