- aktualizované 16. júla 20:21
HELSINKI 16. júla (WebNoviny.sk) – V pondelok sa v Helsinkách konal dlhoočakávaný summit prezidentov Donalda Trumpa a Vladimira Putina.
Moskva a Washington by mohli podľa ruského prezidenta Vladimira Putina spoločne vyšetrovať 12 predstaviteľov ruských tajných služieb obvinených z hackerských útokov počas prezidentských volieb v roku 2016. Vyjadril sa tak počas spoločnej tlačovej konferencie s americkým prezidentom Donaldom Trumpom po vyše dvojhodinovom summite v Helsinkách.
Rozhodnú aj ruské úrady
Ruská hlava štátu vyzvala USA, aby využili dohodu z roku 1999 o vzájomnej právnej pomoci. Dohoda by podľa neho umožnila americkým predstaviteľom požiadať ruské úrady o vyšetrovanie zmienených obvinených, pričom by mohli tiež požiadať, aby mohli byť na ich vypočúvaniach prítomní.
Putin poznamenal, že v takom prípade by Rusko očakávalo spoluprácu s USA vo vyšetrovaní britského investora Williama Browdera, ktorého v Rusku obvinili z ekonomickej trestnej činnosti. Trump Putinov návrh nazval „neuveriteľnou ponukou“ a sám navrhol, že americké tajné služby poskytnú ruskej armáde informácie, aby Rusko mohlo rozhodnúť, kde je pravda o tom, čo sa stalo.
Obaja lídri v súvislosti s údajným zasahovaním do amerických volieb, ktorému podľa Trumpových slov venovali na summite „veľa času„, opätovne popreli, že by za ním stála Moskva. „Musím zopakovať, že ruský štát nikdy nezasahoval a nemá v pláne zasahovať do vnútorného amerického volebného procesu,“ uviedol Putin s tým, že na to neexistujú dôkazy. Podobne reagoval aj Trump „Práve povedal, že to nie je Rusko. Poviem toto: nevidím dôvod, prečo by malo byť.“ Vyšetrovanie amerických úradov v tejto veci nazval „katastrovou“, ktorá udržiavala Ameriku a Rusko v odlúčení.
Pochvala za riešenie problému s KĽDR
Trump sa počas konferencie vyjadril, že USA a Rusko musia nájsť spôsoby ako „spolupracovať v dosiahnutí spoločných záujmov„. Produktívny dialóg medzi oboma krajinami je podľa neho dobrým nielen pre ne, ale aj pre svet. Americký prezident na konferencii skonštatoval, že americko-ruské vzťahy neboli nikdy horšie, ale dodal, že to sa pred niekoľkými hodinami zmenilo. Ako prezradil, so svojím ruským kolegom diskutoval dlho o nezhodách medzi Ruskom a USA.
Prezidenti sa bavili aj o ostatnej situácii v zahraničí. Putin na konferencii pochválil Trumpa za jeho snahy vyriešiť napätú situáciu so Severnou Kóreou. „Je dobré, že sa začalo postupné riešenie problému na Kórejskom polostrove. V mnohých smeroch to bolo možné vďaka tomu, že sa prezident Trump osobne zapojil do riešenia, budoval dialóg v duchu spolupráce a nie konfrontácie,“ vyjadril sa ruský prezident. Trump zase oznámil, že s Putinom preskúmavajú možnosti ako ochrániť Izrael od konfliktu v susednej Sýrii. Prezidenti sa síce nezaviazali ku konkrétnym akciám, obaja však uviedli, že bezpečnosť Izraela je prioritou.
Diskutovali aj o zbrojení
Politici tiež diskutovali o otázkach zbrojenia. Trump podľa Putina súhlasil, že budú pokračovať v detailných diskusiách v tejto veci. Putin povedal, že Rusko a USA by mali spolu diskutovať o možnom rozšírení Novej dohody START o znížení počtu jadrových zbraní z roku 2010 aj implementácii dohody o jadrových silách z roku 1987.
Ako dodal, medzi ďalšie témy, ktoré by chcelo Rusko prediskutovať s USA, sú jeho plány na protiraketovú obranu a zbrojenie vo vesmíre.
Naživo: Summit Donald Trump – Vladimir Putin
Online textový prenos
summit Putin – Trump v Helsinkách
20:30 Online sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.
16:30 Obaja prezidenti za zatvorenými dverami rokovali vyše dve hodiny a nasledovať bude tlačová konferencia.
13:54 „Svet chce, aby sme spolu vychádzali,“ vyjadril sa americký prezident Donald Trump pred stretnutím s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Helsinkách. Ich krajiny majú podľa neho „úžasné možnosti“ a mohli by mať „výnimočný vzťah“. Na schôdzke vo fínskom prezidentskom paláci budú podľa neho diskutovať o obchode, armáde, raketách, nukleárnych zbraniach a Číne, vrátane ich „spoločného priateľa“ Si Ťin-pchinga. Ruské zasahovanie do amerických prezidentských volieb nespomenul.
Podľa ruského prezidenta je čas vážne sa s Trumpom pozhovárať o vzťahu medzi ich mocnými národmi a celosvetových problémoch. Narozdiel od Trumpa sa však pred schôdzkou podrobnejšie nezmieňoval o témach, ktoré plánuje prebrať. Podľa agentúry AP sa tváril vážne, no pousmial sa, keď sa novinári Trumpa spýtali na ruské zasahovanie do volieb, na čo odmietol reagovať.
13:16 Po krátkom brífingu pred novinármi sa začalo ich jednanie za zatvorenými očami. Bolo to približne so 45 minútovým meškaním, keďže ruský prezident Vladimir Putin priletel do Helsínk neskôr ako bolo naplánované.
13:10 Obaja lídri sú už v prezidentskom paláci v Helsinkách a krátko po trinástej hodine SELČ predstúpili pred novinárom.
12:53 Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov sa pred summitom vyjadril, že Vladimir Putin dúfa, že stretnutie s Donaldom Trumpom bude malým krôčikom k zlepšeniu výnimočne zlých americko-ruských vzťahov. Politici podľa jeho slov nemajú striktnú agendu, no uvedomujú si svoju „špeciálnu zodpovednosť“ za globálnu stabilitu. Európske krajiny sa pritom vraj nemusia obávať, že by prezidenti urobili nejaké rozhodnutia o Európe bez nich. Očakáva sa, že Putin znovu odmietne obvinenia zo zasahovania do amerických prezidentských volieb.
12:04 Ruský prezident Vladimir Putin priletel do Helsínk s meškaním. Jeho lietadlo podľa agentúry AP pristálo o 30 minút neskôr oproti pôvodnému plánu, čo spôsobí aj oneskorenie začiatku dlho očakávaného summitu.
Putin je pritom známy svojím pravidelným meškaním, keď sa v minulosti oneskoril napríklad aj na schôdzky s britskou kráľovnou Alžbetou II. či pápežom Františkom. V roku 2014 meškal dokonca niekoľko hodín na stretnutie s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelou po tom, ako sa pretiahla jeho zastávka na Sibíri.
11:06 Americký prezident Donald Trump sa v pondelok v Helsinkách stretol s fínskym prezidentom Saulim Niinistöm. Trump spolu s manželkou Melaniou prišiel do jeho oficiálnej rezidencie Mäntyniemi, kde ich oficiálne privítal fínsky prezidentský pár. Neskôr si spolu vychutnávali výhľad z malého balkóna, než si spolu sadli k raňajkám.
Enjoyed conversation with the First Lady of Finland today – good conversation about issues facing our nations. Thank you to @JenniHaukio for hosting me! pic.twitter.com/wSzjA7cQq1
— Melania Trump (@FLOTUS) 16. júla 2018
10:59 Americký prezident Donald Trump tvrdí, že vzťahy s Ruskom „NIKDY neboli horšie“. Napísal to v jednom zo svojich pravidelných tweetov pred pondelňajším summitom s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
Vzťahy s Ruskom nikdy neboli horšie, tvrdí Trump a pripisuje si aj zásluhy za summit NATO
Trump z nepriateľstva medzi oboma krajinami viní „dlhé roky amerického bláznovstva a hlúposti a teraz – zmanipulovaný hon na čarodejnice!“
Our relationship with Russia has NEVER been worse thanks to many years of U.S. foolishness and stupidity and now, the Rigged Witch Hunt!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 16. júla 2018
10:24 Ruský prezident Vladimir Putin mal priletieť do dejiska summitu o 11:00, ale jeho príchod sa oneskorí.
9:55 Americký prezident Donald Trump v pondelok ráno predpovedal, že stretnutie s Vladimirom Putinom dopadne „dobre“. Zároveň sa poďakoval svojmu fínskemu kolegovi Saulimu Niinistömovi za to, že takúto schôdzku v Helsinkách umožnil. Fínsko má dlhú históriu hostenia americko-ruských summitov. Dôvodom je najmä jeho geografická poloha a politická neutralita.
9:25 Stovky ľudí v nedeľu protestovali v Helsinkách pred nadchádzajúcim summitom amerického prezidenta Donalda Trumpa a ruskej hlavy štátu Vladimira Putina. Zhruba 1500 ľudí za zišlo v centre fínskej metropoly na podporu ľudských a sexuálnych práv, demokracie a životného prostredia.
Video: Pred summitom Trump-Putin protestovali v Helsinkách stovky ľudí
Demonštranti skandovali „Ľudské práva pre všetkých“ či volali Putinovo a Trumpovo meno. Jeden z demonštrantov so sebou niesol transparent „Budujte sauny, nie vojnu“. Zhromaždenie podľa organizátorov nebolo zamerané ani na jedného z prezidentov, ale na dôležité svetové problémy.
9:00 Americký prezident na pondelkový summit s Putinom podľa svojich slov „nejde s veľkými očakávaniami“. Ako uviedol v rozhovore s Jeffom Glorom z televízie CBS, ktorý nakrútili v sobotu v Škótsku, schôdzka s ruským prezidentom neprinesie nič zlé, ale vzíde z nej niečo dobré.
Prezident Trump povedal premiérke Mayovej, aby zažalovala Európsku úniu a dal jej ďalšie rady
V tom istom rozhovore Trump označil Európsku úniu za jedného z „nepriateľov“ Spojených štátov medzi ich najbližšími spojencami. „Myslím, že Európska únia je nepriateľ, za to, čo nám robia v obchode. Nemysleli by ste si to o Európskej únii, ale sú nepriateľom,“ vyjadril sa šéf Bieleho domu.
„V istom smere“ je podľa Trumpa nepriateľom aj Rusko a v oblasti ekonomiky aj Čína. „To neznamená, že sú zlí. To neznamená nič. Znamená to, že sú súťaživí,“ povedal o Číne politik.
8:36 Predseda Európskej rady Donald Tusk vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa, ruského prezidenta Vladimira Putina a Čínu, aby spolupracovali s Európou a vyhli sa tak obchodným vojnám a predišli konfliktom a chaosu.
Tusk vyzval Trumpa a Putina, aby neničili svetový poriadok
Tusk sa tak vyjadril v pondelok počas návštevy Pekingu, kde sa začína summit Číny a Európskej únie. Pripomenul, že v rovnaký deň sa koná aj summit Trumpa a Putina vo fínskych Helsinkách.
„Všetci sme si vedomí skutočnosti, že štruktúra sveta sa mení pred našimi očami a je našou spoločnou zodpovednosťou, aby sa zmenila k lepšiemu,“ povedal Tusk. Zdôraznil tiež, že Európa, Čína a Spojené štáty majú „spoločnú povinnosť“ nie zničiť svetový poriadok, ale vylepšiť ho reformovaním medzinárodných obchodných pravidiel.
8:00 Niekoľko desiatok stúpencov vítalo amerického prezidenta Donalda Trumpa, keď v nedeľu v noci prichádzal k hotelu v Helsinkách, kde spolu s manželkou Melaniou nocujú. Ľudia mávali americkými vlajkami a mali na hlavách šiltovky s nápismi „Make America Great Again“.
Trumpa vo Fínsku vítali aj desiatky priaznivcov, mnohí boli z protiimigračnej strany Praví Fíni
Trumpovi fanúšikovia, mnohí z protiimigračnej strany Praví Fíni, mu chceli podľa vlastných údajov vyjadriť podporu preto, že ho v škandinávskej krajine mnohí predovšetkým kritizujú. Príchod prezidentskej kolóny k luxusnému hotelu na pobreží sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia.