ONLINE: Vojna na Ukrajine trvá už tri roky. Putin chce jej kapituláciu, Únia schválila nové sankcie voči Rusku - FOTO, VIDEO

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Volodymyr Zelenskyj
Uprostred ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s európskymi lídrami počas ceremónie pri príležitosti tretieho výročia vojny na Ukrajine. Kyjev, 24. februára 2025. Foto: Ukrainian Presidential Press Office via AP.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 24. februára o 13:39

Svet si v pondelok pripomína 3. výročie vypuknutia vojny na Ukrajine. Práve 24. februára 2022 rozpútalo Rusko a jeho vodca Vladimir Putin najkrvavejšiu vojnu na európskom kontinente od konca druhej svetovej vojny. V bojoch bolo zabitých, zranených a nezvestných množstvo vojakov, pričom na oboch stranách sú to desaťtisíce a možno až státisíce.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Milióny Ukrajincov museli utiecť, aby si zachránili život a nepadli tak za obeť barbarskej ruskej armáde, ktorá sa dopustila nespočetného množstva vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti. Mnoho ľudí prišlo o rodinných príslušníkov, priateľov…

Materiálne škody sú v tomto prípade až druhoradé, no vzhľadom na rozsah deštrukcie vôbec nie zanedbateľné. A to iba kvôli posadnutosti Putina a imperialistickým ambíciám Ruska, ktorému sa zdalo, že najväčšia krajina na svete je ešte stále príliš malá…

Zelenskyj hovorí o hrdinstve Ukrajincov

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok vyzdvihol „odpor“ a „hrdinstvo“ svojej krajiny. Uviedol, že uplynuli „tri roky odporu … tri roky absolútneho hrdinstva Ukrajincov„. Zároveň sa poďakoval všetkým, ktorí ukrajinský odpor obhajujú a podporujú.

Zelenskyj poznamenal, že v pondelok bude v Kyjeve 13 lídrov a ďalších 24 sa pripojí k mimoriadnemu online stretnutiu. Vyjadril pritom nádej, že to bude „bod obratu„. Prezident Ukrajiny vyzval na bezpečnostné záruky od podporovateľov Kyjeva, aby sa zabezpečilo, že Rusko nepoužije žiadne prímerie na opätovné vyzbrojenie a ďalší útok v budúcnosti.

Putin chce kapituláciu Ukrajiny

Šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová vyhlásila, že ruský prezident Vladimir Putin chce „kapituláciu“ Ukrajiny. Predsedníčka EK, ktorá je na návšteve Kyjeva spoločne s predsedom Európskej rady Antóniom Costom, zároveň ohlásila novú pomoc Kyjevu vo výške 3,5 miliardy eur.

Vojna na Ukrajine zostáva hlavnou krízou, ktorá môže mať najväčšie následky pre budúcnosť Európy. Putin sa viac ako kedykoľvek snaží vyhrať túto vojnu. Jeho cieľom zostáva kapitulácia Ukrajiny,“ povedala von der Leyenová na samite v Kyjeve pri príležitosti tretieho výročia začiatku ruskej invázie.

Rada Európy v pondelok potvrdila svoju „plnú podporu“ Kyjevu a vyhlásila, že jeho budúcnosť je „európska“. „Budúcnosť Ukrajiny je európska a túto budúcnosť píšeme spoločne,“ povedal generálny tajomník 46-člennej rady Alain Berset v Štrasburgu. Rusko z Rady Európy vylúčili v marci 2022.

Sankcie zasiahnu aj tieňovú flotilu

Európska únia zároveň zasiahla Rusko novým kolom sankcií zameraných na obmedzenie jeho vojnového úsilia. Od vypuknutia vojny je to v poradí už 16. balík sankcií.

„Toto nové kolo sankcií sa nezameriava len na ruskú tieňovú flotilu, ale aj na tých, ktorí podporujú prevádzku nebezpečných ropných tankerov, hráčov videohier využívaných na pilotovanie bezpilotných lietadiel, banky používané na obchádzanie našich sankcií a propagandistické kanály, ktoré chrlia lži,“ uviedla šéfka európskej diplomacie Kaja Kallasová.

Nové sankcie zaviedli obmedzenia na dovoz ruského hliníka a na čiernu listinu zaradili 74 plavidiel z takzvanej „tieňovej flotily“, ktorú Rusko používa na obchádzanie limitov na vývoz ropy.

Ukrajina nedopadne ako Československo v roku 1938

Ukrajina je príliš silná na to, aby ju cudzie mocnosti zapredali. Ako referuje web Politico, v rozhovore pre americkú televíziu CNN odvysielanom v nedeľu to povedal poľský minister zahraničných vecí Radek Sikorski. „Najlepšou zárukou pre Ukrajinu je takmer miliónová armáda,“ povedal Sikorski.

Poľský politik sa pristavil aj pri historických udalostiach z roku 1938, ktoré mnohí označujú ako „najhorší diplomatický výpredaj“ v histórii. Sikorski povedal, že sa neobáva podobného zapredania Ukrajiny zo strany amerických vyjednávačov alebo kohokoľvek iného.

„Je to Ukrajina, ktorá rozhoduje, či chce alebo nechce bojovať,“ povedal Sikorski a dodal: „Viete, čo sa stalo v Mníchove v roku 1938? Československu to bolo nadiktované, ale to preto, že Československo nebolo pripravené bojovať samo a nemalo spojencov.“

Rusko sa čoraz viac spolieha na Irán a Severnú Kóreu

Rusko sa pri podpore svojej vojny proti Ukrajine čoraz viac spolieha na Irán a Severnú Kóreu. V najnovšej správe o vojne na Ukrajine to konštatujú analytici amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW).

„Zdá sa, že Rusko sa viac spolieha na Irán a Severnú Kóreu, aby podporili svoju vojnu na Ukrajine,“ uvádzajú analytici a dodávajú, že Irán do značnej miery umožnil Rusku uskutočňovať sériu rozsiahlych nočných útokov bezpilotných lietadiel tým, že Moskve poskytol iránske drony Šáhid a pomohol Rusku vybudovať svoj vlastný výrobný závod na tieto bezpilotné lietadlá v Tatársku.

Šéf ukrajinského vojenského spravodajstva Kyrylo Budanov tvrdí, že polovica ruskej munície pochádza zo Severnej Kórey. Vraví tiež, že Pchjongjang plánuje v roku 2025 dodať Rusku až 148 balistických rakiet.

Merz: Ukrajina musí byť súčasťou mierových rokovaní

Ukrajina „musí byť súčasťou mierových rokovaní“, vyhlásil líder nemeckých konzervatívcov Friedrich Merz, ktorého aliancia CDU-CSU zvíťazila v nedeľňajších parlamentných voľbách.

Európa zostáva pevne po boku Ukrajiny,“ napísal Merz v pondelok na mikroblogovacej sieti X, keď sa európski lídri zišli v Kyjeve pri príležitosti tretieho výročia začiatku rozsiahlej ruskej invázie na Ukrajinu.

Metsolová: Pretože na to sú priatelia…

Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová vraví, že Ukrajina sa na Európu môže vždy spoľahnúť. „Keď sa pred tromi rokmi obyvatelia Ukrajiny prebudili do pochmúrnej vojnovej reality, sľúbili sme im našu neochvejnú podporu. Slovo sme dodržali. Pretože to robia priatelia,“ uviedla maltská politička na platforme X.

„Pretože tu nejde len o Ukrajinu. Ide o demokraciu, Európu a všetko, čo zastávame,“ dodala Metsolová.

V nedeľu Zelenskyj ponúkol svoju rezignáciu, ak to bude znamenať, že Ukrajina získa členstvo v NATO. Kremeľ v predvečer výročia zopakoval stanovisko Ruska, že nebude akceptovať prijatie Ukrajiny do NATO a vyhlásil, že sa nevzdá územia, ktoré Rusko dobylo na východe a juhu Ukrajiny.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe António CostaFriedrich MerzKaja KallasováRadoslaw SikorskiRoberta MetsolováUrsula von der LeyenováVolodymyr Zelenskyj
Firmy a inštitúcie Európska úniaISW Inštitút pre štúdium vojny