BRATISLAVA 18. októbra (WEBNOVINY) – Koncesionárske poplatky sa od 1. januára 2013 nezrušia.
Vyplýva to zo zákona o úhrade za služby poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska (RTVS), ktorý vo štvrtok schválil parlament. Návrh ponecháva v platnosti existujúci systém financovania verejnoprávneho vysielateľa, založený na úhrade za služby verejnosti poskytované RTVS.
Rezort kultúry zdôvodňuje novelu snahou o zachovanie nezávislosti verejnoprávneho vysielateľa. Tá by bola do veľkej miery ohrozená, ak by hlavným príjmom RTVS bol príspevok zo štátneho rozpočtu, od ktorého by bola existenčne závislá.
Slováci musia platiť za služby verejnosti
Kto musí koncesie platiť?
Koncesionárske poplatky budú naďalej 4,64 eura mesačne. Platiteľom koncesií sú fyzické osoby, ktoré sú v evidencii odberateľov elektriny v byte alebo v rodinnom dome. Koncesie platí aj zamestnávateľ, ktorý v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu zamestnáva aspoň troch zamestnancov, pričom na účely tohto zákona sa služobný úrad posudzuje ako zamestnávateľ.
Oslobodené od platenia by mali byť osoby, ktoré žijú v domácnosti s ťažko zdravotne postihnutým človekom, ktorá má na adrese odberného miesta trvalé bydlisko. Koncesie by tiež nemali platiť osoby, ktoré sú sami ťažko zdravotne postihnuté, čo však musia oznámiť RTVS.
Od povinnosti platiť poplatky by mali byť tiež oslobodení rádiotelevízia, Telekomunikačný úrad Slovenskej republiky ako aj Rada pre vysielanie a retransmisiu, tiež zariadenia Zboru väzenskej a justičnej stráže, školy a školské zariadenia, nemocnice, liečebne, hospice a domy ošetrovateľskej starostlivosti ako aj zariadenia sociálnych služieb, zariadenia sociálno-právnej ochrany detí a sociálnej kurately. Koncesie by nemali platiť osoby, ktoré nie sú občanmi Slovenska a požívajú diplomatické výsady a imunity podľa medzinárodného práva, ak je zaručená vzájomnosť.
Vzájomná väzba medzi divákmi a poslucháčmi na jednej strane a RTVS na druhej strane sa podľa neho vytvára tým, že sa ľudia podieľajú na financovaní služieb, ktoré rádiotelevízia poskytuje. Prijatie navrhovaného zákona by malo mať pozitívny vplyv na rozpočet verejnej správy.
Koncesionárske poplatky sa mali stať od roku 2013 minulosťou. Parlament to schválil vlani koncom októbra v novele zákona o RTVS, ktorú vypracovalo MK SR za vedenia Daniela Krajcera (SaS). Podľa novely sa tiež mali poplatky aj príspevky poskytované na základe zmluvy so štátom nahradiť priamou dotáciou zo štátneho rozpočtu.
Poslanci za Smer-SD odmietli pozmeňujúci návrh Jána Hudackého (KDH), ktorý presadzoval, aby občania v obciach bez signálu verejnoprávneho RTVS boli oslobodení od platenia koncesionárskych poplatkov. Momentálne signál podľa jeho informácií pokrýva približne 95 % územia Slovenska a ide asi o 265 obcí, v ktorých občania Slovenska nemôžu služby RTVS využívať. „Prečo by mali platiť koncesionárske poplatky občania, ktorí služby RTVS nemôžu využívať vzhľadom na to, že nemajú signál,“ opýtal sa Hudacký.
Smer spáchal podľa exministra Krajcera volebný podvod
Obnovenie koncesionárskych poplatkov považuje exminister kultúry a dnes poslanec NR SR Daniel Krajcer (SaS) za zlé riešenie, pretože je nespravodlivé pre občanov, lebo platiť musia aj tí, ktorí nesledujú verejnoprávne médiá, ale aj pre samotnú inštitúciu.
Pripomenul, že návrh štátneho rozpočtu ráta s 28 miliónmi eur, čo je výrazne viac ako v predchádzajúcich rokoch. „To je dôkazom, že návrh zákona, ktorý opätovne zavádza koncesionárske poplatky, je zlý. Výška koncesií nepostačuje na financovanie RTVS. Je oveľa korektnejšie ponechať zabezpečenie financovania verejnoprávnych inštitúcií ako druhu verejného statku,“ povedal.
Dodal, že je to volebný podvod Smeru, pretože ten pred voľbami nenaznačoval, že by chcel opätovne zaviesť koncesionárske poplatky. „Ľudia si nezaslúžia istoty v podobe znovu zavedenia koncesionárskych poplatkov,“ dodal Krajcer.
Rezort kultúry zdôvodňuje novelu snahou o zachovanie nezávislosti verejnoprávneho vysielateľa. Tá by bola do veľkej miery ohrozená, ak by hlavným príjmom RTVS bol príspevok zo štátneho rozpočtu, od ktorého by bola existenčne závislá.
RTVS je podfinancovaná, tvrdí riaditeľ Mika
Generálny riaditeľ RTVS Václav Mika očakáva, že úhrady za vysielanie RTVS sa nezvýšia. „Som realista, neočakával som, že takýto návrh by hladko prešiel, ale samozrejme je mojou ambíciou pre budúcnosť presvedčiť odbornú verejnosť, širokú verejnosť, aj politikov, že RTVS si zaslúži takýto poplatok zvýšiť,“ povedal.
„Celé politické spektrum sa zhodne na tom, že sme podfinancovaní. Len tá zhoda nie je na tom, aká cesta je správna k financovaniu. V zásade sú dve koncepcie – financovanie zo štátneho rozpočtu, alebo kombinácia, o ktorej teraz hovoríme ako o realite, ktorú máme na stole,“ dodal pre médiá Mika.
Myslel tým tzv. koncesie od fyzických a právnických osôb a prostriedky na pôvodnú tvorbu a investície cez inštitút zmluvy so štátom. Pripomenul, že aj so zvýšeným príjmom RTVS zo zmluvy so štátom bude RTVS oproti tomuto roku (114 miliónov eur) chýbať 5 až 10 percent príjmov. Napriek tomu je Mika pripravený obhájiť rozpočet a pripraviť programový koncept pre budúci rok tak, aby ako dodal „za menej bolo viac“.