BRATISLAVA 10. augusta (WEBNOVINY) – Odbery krvi pre zdravotnícke testy môžu chorým pacientom ešte zhoršiť ich stav, naznačuje to nová štúdia, podľa ktorej opakované odbery nemusia byť až také bezpečné, ako lekári predpokladali. Podľa skoršieho výskumu až polovica z pacientov, ktorí po prekonaní infarktu myokardu prišli do zdravotníckeho zariadenia s normálnym počtom červených krviniek, odišla domov s anémiou. Nedostatok červených krviniek, ktoré distribuujú kyslík po tele, bol taký výrazný, že u pacientov sa objavili niektoré symptómy.
„Ľudia, u ktorých sa vyvinula mierna anémia, po prepustení z nemocnice zaznamenali viacero symptómov, ako napríklad únavu či skrátenie dychu, a vyskytla sa u nich tiež vyššia úmrtnosť,“ uviedol Mikhail Kosiborod z Saint Luke’s Mid America Heart and Vascular Institute v Kansas City. Ako pre agentúru Reuters vysvetlil, „nedokazuje to, že zlé výsledky spôsobuje anémia, ale určite je rizikovým faktorom“.
Aby Kosiborod s kolegami pochopili, čo spôsobilo stratu krvi vedúcu k anémii, preštudovali dokumentáciu viac ako 17-tisíc pacientov s infarktom myokardu v 57 amerických nemocniciach, ktorým robili bežné krvné testy. U každého piateho pacienta sa v nemocnici vyvinula ťažká anémia. Ako sa ukázalo, išlo o tých pacientov, ktorým zobrali 174 mililitrov krvi. Pacienti, ktorým vzali 84 mililitrov krvi, nezaznamenali žiadne problémy.
„Odbery krvi v nemocnici sú veľmi dôležité, ale nikdy sme si nemysleli, že by predstavovali riziko,“ uviedol Kosiborod. „Teraz, keď vieme, že môže ísť o potenciálne riziko, je dôležité, aby lekári kriticky zvážili, či pacienti potrebujú krvné testy.“
Štúdia, ktorú publikoval Archives of Internal Medicine, nebola zameraná na vhodnosť krvných testov. Avšak podľa niektorých odborníkov ich lekári využívajú častejšie, ako je potrebné. Podľa Kosiboroda nadmerné odbery krvi môžu pacientom ublížiť, aj keď na to nemá „nepriestrelný“ dôkaz. Jeho tím však zistil, že s každými 50 mililitrami odobratej krvi stúpa u pacienta riziko anémie o 18 percent.