BRATISLAVA 25. júla (WEBNOVINY) – V niektorých zo 190 obcí zapojených do prvého realizačného projektu Programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí SR majú za sebou už takmer 70 percent prác na vodozádržných a revitalizačných opatreniach, v ďalších je to 20 až 30 percent. S kontrolou postupu prác začali v uplynulých dňoch splnomocnenec vlády pre územnú samosprávu, integrovaný manažment povodí a krajiny Martin Kováč a výkonný manažér programu Michal Kravčík. Skúsenosti obcí zo zapojenia sa do projektu sú podľa nich veľmi dobré a starostovia opatrenia hodnotia pozitívne. S prácou sú spokojní aj pracovníci obcí zamestnaní prostredníctvom zákona o službách zamestnanosti a opatrenia vítajú aj samotní obyvatelia. Takmer polovica zo zapojených obcí v ankete zhodnotila, že projekt pomohol znížiť riziká povodní a v tých lokalitách, kde už boli práce vykonané, sa aj po väčšom daždi ukázali ako úspešné.
Najviac obcí, ktoré na opatreniach v prvom realizačnom projekte programu pracujú, sa nachádza v Prešovskom kraji, kde ich je 86. Po ňom nasledujú Žilinský kraj so 40 zapojenými obcami, Banskobystrický s 32, Košický so 17, Trenčiansky so siedmimi, Nitriansky s piatimi a Trnavský so štyrmi obcami. Projekty prispievajú k zadržaniu vody v krajine, znižujú erózne procesy, zlepšujú miestnu mikroklímu a biodiverzitu a zlepšujú vzhľad krajiny.
Na výkon prác do prvého realizačného projektu programu obce zapojili viac ako 1 700 uchádzačov o zamestnanie. Minimálne rovnaký počet pracovníkov zapájajú do prác zhotovitelia a obce, ktoré robia práce svojpomocne. Celkovo je do prác v teréne zapojených viac ako 6 500 uchádzačov o zamestnanie. Obce, ktoré sa zapojili do projektu, majú vytvoriť minimálne 5,7 mil. m3 vodozádržných prvkov, reálne však vytvoria vyše šesť miliónov m3.
Prvé skúsenosti po tohtoročných búrkach dokazujú, že napriek silným dažďom v uplynulých dňoch v lokalitách, kde boli uskutočnené protipovodňové opatrenia, sa výrazne znížili negatívne dopady lokálnych bleskových povodní, znížili sa výrazne alebo úplne eliminovali materiálne škody a znížila sa miera povodňových rizík v spádovom území. Napríklad v obciach Sklabiňa, Mýtna, Lietava, Zbyňov, Horná Maríková či Krivany napriek intenzívnej búrkovej činnosti nezaznamenali povodňové situácie, ktoré by bez vodozádržných opatrení v obciach s veľkou pravdepodobnosťou nastali.
Starostovia a zhotovitelia prác majú možnosť vymeniť si doterajšie skúsenosti s prvým realizačným projektom programu v obci Demjata v okrese Prešov, kde sa v stredu 27. júla o 13:00 uskutoční na Obecnom úrade prvé regionálne stretnutie obcí zapojených do projektu. Podujatie bude spojené s prehliadkou uskutočnených prác v teréne v obci Demjata. Ďalšie regionálne stretnutia sú naplánované na budúci týždeň.
Na rokovanie vlády je pripravený Druhý realizačný projekt Programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí a krajiny 2011. Do projektu sa má zapojiť 300 obcí, ktoré majú vytvoriť viac ako 2,4 mil. m3 vodozádržných prvkov. Na financovanie projektov obcí je určená suma 6,9 mil. eur.