- aktualizované 22. septembra, 18:35
Britský premiér Boris Johnson v utorok upozornil obyvateľov Spojeného kráľovstva, že by nemali očakávať návrat k normálnemu spoločenskému alebo pracovnému životu minimálne počas najbližších šiestich mesiacov.
Uviedol to v súvislosti s nariadením nových obmedzení, ktoré by mali pomôcť k potlačeniu dramaticky sa šíriaceho koronavírusu. Balík opatrení obsahuje požiadavku na zatvorenie krčiem, reštaurácií a iných zábavných podnikov medzi 22.00 h a piatou hodinou ráno. Ľudí tiež nabáda, aby pracovali z domu v prípade, že to bude možné.
Rúška v taxíkoch a verejnej doprave
Samotný Johnson pritom pred niekoľkými týždňami vyzval pracujúcich Britov, nech sa vrátia do zamestnaní, aby sa z centier miest nestali tzv. mestá duchov. Vyslovil vtedy presvedčenie, že do Vianoc sa britská spoločnosť „vráti do normálu„. V utorok však už ponúkol inú rétoriku, keď vyhlásil, že „koronavírus je nateraz súčasťou našich životov„.
Viac o téme: Koronavírus
„Pri vývoji vakcín, liečby a nových foriem hromadného testovania nebudeme šetriť úsilím, ale pokiaľ neurobíme hmatateľný pokrok, mali by sme predpokladať, že obmedzenia, ktoré som oznámil, zostanú v platnosti asi šesť mesiacov,“ vyhlásil Johnson.
Britská vláda sprísňuje opatrenia proti COVID-19 a hrozí pokutami pre tých, ktorí nedodržia karanténu
Slová britského premiéra prišli deň po tom, ako vládni vedeckí a lekárski poradcovia skonštatovali, že počet nových infekcií sa každých sedem dní zdvojnásobuje a do polovice októbra by mohol stúpnuť na 49-tisíc nových prípadov denne, ak vláda nepristúpi k tvrdším opatreniam. Veľká Británia v pondelok informovala o 4300 nových potvrdených prípadoch, čo je najvyššie číslo od mája a štvornásobok počtu zaznamenaných pred mesiacom.
Nové obmedzenia vyžadujú, aby sa rúška nosili v taxíkoch aj vo verejnej doprave. Znižuje sa taktiež maximálny počet osôb na spoločenských podujatiach. Na svadbách bude môcť byť nanajvýš 15 ľudí namiesto doterajšieho počtu 30 a októbrový plán počítajúci s návratom divákov na športoviská sa odkladá na neurčito. Počet ľudí, ktorí sa môžu zhromažďovať v interiéroch alebo vonku, Johnson ponechal na čísle šesť.
Vyššie pokuty
Britská vláda tiež zvyšuje pokuty za porušenie pravidiel. Ľuďom, ktorí porušia nariadenia týkajúce sa karantény, hrozí pokuta až do výšky 10 000 libier (približne 11-tisíc eur) a podniky, ktoré sa previnia proti pravidlám, môžu dokonca zatvoriť.
Nové obmedzenia, ktoré predstavil Johnson, sú menej prísne ako celoštátne obmedzenia pohybu nariadené v marci, ktoré sa dotkli väčšiny populácie a zatvorili väčšiu časť firiem. V Spojenom kráľovstve zaznamenali od vypuknutia pandémie približne 400-tisíc prípadov ochorenia COVID-19 a pomerne vysokú úmrtnosť, keďže na následky nákazy oficiálne skonalo už vyše 41-tisíc ľudí.