COVID pas budú kontrolovať v práci aj prevádzkach, opatrenia proti koronavírusu na Slovensku sa zmenia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Eduard Heger
Premiér Eduard Heger. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 10. novembra 17:59

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) na stredajšom rokovaní vlády predložil návrh zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti s treťou vlnou pandémie ochorenia COVID-19.

Iniciatívny návrh ministra kabinet schválil, vychádza z protipandemických opatrení, ktoré minulý týždeň navrhli členovia konzília odborníkov.

Cieľom novely je podľa predložených materiálov reagovať na aktuálny stav v spoločnosti týkajúci sa dohľadu nad dodržiavaním opatrení. Lengvarský zároveň predložil aj návrh na skrátené legislatívne konanie o tomto návrhu zákona, ktorý Vláda SR takisto schválila.

Povinnosti prevádzkovateľov

Vláda odsúhlasila úpravu povinnosti prevádzkovateľov. Tí budú musieť vyžadovať od osôb preukázanie totožnosti a odmietnuť vstup do prevádzkových priestorov zariadení alebo na hromadné podujatie tým osobám, ktoré odmietnu svoju totožnosť preukázať.

Viac o téme: Koronavírus

Ďalej sa v návrhu hovorí o vytvorení zákonných predpokladov pre nariadenie uzatvoriť prevádzku počas krízovej situácie z dôvodu ochorenia COVID-19. Uzavrieť prevádzku bude môcť osoba vykonávajúca štátny zdravotný dozor rozhodnutím na mieste, zároveň bude pri tom môcť požiadať o súčinnosť Policajný zbor SR.

Navrhovanými ustanoveniami sa tiež upravuje, aby príslušník policajného zboru mohol vyžadovať od fyzických osôb potvrdenie o absolvovaní očkovania, potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19 alebo potvrdenie o negatívnom výsledku testu, a to práve v súvislosti s využitím oprávnenia zakázať vstup na určené miesto alebo prikázať zotrvanie na určenom mieste.

Povinnosť zamestnávateľa

Novela Zákonníka práce zase v tejto súvislosti upravuje povinnosť zamestnávateľa vykonať kontrolou príslušného dokladu.

Ak sa zamestnanec dokladom nepreukáže a v nadväznosti na to zamestnávateľ zamestnanca nevpustí na pracovisko a neumožní mu vykonávanie práce, navrhuje sa ustanoviť právny následok takejto situácie. Zamestnancovi sa má umožniť splnenie povinnosti aj iným spôsobom, a to bezplatným testovaním zo strany zamestnávateľa.

Zákonom v súvislosti s treťou vlnou pandémie ochorenia COVID-19, ktorý v stredu schválila vláda sa bude parlament zaoberať v zrýchlenom režime. Poslanci sa majú vládnym návrhom zákona zaoberať vo štvrtok 11. novembra od 9:00. Po rokovaní poslaneckého grémia to povedal predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina).

Podľa Kollára grémium sa tiež dohodlo, že poslanci si nebudú robiť prieky pri čítaní pozmeňujúcich návrhov. Zákon o rokovacom poriadku totiž hovorí, že ich majú poslanci čítať doslovne.

V stredu  poslanec Peter Cmorej (SaS) vytýkal poslankyni Anne Záborskej (klub OĽaNO), že pri svojich pozmeňujúcich návrhoch k zákonu o pomoci tehotným ženám urobila chyby. Minulý týždeň obsiahly pozmeňujúci návrh k reforme národných parkov opakovane desiatky minút čítal poslanec Jaromír Šíbl (OĽaNO). Opozícia tvrdila, že ho neprečítal doslovne.

Až vtedy, ak zamestnanec odmietne aj tento spôsob, zamestnávateľ aplikuje následok predvídaný zákonom. Takáto situácia sa teda bude kvalifikovať ako prekážka v práci na strane zamestnanca, t. j. zamestnávateľ nie je povinný zamestnancovi prideľovať prácu, a to bez náhrady mzdy. Strany sa však môžu dohodnúť na inom režime, napríklad náhrade mzdy či čerpaní dovolenky.

Nové opatrenia, ktoré schválila vláda v boji proti pandémii koronavírusu, by mohli byť účinné už od piatku 12. novembra. Povedala to ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (nom. SaS) na tlačovej besede. Vysvetlila, že účinnosť zákona je určená dňom jeho vyhlásenia.

„V pondelok môže teoreticky zasadnúť vláda a na základe odporúčania ministra zdravotníctva určiť podmienky, na základe ktorých sa stanovia podmienky pre vstup na pracovisko a bude sa musieť nimi riadiť či už zamestnávateľ alebo zamestnanec,“ dodala.

Šéfka rezortu spravodlivosti tiež uviedla, že vláda schválila aj novelizáciu Zákona o hospodárskej mobilizácii, ktorá umožňuje zaviesť pracovnú pohotovosť aj bez núdzového stavu.

Štátna služba v osobitných predpisoch

V nadväznosti na úpravu v Zákonníku práce sa navrhuje upraviť aj štátnu službu v osobitných predpisoch. Novelou zákona o sociálnom poistení sa zase upravuje situácia, v ktorej je zamestnanec od 1. decembra 2021 uznaný za dočasne práceneschopného z dôvodu nariadenia karanténny alebo izolácie.

Nebude sa neho vzťahovať prechodné ustanovenie, v zmysle ktorého nárok na pandemické nemocenské počas krízovej situácie vznikne od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti v ustanovenej výške. Novela zákona o priestupkoch má tiež upraviť nové skutkové podstaty priestupkov na úseku poskytovania zdravotnej starostlivosti.

Zavádza sa napríklad skutková podstata, ktorej cieľom je osobitne postihovať verbálne útoky a znevažovanie poskytovateľov a prijímateľov zdravotnej starostlivosti, ako aj osôb zúčastňujúcich sa na jej poskytovaní.

Opatrenia, ktoré navrhovalo konzílium odborníkov

  • obmedziť pohyb pre nezaočkovaných v čiernych okresoch
  • zaviesť COVID pasy (OTP) na vstup do zamestnania od červeného okresu
  • dôrazne odporúčať home office (prácu z domu) od červeného okresu
  • krátkodobo (1 až 2 týždne) prerušiť prezenčnú výučbu v bordových a čiernych okresoch
  • obmedziť otvorenie prevádzok do 22:00 od bordového okresu
  • dodržiavať zákaz konania vysokorizikových aktivít ako sú svadby, večierky, diskotéky, oslavy, posedenia, spoločenské večere s tancom v čiernej farbe okresu
  • zrýchliť podávanie 3. dávky vakcíny najmä v rizikových skupinách a zariadeniach sociálnych služieb
  • navýšiť počet reprofilizovaných lôžok
  • zvýšiť dostupnosť monoklonálnych protilátok
  • platiť zvýhodnenú PN-ku pri ochorení na COVID-19 len zaočkovaným
  • motivovať obyvateľov na prvú dávku očkovania
  • zaangažovať regionálnych politikov, samosprávy, občianske a kresťanské komunity
  • zvážiť povinné očkovanie určitých skupín obyvateľov tak, ako to robia v iných štátoch EÚ
  • vynaložiť maximálne úsilie na zvýšenie zaočkovanosti, ako jediného nástroja na zvládnutie tretej vlny a aj prípadných ďalších
  • osobná angažovanosť a zodpovednosť nás občanov, podnikateľov, prevádzkarov
  • zabezpečiť dodržiavanie a kontrolu

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eduard HegerJaroslav NaďRichard SulíkVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie Vláda SR