Opatrenia v sociálnych zariadeniach sa musia zhodovať s COVID automatom, ale môžu byť aj prísnejšie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Senior, socialnych sluzieb
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR aktualizovalo opatrenia v zariadeniach sociálnych služieb v súlade s COVID automatom. Ten určuje zásady protiepidemických prístupov a zachovania bezpečnosti pre klientov v sociálnych službách.

Viac o téme: Koronavírus

V prípade zhoršenia situácie štatutár daného zariadenia na základe schváleného semaforu prepína v jeho prevádzke jednotlivé farby. Pri pozitívnych prípadoch sa zariadenie v spolupráci s regionálnym úradom verejného zdravotníctva uvedie do karantény. Ministerstvo práce o tom informovalo v tlačovej správe.

Režim v zariadeniach kopíruje farbu okresov

Režim v zariadeniach sociálnych služieb kopíruje aktuálnu farbu okresu. Zároveň si však každé zariadenie nastavuje ďalšie preventívne opatrenia podľa „osobitného“ semaforu rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Na prvom mieste zostáva zachovanie bezpečného prostredia pre klientov a čo najmenšie obmedzenia ich každodenného života v zariadeniach.

„Pripravili sme COVID automat pre čo najefektívnejšiu ochranu klientov aj zamestnancov v zariadeniach. Prostredníctvom online konferencií im budeme zároveň vysvetľovať všetky potrebné informácie, ako majú podľa takto nastaveného automatu fungovať. Zároveň už niekoľko týždňov predzásobujeme VÚC ochrannými pomôckami a antigénnymi testami, aby mohli v predstihu testovať,“ uviedol riaditeľ odboru krízového manažmentu a bezpečnosti na ministerstve práce Ján Hudák.

Situácia je stabilná

Pre červené a bordové okresy platí v zariadeniach zásada nosenia respirátorov zamestnancami aj v interiéri, pre klientov sa toto pravidlo vzťahuje na spoločné priestory. Navštevovanie svojich blízkych zostáva v platnosti v súlade s COVID automatom a dodržiavaním nevyhnutných hygienických pravidiel.

„Aktuálna situácia v zariadeniach je stabilizovaná aj vďaka zaočkovanosti, ktorá predstavuje 100 percent všetkých, ktorí o to požiadali v rámci skupinových očkovaní. Aktuálne sa nachádza v mimoriadnej situácii 7 zariadení sociálnych služieb, z toho ochorenie COVID má 10 zamestnancov a 19 klientov,“ dodalo ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR