Opera SND pozýva na Mozarta, zaznie aj opera o Titovi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mozart
V SND zaznejú tóny Mozartových veľkolepých diel. Foto: www.minnesota.publicradio.org

BRATISLAVA 21. marca (WEBNOVINY) – Opera Slovenského národného divadla (SND) pozýva v piatok a v sobotu na druhú premiéru v tomto roku, titul La clemenza di Tito (Veľkorysosť Titova). Predposlednú operu Wolfganga Amadea Mozarta prinesie na prvú opernú scénu Slovenska medzinárodný tím. Hudobne ju naštudoval riaditeľ Opery SND Friedrich Haider.

Pod jej scénickú podobu sa podpísal známy tandem operných tvorcov z Českej republiky – režisér Jiří Nekvasil a scénograf Daniel Dvořák. Opera v dvoch dejstvách v talianskom jazyku bude mať premiéry v piatok 21. marca a v sobotu 22. marca v historickej budove SND na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave, vždy so začiatkom o 19:00. Po slávnostných uvedeniach je najbližšie na programe 16. apríla a 3. mája, informovalo SND.

„Predposledná Mozartova opera vznikla na objednávku pri príležitosti korunovácie cisára Leopolda II. v Prahe v roku 1791. Objednávateľ – české stavy – si týmto dielom chceli nakloniť nového habsburského panovníkova, ktorý sa mal v opernom zrkadle spoznať v osvietensky idealizovanej podobe rímskeho cisára Tita Vespasiana. Mozart však vytvoril dielo, ktoré išlo ďaleko za rámec politickej objednávky, dielo plné vášne a emócií, dielo o úkladoch, túžbe po moci, pomste, ale i o láske a odpustení,“ priblížilo v tlačovej správe SND vznik diela, ktoré predstavuje Mozartove vízie lepšieho sveta. Ako Tito sa v opere predstavia Oto Klein a Anton Rosickij a v ostatných úlohách napríklad Linda Ballová (Vitellia), Andrea Vizvári (Servilia), Denisa Hamarová (Sesto) a ďalší.

Viac o programe národného divadla a o jeho novinkách možno nájsť na jeho webstránke Snd.sk.

Video: Mozart – Veľkorysosť Titova

https://www.youtube.com/watch?v=K6y4y9I1vfQ

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Wolfgang Amadeus Mozart
Firmy a inštitúcie SND Slovenské národné divadlo