Operačný program Slovensko pre prostriedky Európskej únie v novom programovom období 2021 až 2027 bude mať desať sprostredkovateľských orgánov.
Cieľom návrhu, ktorý v stredu s pripomienkou schválila vláda, je zefektívnenie štruktúry subjektov zodpovedných za implementáciu Operačného programu Slovensko v porovnaní s programovým obdobím 2014 až 2020.
Počet sprostredkovateľských orgánov oproti predošlému obdobiu sa zníži približne trojnásobne. Návrh na určenie sprostredkovateľských orgánov predložila podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí).
Riadiace a sprostredkovateľské orgány
Riadiacim orgánom Operačného programu Slovensko je Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.
Plán na čerpanie miliárd z eurofondov je pripravený, Remišová hovorí o kľúčovej revolúcii
Úlohy sprostredkovateľských orgánov budú vykonávať Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, Ministerstvo dopravy a výstavby SR, Ministerstvo životného prostredia SR, Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, Ministerstvo hospodárstva SR, Ministerstvo zdravotníctva SR, Úrad vlády SR, Ministerstvo vnútra SR, Úrad pre verejné obstarávanie a Slovenská inovačná a energetická agentúra.
Úlohy sprostredkovateľských orgánov
Sprostredkovateľské orgány sa budú spolupodieľať na programovaní a príprave riadiacej dokumentácie na úrovni programu vo svojej pôsobnosti.
Budú tiež pripravovať výzvy a písomné vyzvania, vyberať operácie a zabezpečovať implementáciu projektov (s výnimkou procesu kontroly verejného obstarávania vykonávaným Úradom pre verejné obstarávanie).
ÚVO bude kontrolovať zákazky
Úrad pre verejné obstarávanie ako sprostredkovateľský orgán bude spolupracovať s riadiacim orgánom pre Operačný program Slovensko pri vypracovaní riadiacej dokumentácie za oblasť kontroly zákaziek na základe verejného obstarávania.
Drvivá väčšina obyvateľov Slovenska nedôveruje transparentnosti procesu rozdeľovania eurofondov
Zároveň bude zabezpečovať kontrolu zákaziek a tiež kontrolu zákaziek, na ktoré sa nevzťahuje osobitný predpis podľa zákona o verejnom obstarávaní, vrátane overovania hospodárnosti výdavkov z týchto zákaziek.