Opozícia chce pozorne sledovať, ako vláda pristúpi k zabezpečeniu nehnuteľností pre troch najvyšších ústavných činiteľov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PREZIDENT: Prijal predsedu vlády SR Roberta Fica
Prezident Peter Pellegrini a premiér Robert Fico (Smer-SD). Foto: archívne, SITA/Tomáš Susko.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 31. októbra 17:20

Opozícia mieni pozorne sledovať, ako vláda pristúpi k zabezpečeniu nehnuteľností pre troch najvyšších ústavných činiteľov. Nárok na štátom zabezpečené bývanie vznikol prezidentovi, premiérovi a predsedovi parlamentu prijatím lex atentátu v súvislosti s atentátom na Roberta Fica (Smer-SD).

„V čase Ficovej drahoty je efektívne nakladanie s verejnými financiami obzvlášť dôležité. Preto budeme podrobne sledovať, ako vláda pristúpi k riešeniu tejto bezpečnostnej otázky,“ uviedlo pre agentúru SITA Progresívne Slovensko (PS).

Výsmech ľuďom do očí

Ako hnutie dodalo, zároveň považuje za výsmech ľuďom, že ju vláda spojila so schválením doživotnej renty premiérovi Ficovi. „Je to dokonalá ukážka ich priorít – riešia len sami seba, nie lepší život pre ľudí na Slovensku,“ poukázalo PS.

Na proces zabezpečenia nehnuteľností pre najvyšších ústavných činiteľov si chce posvietiť aj strana Sloboda a Solidarita (SaS).

„Situáciu s pridelenými nehnuteľnosťami budeme preverovať. V čase, keď vláda zvyšuje dane a zdražuje ľuďom život je veľmi dôležité, aby nevznikali podozrenia pri kupovaní nehnuteľností pre predstaviteľov štátu, či už čo sa týka nákladov alebo transparentnosti celého procesu,“ povedal predseda SaS Branislav Gröhling pre agentúru SITA.

Prezidentská vila na Slavíne

Koncom septembra sa minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) vyjadril, že rezort vnútra zatiaľ vybral na tento účel dve nehnuteľnosti, prebieha prieskum trhu a budú sa snažiť nájsť cez ponukové konanie vhodnú nehnuteľnosť.

Prezidentská vila na Slavíne je podľa neho z technického a bezpečnostného hľadiska nepoužiteľná. Aktuálne sa už ministerstvo vnútra nechce k tejto téme vyjadrovať, odvoláva sa na použitie výnimiek zo zákona o slobodnom prístupe k informáciám.

„Vzhľadom na skutočnosť, že rezort vnútra je plne zodpovedný za bezpečnosť ústavných činiteľov, nehnuteľnosti takéhoto typu a na tento účel sa budú nadobúdať do vlastníctva Slovenskej republiky – správy Ministerstva vnútra SR výlučne s použitím výnimiek zo zákona NR SR č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov, samotná správa k týmto nehnuteľnostiam bude vykonávaná v osobitnom režime, preto nie je možné zverejňovať akékoľvek podrobnosti,“ uviedol rezort vnútra pre agentúru SITA.

Ochrana pre opozičných lídrov

Rezort vnútra sa nevyjadril ani k tomu, či už majú opoziční lídri zabezpečenú ochranu, ako to bolo schválené v lex atentát.

„Úrad pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií  zabezpečuje ochranu v zmysle zákona o niektorých opatreniach na zlepšenie bezpečnostnej situácie v SR zo dňa 27. júna 2024 poslancovi Národnej rady SR, ktorý je zároveň predsedom politickej strany alebo politického hnutia, ktoré v ostatných voľbách získali zastúpenie v NR SR. Bližšie informácie ohľadom zabezpečovania ochrany spadajú pod utajované skutočnosti,“ odpovedal rezort.

Líder SaS Branislav Gröhling povedal, že ochranu v zmysle pridelenej ochranky ako predseda strany pridelenú nemá. „Rezort vnútra vysvetlil, že ochranu v tomto prípade chápe ako priebežné monitorovanie situácie, konkrétne takto: ‚Ochrana Vašej osoby bude vykonávaná formou operatívnej ochrany, najmä získavaním informácií o možných hrozbách voči Vašej osobe‘,“ upresnil Gröhling.

„Igor Matovič nemá zabezpečenú žiadnu ochranu,“ uviedol hovorca hnutia Slovensko Matúš Bystriansky.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav GröhlingMichal ŠimečkaRobert Fico
Firmy a inštitúcie Matovičovo hnutie SlovenskoMV Ministerstvo vnútra SRSaS Sloboda a Solidarita