Opozícia je pripravená využiť všetky prostriedky k tomu, aby zabránila navrhovaným zmenám vládnej koalície

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Šimečka, Grendel
Predseda hnutia PS Michal Šimečka a poslanec hnutia Slovensko Gábor Grendel. Foto: SITA - koláž SITA Webnoviny.
Tento článok pre vás načítala AI.

Opozícia je pripravená využiť všetky parlamentné prostriedky a verejný tlak na to, aby sa zabránilo zmenám, ktoré navrhuje vládna koalícia.

Uviedol to predseda hnutia Progresívne Slovensko Michal Šimečka s tým, že navrhované zmeny v Trestnom zákone, ako aj v zákone na ochranu oznamovateľov vedú k deštrukcii právneho štátu. „Naším cieľom je stiahnutie promafiánskeho balíčku,“ dodal Šimečka.

Tlak na vládnu koalíciu

Základné pozorovanie, ktoré mám z poslancov a predstaviteľov vládnej koalície je, že sú extrémne nervózni. Sú pod tlakom, lebo vidia, že to, čo si mysleli, že pretlačia, ten promafiánsky balíček, zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry narýchlo a bez diskusie ešte pred Vianocami, že to sa im nedarí,“ vyhlásil Šimečka a uviedol, že aj skutočnosť, že koaličná väčšina schválila, že v stredu bude parlament rokovať do polnoci, je signálom, že sa to predsedovi parlamentu Petrovi Pellegrinimu (Hlas-SD) rozpadá pod rukami.

Vidia, že celá opozícia v parlamente je odhodlaná urobiť všetko a využiť všetky nástroje, aby sme zabránili Robertovi Ficovi (Smer-SD) ten promafiánsky balíček schváliť,“ dodal Šimečka s tým, že spolu so stranou Sloboda a Solidarita a Kresťanskodemokratickým hnutím budú informovať o tom, ako budú pokračovať ďalšie protesty.

Verejný tlak je silný a vnímam to ako silný signál, že ľudia si neprajú, aby to vláda takto prevalcovala,“ uzavrel predseda PS.

Pellegrini je naďalej podržtaškou

Poslanec hnutia Slovensko Gábor Grendel sa na stredajšej tlačovej besede vyjadril k predĺženiu rokovania do polnoci.

Tak ako Robert Fico píska, tak Peter Pellegrini tancuje. Ak pred vytvorením vlády Pellegrini hovoril, že nikomu nebude robiť podržtašku, tak presne to v Národnej rade SR ako predseda parlamentu robí,“ vyhlásil Grendel a pokračoval, že osobnou prioritou Fica je čím skôr udeliť amnestiu svojim trestne stíhaným kamarátom.

Pellegrini mu ide po ruke, a to aj tým, že na začiatku decembrovej parlamentnej schôdze sa rozhodol, a vládna väčšina mu to odsúhlasila, že sa skráti prestávka medzi predpoludňajšou a popoludňajšou časťou schôdze, a že sa rokuje do 22:00. Dnes im nestačí už ani toto a na grémiu nám oznámili, že dnešný deň budeme rokovať až do polnoci,“ vysvetlil Grendel.

Boj o právny štát

Vládnej koalícii je podľa neho nepríjemné, že opozícia využíva svoje jediné zákonom dané právo, a to vystupovať v rozprave písomne aj ústne a reagovať faktickými poznámkami na jednotlivých rečníkov.

Lenže Fico sľúbil svojim kamarátom, ktorí sú trestne stíhaní, že im ešte do Vianoc vybaví amnestiu zrušením Úradu špeciálnej prokuratúry a znížením trestov v Trestnom zákone za ekonomické trestné činy. A jediný spôsob, keď vidia, ako aktívne opozícia vystupuje v parlamente, je ten, že budú predlžovať rokovania do polnoci,“ povedal Grendel.

Dodal, že svoje právo v parlamente budú aktívne využívať a nebudú sa nečinne prizerať na to, ako sa ničí právny štát a ako sa znovu vytvára „nová kasta rovnejších medzi rovnými“. „Môže Pellegrini predlžovať rokovanie parlamentu aj do noci, aj do rána. My tu budeme a budeme bojovať za právny štát a za rovnosť pred zákonom,“ uzavrel Grendel.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Gábor GrendelMichal ŠimečkaPeter PellegriniRobert Fico
Firmy a inštitúcie Hlas-SDKDH Kresťanskodemokratické hnutieMatovičovo hnutie SlovenskoNárodná rada SRPS Progresívne SlovenskoSaS Sloboda a SolidaritaSMER-SDÚrad špeciálnej prokuratúry