Opozičné strany Progresívne Slovensko, Spolu a KDH plánujú vo štvrtok protest pred domom spolumajiteľa investičnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka. Chcú tiež navrhnúť zákon, ktorý by oslabil vplyv skupiny.
Reagujú tak na údajnú nahrávku z kauzy Gorila, ku ktorej sa dnes dostali viaceré médiá. Strana Dobrá voľba, ktorej líder Tomáš Drucker v minulosti pôsobil ako minister zdravotníctva a vnútra za Smer-SD, vyzvala na zvolanie bezpečnostnej rady štátu.
Údajná nahrávka aktérov kauzy Gorila je dôkazom korupčného paktu medzi niektorými politikmi a oligarchami, uviedol dnes na tlačovej besede predseda Progresívneho Slovenska Michal Truban. „Kvôli takýmto korupčným paktom sa naša krajina nehýbe a dokonca umierajú ľudia,“ povedal.
Podľa predsedu strany Spolu Miroslava Beblavého je v tejto súvislosti potrebné sa zamerať na moc a vplyv, ktorý majú v rukách finančné skupiny, ako je Penta.
Tá má podľa neho priveľký vplyv v oblastiach, ako je zdravotníctvo alebo médiá. Opozičné subjekty chcú preto navrhnúť opatrenia na oslabenie tohto vplyvu. Navrhnú napríklad, aby skupiny obchodujúce so štátom nemohli vlastniť veľké médiá. „Kauzy Gorila, Kuciak, Marian K. sa nesmú zopakovať,“ povedal Beblavý.
Protest pred Haščákovým domom
Zároveň PS, Spolu a KDH organizujú vo štvrtok pred domom Jaroslava Haščáka zo skupiny Penta protest. Práve skupina Penta je totiž spájaná s kauzou Gorila, aj keď to jej predstavitelia odmietajú. Pre uniknuté nahrávky dokonca finančná skupina podáva trestné oznámenie.
Údajná celá nahrávka Gorily má 39 hodín a bola voľne dostupná na webe, Penta podáva trestné oznámenie
Podľa predsedu strany SaS Richarda Sulíka existuje v súvislosti so zverejnením nahrávky silný dôvod, aby aktéri kauzy sedeli vo vyšetrovacej väzbe.
„Je veľmi vysoký predpoklad, že sa budú snažiť mariť vyšetrovanie, ovplyvňovať svedkov a dokonca ujsť pred spravodlivosťou,“ povedal s tým, že orgány činné v trestnom konaní musia začať konať. „Nesmieme pripustiť ďalšiu stratu dôvery pre spravodlivosť,“ povedal Sulík.
Štát treba vybudovať nanovo
Predseda Hnutia Sme rodina Boris Kollár na tlačovom brífingu uviedol, že ľudia, ktorí toto spáchali, mali byť už dávno odpísaní.
„Haščák povedal, že každé médium, ktoré zverejní túto nahrávku, bude čeliť trestnému stíhaniu. Pýtam sa, koho záujem je vyšší? Jedného človeka, ktorý je údajne na tej nahrávke a korumpuje najvyšších predstaviteľov štátu, alebo záujem bežných občanov nášho štátu?“ prízvukoval Kollár. Je preto podľa neho dôležité vytvoriť tlak, aby sa ľudia dozvedeli pravdu a poctivo sa celá kauza vyšetrila.
„Oligarchovia, gauneri, niektorí policajti, prokurátori a sudcovia uniesli našu krajinu. Kúpili si politikov, ktorí im roky kryjú chrbát a udržujú tento systém,“ reagoval šéf strany Za ľudí Andrej Kiska. Nahrávka Gorila a ďalšie kauzy podľa neho potvrdzujú, že štát treba vybudovať nanovo. „Tento skorumpovaný systém tu funguje dlho, a stále sú pri moci tí, ktorí ho udržujú,“ uzavrel.
Výzva Čaputovej a Pellegrinimu
Líder strany Dobrá voľba Tomáš Drucker v tejto súvislosti vyzval prezidentku Zuzanu Čaputovú a premiéra Petra Pellegriniho na zvolanie bezpečnostnej rady štátu.
„Dnes sme sa dočkali toho, že národ sleduje korupciu v priamom prenose. Jedna z najväčších káuz Gorila sa zmenila z údajnej kauzy na reálne hlasy. Prepisy z Threemy a ďalšie nahrávky zasa poukazujú na kupovanie rozhodnutí sudcov a hlasov poslancov. Je to doslova strašné,“ vyhlásil.
Viacerým médiám v stredu anonym zaslal email s linkom na zvukovú nahrávku, ktorá má takmer 39 hodín. Má ísť o nahrávku komunikácie aktérov kauzy Gorila, z ktorej bol doteraz známy len analytický prepis.
Spisy Gorila zahŕňajú písomné záznamy z odpočúvania konšpiračného bytu na Vazovovej ulici v Bratislave v rokoch 2005 až 2006 a ich obsah tvorili prepisy rozhovorov medzi viacerými politikmi a osobami z finančných skupín.
Na internete sa objavili v závere roka 2011 a výrazne ovplyvnili predvolebnú kampaň pred parlamentnými voľbami v marci 2012. Vtedajší minister vnútra Daniel Lipšic potvrdil, že Slovenská informačná služba akciu Gorila naozaj uskutočnila a od roku 2012 kauzu vyšetruje špeciálny tím.
Skupina Penta, ktorej spolumajiteľ Haščák sa v spise spomína, tvrdí, že štát nepoškodila. Nahrávku sprístupnenú médiám označila za nezákonný materiál.