Orbánovo Maďarsko začalo udeľovať občianstvo po novom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ostrihom
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BUDAPEŠŤ 3. januára (WEBNOVINY) – Etnickí Maďari žijúci v zahraničí podali v pondelok, v prvý pracovný deň tohto roka, svoje prvé žiadosti o udelenie maďarského občianstva podľa nového zákona prijatého minulý rok. Proces udeľovania občianstva sa kontroverzným zákonom značne zjednodušil.

Zákon, ktorý maďarský parlament prijal v máji 2010 drvivou väčšinou, umožňuje Maďarom požiadať o udelenie občianstva, ak dokážu svoj maďarský pôvod, ovládajú maďarský jazyk a ak nepredstavujú nijaké nebezpečenstvo pre verejnosť a národnú bezpečnosť. Žiadatelia už pre získanie občianstva Maďarska nemusia mať trvalý pobyt na jeho území. Zákon začal platiť v deň štátneho sviatku 20. augusta s účinnosťou od 1. januára 2011.

Žiadosti o udelenie občianstva môžu žiadatelia podať na viac ako 90 diplomatických misiách v zahraničí a v 2 200 registrovaných kanceláriách v Maďarsku. Nemenovaní diplomatickí predstavitelia v Rumunsku, Srbsku a na Slovensku pre tlačovú agentúru MTI uviedli, že v prvý pracovný deň tohto roku nezaznamenali žiadne problémy. Na Slovensku, kde žije viac ako pol milióna etnických Maďarov, veľvyslanectvo v Bratislave a generálny konzulát v Košiciach zaznamenalo menší záujem o podávanie žiadostí. Ako pre tlačovú agentúru MTI uviedol konzul v Bratislave Géza Farkas, menší záujem si vysvetľuje tým, že pre ľudí žijúcich v pohraničných oblastiach je pohodlnejšie požiadať o občianstvo v Maďarsku. Generálny konzul v Košiciach János Szerencsés poznamenal, že súčasný slovenský zákon o občianstve zabraňuje občanom Slovenska požiadať o občianstvo inej krajiny, inak by tým stratili občianstvo slovenské.

Ak všetko pôjde podľa plánu, (nový) slovenský zákon bude prijatý vo februári. Potom očakávame v podávaní žiadostí nárast,“ povedal Szerencsés. V Rumunsku žije viac ako 1,5 milióna etnických Maďarov. Veľvyslanectvo v Bukurešti a konzuláty v mestách Kluž a Miercurea Ciuc prijali v pondelok mnoho žiadostí. Keďže sa žiadatelia museli zaregistrovať vopred, nenastala žiadna tlačenica či zmätky na žiadnom z diplomatických zastupiteľstiev. Demokratické centrá, ktoré vytvorila Transylvánska maďarská národná rada (EMNT) v mestách Oradea a Targu Mures, aby pomohli Maďarom pri získavaní občianstva, sa otvorili takisto v pondelok. László Tőkés, predseda EMNT a poslanec Európskeho parlamentu, ktorý je jedným z popredných lídrov maďarskej menšiny v Rumunsku, bol medzi prvými, ktorí v Oradei požiadali o občianstvo.

V Srbsku žije viac ako 250 tisíc etnických Maďarov. Od novembra prejavilo záujem o získanie dvojakého občianstva viac ako 8 tisíc ľudí, uviedol Tamás Korsós, maďarský generálny konzul v meste Subotica.

Maďarský vládny splnomocnenec Tamás Wetzel pre MTI minulý rok povedal, že krajina počas prvého roka očakáva 250 do 400 tisíc žiadostí Maďarov žijúcich v zahraničí.

Priority predsedníctva

Maďarsko sa 1. januára ujalo polročného predsedníctva v Európskej únii, ktoré prebralo od Belgicka. Tamojšie ministerstvo zahraničných vecí pri tejto príležitosti predstavilo svoje environmentálne priority na najbližších šesť mesiacov. Budapešť sa na pôde európskych inštitúcií bude snažiť presadiť najmä väčšiu zaangažovanosť členských štátov EÚ v boji proti klimatickým zmenám.
Orbán
Foto: SITA/AP

Maďarské predsedníctvo má v pláne presvedčiť Brusel, aby implementoval výsledky posledného klimatického summitu v mexickom Kankúne, uviedla Enikő Győriová, splnomocnenkyňa vlády pre európske záležitosti. Okrem boja proti globálnemu otepľovaniu sa jej rezort sústredí aj na upozorňovanie na dôležitosť prijímania preventívnych opatrení v súvislosti s povodňami a inými extrémnymi výčinmi počasia. Maďarsko chce tiež predniesť návrhy na spoločný postup v otázke pestovania geneticky modifikovaných plodín.

Prednostné okruhy maďarského predsedníctva ešte v decembri predstavil aj štátny tajomník maďarského ministerstva zahraničných vecí Gergely Prőhle. Za hlavné oblasti označil rozširovanie EÚ, stratégiu pre dunajský región, energetickú bezpečnosť a integráciu európskych Rómov. Minister zahraničia v súvislosti s predsedníctvom vyzval na prijatie európskej legislatívy, ktorá uľahčí ekonomickú koordináciu medzi jednotlivými členskými štátmi. Vyzdvihol pritom dôležitosť spoločných politík, akými sú poľnohospodárska a kohézna politika. Maďarsko taktiež očakáva, že sa podarí zavŕšiť prístupové rokovania s Chorvátskom a začleniť Rumunsko a Bulharsko do schengenského priestoru.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať