BANSKÁ BYSTRICA 8. februára (WEBNOVINY) – Zmena volebného systému, tak, aby umožňoval vybrať si medzi rôznymi politikmi vo svojom regióne a nielen medzi politicky dosadenými kandidátmi, sfunkčnenie nástrojov priamej demokracie, ako sú referendá na lokálnej, regionálnej aj celoštátnej úrovni, zrušenie trestnoprávnej imunity poslancov Národnej rady SR a dôsledné vyšetrenie všetkých podozrení, ktorý vyplývajú zo spisu Gorila a vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti.
To sú štyri základné požiadavky občanov voči politikom, na ktorých sa dohodli organizátori Protestov Gorila z celého Slovenska a ktoré dnes prvýkrát prezentovali na záver protestného zhromaždenia v Banskej Bystrici.
Prezentovali ich aj na následnej tlačovej besede s tým, že podrobnejšie požiadavky predstavia na piatkovom protestnom zhromaždení v Bratislave. Zároveň vyzvali verejnosť na diskusiu o požiadavkách.
Protest Gorila v Banskej Bystrici
Organizátori nevylúčili generálny štrajk
Ako vysvetlila Lucia Janovič z organizačného výboru Protestu Gorila v Bratislave, diskusia môže prebiehať na internete, ale privítali by, keby priestor na diskusné fóra s odborníkmi vytvorila aj verejnoprávna televízia.
Pod požiadavkou zmeny volebného systému rozumejú zavedenie väčšinového volebného systému pri voľbách do Národnej rady SR so sto až stopäťdesiatimi volebnými obvodmi.
Tlak na splnenie svojich požiadaviek budú stupňovať organizovaním ďalších a ďalších protestných zhromaždení, pričom sa im hlásia aktivisti z ďalších miest, nevylučujú však ani krajné prostriedky ako generálny štrajk. „Politici si prestali uvedomovať, že sú naši zamestnanci,“ pripomenula Janovič.
Nicholson neprišiel, musel na políciu
Na dnešnom Proteste Gorila sa na banskobystrickom Námestí SNP zišlo zhruba 1 500 ľudí, zhromaždenie sa zaobišlo bez vážnejších incidentov. Viacerí rečníci vyzývali občanov, aby sa zaujímali o veci verejné. Atmosféru pokračovania revolúcie z roku 1989 navodzovalo okrem vyjadrení niektorých rečníkov aj skandovanie hesla „v jednote je sila“.Ako uviedol jeden z organizátorov Pavol Strhák, pôvodne mal s prejavom vystúpiť aj novinár Tom Nicholson, pre výsluch na polícii však nakoniec nemohol prísť.
Organizátori protestov z viacerých miest v spoločnom vyhlásení skonštatovali znepokojenie z dlhodobého úpadku politickej morálky a neefektivity štátnej moci v oblasti boja proti korupcii.
Občianske slobody a demokratické princípy politici podľa nich dlhodobo zanedbávajú, ústavné orgány nevytvárajú a nepodporujú rovnaké postavenie občanov pred zákonom.
Politické zasahovanie do nezávislosti súdnictva, prokuratúry a polície neumožňuje čestným sudcom, prokurátorom a policajtom napĺňať ich poslanie a slovenský prezident prestal riadne vykonávať svoju funkciu aj tým, že dosiaľ nevymenoval zvoleného generálneho prokurátora.