Ornitológovia začali projekt ochrany vtáctva v Karpatoch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vydražia unikátnu ornitologicko maliarsku zbierku
Pracovníci aukčnej siene Sotheby´s robia posledné úpravy zbierky Vtáky Ameriky, známeho francúzsko-amerického ornitológa a výnimočného maliara Johna Jamesa Audubona. Zbierka ponúka originálne portréty všetkých vtákov prirodzene žijúcich na území ÚSA. Očakáva sa, že v dnešnej aukcii bude zbierka vydražená za 5 až 7 miliónov eur. Foto: AP Photo/Matt Dunham

BRATISLAVA 13. marca (WEBNOVINY) – Koncom roka 2010 začala Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko realizovať projekt Ochrana ohrozených vtáčích druhov Západných Karpát. Prostredie Západných Karpát je unikátne, rašeliniská, lesy, mokrade rôzneho typu či lúky predstavujú významné hniezdisko pre 25 vtáčích druhov, ktorých ochrana a zachovanie populácií je v celoeurópskom záujme. Počas projektu budú odborníci zlepšovať podmienky pre hniezdenie a výskyt takých ubúdajúcich druhov, akými sú orly krikľavé, rybáre riečne či viaceré druhy sov.

V prvých mesiacoch realizácie projektu sa uskutočnili hlavne činnosti organizačného charakteru súvisiace s jeho začatím. „Vydali sme Metodickú príručku pre zimné sčítanie vodného vtáctva, 10 druhov samolepiek s tematikou ohrozených druhov vtáctva Západných Karpát, uskutočnil sa ornitologický tábor a prednášky na základných školách. V praktickej ochrane sa vyrobili a nainštalovali desiatky vtáčích búdok,“ uviedol Miroslav Demko zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko.

Projekt možno rozdeliť na praktickú ochranu vtáctva, ekovýchovu a vzdelávanie záujemcov v ochrane vtáctva a ornitológii. Praktická ochrana je zameraná na 25 vtáčích druhov významných pre tvorbu chránených vtáčích území v tejto oblasti Západných Karpát, ako je vyhľadávanie hniezd a hniezdísk s cieľom vytvorenia ochranných pásiem okolo obsadených hniezd, opravu jestvujúcich alebo inštaláciu umelých hniezd pre dravce, inštaláciu búdok pre sovy a spevavce, tvorbu umelých nôr pre rybáriky a hniezdnych ostrovčekov pre rybáre.

Viaceré aktivity sú zamerané na ekovýchovu. Patrí k nim realizácia ornitologických táborov, prednášok, exkurzií, súťaží pre deti a mládež. Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko plánuje sa zdokonalenie internetovej stránky o vtáctve a vydanie viacerých tlačovín informačného charakteru. Prehĺbiť poznatky verejnosti o vtáctve majú publikácie, ich cieľom je poskytnúť návody na riešenie odborných aktivít v ornitológii a publikovať súčasné poznatky o vtáctve. Nielen začínajúcim ornitológom by malo pomôcť vydanie ornitologickej príručky. Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko plánuje aj vydanie správ zo zimného sčítania vodného vtáctva a dvoch knižiek o vtáctve určitého regiónu.

Zdokonaľovaniu vedomostí a zručností o vtáctve budú určené školenia v poznávaní vtáctva. Záujemcom o sledovanie biológie vtáctva napomôžu školenia začínajúcich krúžkovateľov či workshopy venované značeniu vtáctva.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať