Osem miest Európskej únie bude mať superpočítačové centrá, podporia vývoj aplikácií

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Počítač
Foto: ilustračné, Thinkstock.

BRATISLAVA 7. júna (WebNoviny.sk) – Superpočítačové centrá s novými vysokovýkonnými počítačovými zariadeniami budú v ôsmich mestách v rôznych členských krajinách Európskej únie.

Ako v piatok informovala Európska komisia, ide o veľký krok k tomu, aby sa Európa stala superpočítačovým regiónom.

Rozpočet v stovkách miliónov

Hostiteľskými mestami centier s prvými európskymi superpočítačmi budú Sofia (Bulharsko), Ostrava (Česko), Kajaani (Fínsko), Bologna (Taliansko), Bissen (Luxembursko), Minho (Portugalsko), Maribor (Slovinsko) a Barcelona (Španielsko). Tieto mestá vybral spoločný podnik pre európsku vysokovýkonnú výpočtovú techniku (euroHPC) v Luxemburgu.

Centrá podporia vývoj významných aplikácií v oblastiach ako personalizovaná medicína, vývoj liekov a materiálov, bioinžinierstvo, predpovede počasia a zmena klímy. Celkovo bude do konzorcií prevádzkujúcich tieto centrá zapojených 19 z 28 krajín spoločného podniku.

Spolu s prostriedkami EÚ majú celkový rozpočet 840 miliónov eur. Konkrétne podmienky financovania nových superpočítačov budú spresnené v hostiteľských dohodách, ktoré sa podpíšu čoskoro.

Očakáva sa, že superpočítače sa pre európskych používateľov z radov akademickej obce, podnikov a verejného sektora sprevádzkujú v druhej polovici roka 2020. Všetky nové superpočítače budú pripojené k vysokorýchlostnej celoeurópskej sieti GEANT.

Dáta spracujú v únii

Podpredseda EK pre digitálny jednotný trh Andrus Ansip povedal, že vybrané lokality sprístupnia výskumníkom supserpočítače svetovej triedy – zdroj strategického významu pre budúcnosť európskeho priemyslu.

„Svoje dáta budú môcť spracovať v EÚ, takže nebudú musieť hľadať mimo nej. Pre Európu je to veľký krok na ceste na ďalšiu úroveň výpočtovej kapacity, pomôže nám napredovať v technológiách budúcnosti ako internet vecí, umelá inteligencia, robotika a dátová analytika,“ uviedol Ansip.

Táto iniciatíva podľa komisára pre rozpočet a ľudské zdroje Günthera Oettingera ukazuje, ako môžu spoločné investície EÚ a jej členských štátov v prospech spoločného cieľa prispieť k vedúcemu postaveniu Európy vo vysoko technologickom sektore, z čoho majú výrazný prospech všetci európski občania i podniky.

„Výhľadom je teraz nasledujúci dlhodobý rozpočet EÚ a náš program Digitálna Európa, v rámci ktorého sme navrhli značné investície do zavádzania špičkovej superpočítačovej a dátovej infraštruktúry,“ dodal komisár.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia