Osem zo súčasných 14 slovenských europoslancov končí, nováčikov bude deväť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
europarlament
Foto: ilustračné, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Osem zo súčasných štrnástich slovenských europoslancov odchádza po eurovoľbách z Bruselu. Podľa neoficiálnych výsledkov volieb mandát nezískali Eugen Jurzyca (SaS), Peter Pollák (hnutie Slovensko, bývalé OĽaNO), Ivan Štefanec (KDH), Jozef Mihál (Demokrati) a Miroslav Radačovský, ktorý tentokrát kandidoval za svoje hnutie Slovenský patriot (vo voľbách v roku 2019 kandidoval za ĽSNS).

Ďalší traja europoslanci už v týchto voľbách nekandidovali, a to Lucia Ďuriš Nicholsonová, ktorá sa v roku 2019 stala europoslankyňou za SaS, Vladimír Bilčík, ktorý prišiel do Európskeho parlamentu na kandidátke koalície PS/Spolu a Robert Hajšel z kandidátky Smeru-SD.

Kto bude v europarlamente pokračovať?

V Európskom parlamente budú pokračovať Martin Hojsík a Michal Wiezik z Progresívneho Slovenska, ako aj europoslankyne Monika Beňová a Katarína Roth Neveďalová zo Smeru-SD.

Monika Beňová je najdlhšie pôsobiacou slovenskou europoslankyňou, v Európskom parlamente pôsobí nepretržite už od roku 2004. Opätovne voliči zvolili aj Miriam Lexmann (KDH) a lídra hnutia Republika Milana Uhríka.

Noví poslanci

Slovensko bude mať po týchto eurovoľbách v Európskom parlamente 15 poslancov, čiže o jedného viac ako doteraz. Deväť europoslancov bude nových.

Podľa neoficiálnych a zatiaľ nepotvrdených informácií by nimi mali byť za Progresívne Slovensko Ľudovít Ódor, Ľubica Karvašová, Veronika Cifrová Ostrihoňová a Lucia Yar, za Smer-SD Ľuboš Blaha, Erik Kaliňák a Judita Laššáková, za Hlas-SD Branislav Ondruš a za Republiku pravdepodobne dvojka kandidátky Milan Mazurek.

Slovensko zároveň bude mať historicky najviac žien v europarlamente, a to sedem z 15. Progresívne Slovensko budú ako ženy reprezentovať Ľubica Karvašová, Veronika Cifrová Ostrihoňová a Lucia Yar, vládnu stranu Smer-SD Monika Beňová, Judita Laššáková a Katarína Roth Neveďalová, Kresťanskodemokratické hnutie bude mať v europarlamente Miriam Lexmann.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav OndrušErik KaliňákEugen JurzycaIvan ŠtefanecJozef MihálJudita LaššákováKatarína Roth NeveďalováĽuboš BlahaLucia Ďuriš NicholsonováĽudovít ÓdorMartin HojsíkMichal WiezikMilan MazurekMilan UhríkMiriam LexmannMiroslav RadačovskýMonika BeňováPeter PollákRobert HajšelVeronika Cifrová OstrihoňováVladimír Bilčík
Firmy a inštitúcie EP Európsky parlamentHlas-SDHnutie RepublikaKDH Kresťanskodemokratické hnutieProgresívne Slovensko (PS)SaS Sloboda a SolidaritaSMER-SD