Osemdesiat rokov národného múzea v hlavnom meste

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slovenské národné múzeum
Slovenské národné múzeum Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 27. apríla (WEBNOVINY) – Osemdesiate výročie od slávnostného otvorenia v Bratislave oslávi začiatkom mája Slovenské národné múzeum (predtým Zemedelské múzeum). Jubileum svojho vzniku si múzeum, ktoré má v súčasnosti najvyšší počet zbierok na Slovensku, pripomenie presne 4. mája. Ako ďalej agentúru SITA informovala Jana Huttanová z oddelenia prezentácie a marketingu Slovenského národného múzea (SNM), pred 80 rokmi – 4. mája 1930 sa v novopostavenej sídelnej budove Zemedelského múzea na Vajanského nábreží na jej slávnostnom otvorení zišli vtedajší najvyšší predstavitelia politického a verejného života Československa, zástupcovia diplomatického zboru, kultúrnych inštitúcií, hospodárskych korporácií, vysokých a špecializovaných škôl s poľnohospodárskym zameraním. Prvých návštevníkov múzea čakali expozície troch novozriadených múzeí – Zemedelského múzea (1924), Lesníckeho múzea (1927) a Slovenského vlastivedného múzea (1923).

Zemedelské múzeum v Bratislave zriadilo Československé zemědělské museum v Prahe ako svoju krajinskú pobočku v roku 1924. Sídlo múzea na Vajanského nábreží navrhol ako svoju druhú múzejnú budovu Milan Michal Harminc, ktorý viedol aj stavbu. Výstavbu Zemedelského múzea podporoval osobne a aj finančne, sumou 11 miliónov korún, okrem iných najmä bývalý minister poľnohospodárstva (1922 – 1925) Milan Hodža. Stavať sa začalo slávnostným výkopom 22. septembra 1924 a budovu skolaudovali 17. až 19. decembra 1928. Následne sa začali intenzívne budovať zbierky a pripravovať expozície.

Zbierky vystavené v stálych expozíciách múzea vytvárali ucelený obraz poľnohospodárskej výroby na Slovensku. Priestor mali aj výstavy z oblastí lesníctva a poľovníctva, tiež historické, národopisné, prírodovedné, či archeologické, ale aj umelecké výstavy. Expozícia s celkovou plochou 1 785 m2 bola rozdelená na sedem častí, mala 14 siení a 50 oddelení. Z toho 10 miestností patrilo Zemedelskému múzeu spolu s Lesníckym múzeom, štyri a neskôr šesť miestnosti využívalo Slovenské vlastivedné múzeum. Tlačeného sprievodcu zbierkami Zemedelského múzea v Bratislave, ktorý vyšiel už v roku 1929, pripravil hlavný správca Miloš Jurkovič, neskôr riaditeľ Slovenského múzea. Podieľal sa na výstavbe účelovej budovy múzea, ale bol aj manažérom, ekonómom, múzejníkom a autorom expozícií.

„Slovenské národné múzeum prešlo počas svojho pôsobenia zložitým procesom formovania aj mnohými organizačnými zmenami. V súčasnosti s vyše trojmiliónovým zbierkovým fondom historických hmotných a písomných autentických a iných jedinečných prameňov dokumentuje prírodu a vývoj spoločnosti na území Slovenska, kultúru a život Slovákov doma aj v zahraničí,“ dodala Huttanová.

Výročie otvorenia SNM (Zemedelského múzea) v Bratislave múzeum verejnosti pripomenie aj počas tradičného podujatia Noc múzeí a galérií v sobotu 15. mája. Napríklad pre deti pripraví vzdelávací program, v ktorom sa dozvedia viac o histórii múzea a jeho budovy na Vajanského nábreží v Bratislave.

Viac o Slovenskom národnom múzeu možno nájsť na jeho webovej stránke – https://www.snm.sk/.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SNM Slovenské národné múzeum