Osoba nového ústavného sudcu by mala byť autonómna, Kolíková zdôrazňuje dôležitosť riadneho preverenia každého kandidáta (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mária Kolíková
Reprofoto: FB, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Pri voľbe chýbajúceho ústavného sudcu je dôležité zachovať rovnováhu, ktorú sa na Ústavnom súde SR podarilo dosiahnuť. Ako ďalej na piatkovom brífingu uviedla opozičná poslankyňa Mária Kolíková (SaS), ústavný súd totiž zohráva kľúčovú rolu pri ochrane práv každého občana.

Jednoducho zasahuje aj do procesov, ktoré súvisia s konaním súdov,“ zdôraznila Kolíková.

Kritika ústavného súdu politikmi

Ako ďalej pripomenula, tí istí politici, napríklad z prostredia súčasnej vládnej koalície, pri niektorých rozhodnutiach ústavný súd blahorečia, inokedy ho kritizujú.

To znamená, že zjavne to robí dobre,“ vyhlásila.

Dôležitý je každý sudca

Kolíková tiež pripomenula, že ústavný súd rozhoduje v trojčlenných senátoch, prípadne v pléne, keď je na rozhodnutie potrebných sedem sudcov.

To znamená, že je dôležitý každý sudca, ktorý je na ústavnom súde,“ povedala s tým, že z tohto dôvodu bude veľmi dôležité sledovať vypočutie kandidátov na zasadnutí parlamentného ústavnoprávneho výboru.

Je dôležite, aby to nakoniec bola osoba, ktorá bude autonómna,“ dodala poslankyňa.

Kandidáti na post sudcu Ústavného súdu

O uvoľnený post sudcu Ústavného súdu SR sa uchádza päť kandidátov.

Antona Dulaka za kandidáta navrhla Fakulta práva Paneurópskej vysokej školy. Líviu Trellovú zas Právnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave. Právnická fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach ako kandidátku navrhla Martinu Jánošíkovú. Koaličný poslanec Roman Michelko navrhol ako kandidátku Michaelu Královú a Verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský zase Zuzanu Pitoňákovú.

Kandidátov vypočujú na zasadnutí Ústavnoprávneho výboru NR SR v utorok 9. a v stredu 10. apríla.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anton DulakMária KolíkováMartina JánošíkováRóbert DobrovodskýRoman MichelkoZuzana Pitoňáková
Firmy a inštitúcie Paneurópska vysoká školaSaS Sloboda a SolidaritaUK Univerzita Komenského v BratislaveUPJŠ Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v KošiciachÚstavnoprávny výbor Národnej radyÚstavný súd SR