21.4. Na nočnej oblohe sa udeje nebeské divadlo. Kedy bude meteorický roj Lyríd najlepšie viditeľný? ( nasaveda.sk) Podmienky na pozorovanie v roku 2024 sú lepšie na začiatku aktivity, neskôr ho bude rušiť svit Mesiaca, ktorý je 24. apríla v splne.
28.10.23. Noc spestrí zatmenie mesiaca, najväčšia fáza nastane ešte pred jedenástou Začiatok polotieňového zatmenia sa očakáva o 20:02.
1.2.23. Kedy bude Kométa C/2022 E3 najviditeľnejšia a ako ju najlepšie sledovať? Voľným okom bude kométa vyzerať len ako slabá hmlovitá škvrna, preto je vhodné použiť ďalekohľad, upozornila SAV.
17.12.22. Na oblohe bude možné vidieť počas týchto nocí meteorický roj Ursidy aj novoobjavenú kométu, hlásia astronómovia Ursidy boli objavené v roku 1945, pozorovaniami na Skalnatom Plese. Roj súvisí s krátkoperiodickou kométou 8P/Tuttle.
18.11.22. Počas piatkovej noci môžeme pozorovať maximum meteorického roja Leoníd, vedci očakávajú prekvapenie Podmienky na pozorovanie by mali byť priaznivé.
8.11.22. Vedci vyvracajú mýty o asteroide 2022 AP7, Zem podľa nich neohrozí na viac než tisíc rokov Správy o nebezpečnom asteroide sa už niekoľko dní šíria prostredníctvom médií i internetu a postupne sa k nim pridalo i viacero nepravdivých informácií.
15.5.22. AJ u nás budeme môcť pozorovať čiastočné zatmenie Mesiaca, musíme si však privstať Tieň Zeme zakryje maximálne 41 percent mesačného kotúča.
26.4.22. Na oblohe budú najvhodnejšie podmienky na pozorovanie Merkúra, patrí medzi najmenej preskúmané telesá Zo Slovenska bude Merkúr pozorovateľný v druhej polovici apríla a prvej dekáde mája večer po západe Slnka.
11.2.22. Nočnú oblohu vo februári zdobí kométa 19P/Borrelly, dá sa pozorovať aj s malým ďalekohľadom Kométu možno nájsť v súhvezdí Barana, vysoko nad juhozápadným obzorom.
3.1.22. Zem je v januári najbližšie k Slnku, od centrálnej hviezdy bude vzdialená milióny kilometrov V najbližšom bode svojej dráhy okolo Slnka bude Zem v utorok 4. januára.
29.12.21. Radi sledujete nočnú oblohu? Čoskoro budú na pozorovanie meteorického roja Kvadrantíd vynikajúce podmienky Po Novom roku budú výborné podmienky aj na pozorovanie krátkoperiodickej kométy 67P/Čurjumov-Gerasimenko.
31.10.21. Slováci uvidia koncom roka dvojicu komét, budú viditeľné aj malými ďalekohľadmi Pôjde o kométy Čurjumov-Gerasimenko a Leonard.
4.8.21. Nočnú oblohu rozžiari meteorický roj, mesiac bude pozorovanie rušiť minimálne Meteorický roj dosiahne maximálnu frekvenciu, približne 45 meteorov za hodinu, 12. augusta.
6.6.21. Slovákov čaká o pár dní nebeské divadlo, pozorovať môžu čiastočné zatmenie Slnka Najväčšiu fázu zatmenia Slnka budú môcť pozorovať ľudia na Sibíri, Grónsku a aj na severe Kanady.
24.12.20. Na Vianoce je možné pozorovať malým ďalekohľadom kométu Najbližšie popri Slnku prešla v utorok 15. decembra a najväčšiu jasnosť 8,5 magnitúdy dosiahne 24. decembra.
14.12.20. Meteorický roj Geminidy ukáže maximum svojej aktivity, pozorovaniu nahráva nov Mesiaca Meteorický roj Geminidy je činný od 11. do 17. decembra a miesto odkiaľ zdanlivo vyletuje, leží v súhvezdí Blížencov.
12.8.20. Perzeidy vstupujú do svojej najaktívnejšej fázy, pozorovaniu nebude prekážať ani svit mesiaca Roj Perzeidov je činný od poslednej dekády júla približne do polovice augusta.
10.8.20. Horúce augustové noci prajú pozorovaniu Perzeíd. Kedy ich uvidíte najviac? V najbližších augustových dňoch bude tiež pekne vidieť Venušu, Mars, Jupiter či Saturn.
10.7.20. Počas leta budeme môcť pozorovať tri meteorické roje, prvý začne cez víkend Koncom júla budú mať maximum svojej aktivity meteorický roj Delta Aquaridy a Alfa Kaprikornidy. Po nich prídu Perzeidy.
21.5.20. Nadšenci pozorovania planét si prídu na svoje, koncom mája bude Merkúr jasne viditeľný Planétu bude na oblohe ľahké nájsť v blízkosti Venuše i Mesiaca.
Meteorológovia zaktualizovali výstrahy a avizujú aj sneženie. Aké budú teploty a kedy si užijeme viac slnka?
Obmedzenie pre osobné vlaky na trati v Štrbe sa čoskoro skončí, koľaje boli odstavené pre bezpečnosť cestujúcich
Národniari vyzývajú Dolinkovú, aby sa stretla so zástupcami odborov. Pellegrinimu adresovali tvrdý odkaz