Zárodok SNR, dnešnej NR SR, naštartovanie príprav SNP ako východiska z beznádejnej situácie Tisovej farskej republiky a začiatok cesty k federalizácii ČSR a vzniku dnešnej Slovenskej republiky.
Do Slovenského národného povstania v roku 1944 sa zapojil jeden zo zakladateľov Slovenskej národnej rady (SNR), komunistický básnik Ladislav Novomeský.
K totalitnému režimu sa v prieskume prikláňali viac muži a respondenti od 30 rokov a viac, pričom mladší respondenti sa častejšie nevedeli či nechceli k tejto otázke vyjadriť.
Pre európsky kontinent predstavuje ukončenie najkrvavejšieho konfliktu v dejinách ľudstva 8. máj, pre celý svet sa však vojna skončila až 2. septembra 1945 podpísaním japonskej kapitulácie.
V príhovore počas osláv 78. výročia SNP to uviedol premiér s tým, že toto hrdinstvo a odvaha postaviť sa zlu ukázalo, že sa účastníci nechceli nečinne prizerať krivde.
Členka rady Dóra Hushegyiová vníma anketu Najväčší Slovák ako program o elite národa a považuje za tragédiu, ak si niekto si myslí, že vojnový zločinec patrí do elity národa
To, že RTVS zaradila do programu Najväčší Slovák Jozefa Tisa, sa nepáčilo napríklad židovskej humanitárnej organizácii B‘ nai B’rith – Tolerancia alebo slovenskej pobočke Medzinárodného kresťanského veľvyslanectva Jeruzalem.
Verejnosť nebude môcť do ankety Najväčší Slovák nominovať osobu, ktorá bola právoplatne odsúdená za vojnové zločiny, zločiny voči ľudskosti, vraždu, vlastizradu a nebola rehabilitovaná.