LeBron James
LeBron James životopis
LeBron James sa narodil dňa 30. decembra v roku 1984 (vek 33 rokov) v meste Akron v štáte Ohio (USA). Výška basketbalistu je 203 cm a váži 113 kg.
Jamesova matka Gloria Marie James mala iba šestnásť rokov a Jamesa vychovávala sama. Jeho otec, Anthony McClelland, bol viackrát trestaný. LeBronova matka bola jeho milenkou. Keď sa dozvedel, že je tehotná, opustil ju.
Gloria často menila strechu nad hlavou a nevedela si nájsť prácu. Ako slobodná matka bojovala s nedostatkom financií, preto mal LeBron ťažké detstvo. Neskôr sa chlapca ujal tréner mládežníkov amerického futbalu Frank Walker a deväťročného Jamesa priviedol k basketbalu. Najskôr však skúšal hrať aj americký futbal. V druhom ročníku strednej školy bol menovaný do prvého tímu all-state ako wide receiver a v treťom ročníku doviedol svoj tím do štátneho finále.
Jeho matka ho napriek tomu, že vyrastal vo Walkerovej rodine, neprestávala podporovať a bola mu oporou.
Počas štúdia na strednej škole St. Vincent–St. Mary v Akrone, kde nastúpil v základnej zostave v tíme Fighting Irish, získal trikrát ocenenie Mr. Basketball Ohia. Prvý titul dostal ešte v druhom ročníku. Bol tak prvým a jediným študentom druhého ročníka, ktorému sa to podarilo.
Ešte v prvom ročníku si priemerne pripísal 21 bodov a 6,2 doskokov na zápas a doviedol svoj tím k rekordnému víťazstvu 23-1 na stretnutia a tiež k štátnemu titulu v tretej divízii. Hlavným trénerom bol Keith Dambrot, ktorý je v súčasnosti hlavným trénerom na University of Akron
Už vtedy sa o LeBronovi Jamesovi začalo hovoriť ako o budúcej superhviezde NBA (National Basketball Association = Národná Basketbalová Asociácia). V tomto čase získal prezývku King James (kráľ James), ktorá mu zostala dodnes.
V druhom ročníku sa zlepšil, získal priemer 25,2 nastrieľaných bodov, 7,2 doskokov, 5,8 asistencií a 3,8 získaných lôpt. Svoj tím druhýkrát doviedol k štátnemu titulu v tretej divízii s rekordom na zápasy 26-1. Stal sa prvým študentom druhého ročníka, ktorý bol vybraný do All-USA First Team novinármi USA Today.
V treťom ročníku sa jeho výsledky opäť zlepšili. Priemerne si na zápas pripísal 29 bodov, 8,3 doskokov, 5,7 asistencií a 3,3 získaných lôpt a bol znova vymenovaný za „Mr. Basketball“ Ohia. Získal miesto v All-USA First Team a stal sa tiež najlepším národným hráčom chlapčenského basketbalu roka 2001-2002.
Objavil sa v SLAM Magazine, ktorý zahájil jeho národnú publicitu. Basketbalový tím St. Vincent–St. Mary High School neobhájil svoj štátny titul, keď bol nútený postúpiť do náročnejšej druhej divízie, kde prehral s Roger Bacon High School.
Po skončení tretieho ročníka v roku 2002 chcel James zmenu v pravidlách draftu, keďže do draftu mohli byť vybraní len hráči, ktorí mali ukončenú aspoň strednú školu. Výnimka mu však nebola udelená. Získal si však popularitu médií. Objavil sa na titulných stranách Sports Illustrated a ESPN The Magazine.
Jeho tím začal trénovať v Aréne Jamesa A. Rhodesa v Akronskej Univerzite, keďže kvôli Jamesovej veľkej popularite jeho mužstvu nestačila malá školská telocvičňa. Na jeho zápasy sa chodila pozerať aj vtedajšia basketbalová hviezda Shaquille O’Neal. Niektoré jeho stretnutia poslednej stredoškolskej sezóny vysielal celoštátny kanál ESPN.
V roku 2003 schválili Jamesovej matke pôžičku na kúpu Hummera H2 k synovým osemnástym narodeninám. Banka akceptovala budúce možné zárobky jej syna a iniciovala vyšetrovanie stredoškolskej atletickej asociácie v Ohiu (OHSAA).
Podľa pravidiel OHSAA nesmie žiadny amatér prijať akýkoľvek dar, ktorý presahuje hodnotu sto dolárov ako odmenu za atletický výkon. Keď potom prijal od NEXT (mestský obchod s oblečením na Shaker Square) dva dresy Wesa Unselda a Galea Sayersa v hodnote 845 dolárov výmenou za možnosť vyvesiť jeho fotografie na stenách tohto obchodu, OHSAA mu odobrala povolenie hrať.
LeBron James túto záležitosť riešil súdnou cestou a dosiahol zníženie tohto zákazu iba na dva zápasy a bolo mu umožnené dokončiť zvyšok sezóny. Navyše jeho tím musel raz kontumačne prehrať. Táto prehra bola jediná prehra jeho mužstva za celú sezónu.
Tím LeBrona Jamesa dokázal vďaka nemu vyhrať svoj tretí štátny titul. James priemerne na zápas bodoval nasledovne: Pripísal si 31,6 bodov, 9,6 doskokov, 4,6 asistencií a 3,4 odobraných lôpt za celú sezónu.
Už tretíkrát sa dostal do All-USA First Team a tiež získal po tretí raz ocenenie „Mr. Basketball“ v Ohiu. Tiež sa mu dostalo ceny MVP za zápas McDonald’s All-American, EA Sports Roundball Classic a Jordan Capital Classic. I keď bolo jasné, že sa James zúčastní viac ako dvoch stredoškolských All-star udalostí, tak napriek tomu stratil spôsobilosť hrať za NCAA. Svoju stredoškolskú kariéru ukončil s 2657 bodmi, 892 doskokmi a 523 asistenciami.
LeBron James a jeho profesionálna kariéra
Keď mal iba osemnásť rokov ( v roku 2003), bol vybraný ako prvý v poradí z celkového výberu v nábore do NBA do tímu Cleveland Cavaliers. V prvom zápase proti Sacramentu Kings James dosiahol štatistiku 25 bodov, 9 asistencií, 6 doskokov, 4 vypichnuté lopty a strieľal so 60% úspešnosťou z poľa. Po zápase sa ho spýtali, kto je jeho basketbalovým vzorom. Na otázku odpovedal, že by chcel hrať ako Jason Kidd hlavne kvôli jeho nahrávacím schopnostiam.
V tomto roku sa mu podarilo tiež uzavrieť zmluvu so spoločnosťou NIKE v hodnote 90 miliónov dolárov, a to ešte pred prvým profesionálnym debutom.
V zápase proti New Jersey Nets sa mu podarilo skórovať 41 bodov. Stal sa tak najmladším hráčom basketbalu v histórii, ktorý to dokázal.
V súťaži tímu Slam Dunk Contest v roku 2004 počas All-star víkendu sa neobjavil. Dôvodom bolo jeho zranenie členka. Sezónu ukončil s priemerom 20,9 bodu, 5,9 asistenciami a 5,5 doskokmi na zápas. Získal tiež ocenenie nováčika roka (NBA Rookie of the Year) v roku 2003-2004. James sa stal tak prvým hráčom histórie Cavaliers a zároveň najmladším hráčom v celej histórii NBA, ktorý kedy dostal takéto ocenenie.
Pridal sa k Oscarovi Robertsonovi a Michaelovi Jordanovi, k jediným hráčom, ktorí si hneď v prvom roku v NBA pripísali v priemere najmenej 20 bodov, 5 asistencií a 5 doskokov na zápas (Tyreke Evans sa k nim tiež neskôr zaradil). Cavaliers sa oproti predchádzajúcej sezóne zlepšili o 18 výhier a ukončili sezónu s rekordom 35-47. To im však nepomohlo dostať sa do playoff.
V sezóne 2004-05 bol prvýkrát vybraný do zápasu NBA All-Star, kde nastrieľal 13 bodov, doskočil 8 lôpt a pripísal si šesť asistencií. Aj vďaka tomu sa Východu podarilo obhájiť svoju výhru s výsledkom 125-115. Počas tejto sezóny sa stal najmladším hráčom v histórii, ktorý si pripísal triple-double (výkon, v ktorom hráč zaznamená dvojciferný počet v troch z piatich štatistických kategórií, ktorými sú body, doskoky, asistencie, odobratie lopty a bloky) a vybrali si ho do tímu All-NBA. Priemerne za sezónu mal James na konte 27,2 bodov, 7,2 asistencií, 7,4 doskokov a 2,2 odobratých lôpt. Cavaliers sa opäť nedostali do playoff a ukončili sezónu s rekordom 42-40.
V sezóne 2005-2006 opäť hral za tím All-Star. Išlo o jeho druhý zápas v tomto mužstve. Vďaka jeho výsledkom, a to konkrétne 29 bodov, šesť doskokov a dve asistencie, si Jamesovo mužstvo vybojovalo víťazstvo a Východ získal celkovo 122-120. LeBron James sa stal najmladším basketbalistom , ktorému sa dostalo ocenenia najužitočnejšieho hráča zápasu All-Star. Mal iba dvadsaťjeden rokov a päťdesiatjeden dní.
Bol tiež vymenovaný basketbalistom týždňa NBA (NBA Player of the Week) a uzavrel sezónu s piatimi oceneniami. Skóroval viac ako 35 bodov v deviatich po sebe nasledujúcich stretnutiach. Vďaka týmto výsledkom sa mohol pridať k velikánom ako napríklad Michael Jordan alebo Kobe Bryant .
Sezónu uzavrel s priemerným počtom 31,4 nastrieľaných bodov, 7 doskokov a 6,6 asistencií. Stal sa najmladším hráčom v histórii, ktorý priemerne nastrieľal viac ako 30 bodov za sezónu. Zároveň sa stal štvrtým hráčom v histórii NBA, ktorý mal za sezónu priemerne viac než 30 bodov, 7 doskokov a 6 asistencií. Cavaliers sa dostali do playoff po prvý raz od roku 1998 a zlepšili rekord zo 17-65 z roku 2002-03 na 50-32 v roku 2004-05.
Počas sezóny bol vymenovaný za kandidáta na ocenenie pre najužitočnejšieho hráča NBA (Most Valuable Player Award). Aj keď sa umiestnil na druhom mieste za Stevom Nashom z Phoenixu Suns, tak bol ocenený spolu-MVP s Nashom v magazíne The Sporting News. Túto cenu udeľujú na základe hlasovania tridsiatich generálnych manažérov NBA.
V roku 2006 si LeBron James zahral svoj prvý zápas v playoff. Bolo to proti Washington Wizards v roku 2006, v ktorom zaznamenal triple-double s 32 bodmi, 11 asistenciami a 11 doskokmi. Cavaliers porazili Wizards 97-86. Pridal sa k Johnymu McCarthymu a Magicu Johnsonovi, k jediným basketbalistom histórie NBA, ktorí zaznamenali triple-double vo svojom prvom debute v playoff.
Za celú sériu proti Wizards zaznamenal priemerne na zápas 35,7 bodov a Cavaliers eliminovali Wizards v šiestich zápasoch.
V druhom kole playoff Cavaliers prehrali v siedmich zápasoch s Detroitom Pistons. Priemerne si pripísal 30,8 bodov, 8,1 doskokov, 5,8 asistencií v celom playoff.
Na konci sezóny vyjednal LeBron predĺženie zmluvy o tri roky s možnosťou štvrtého roku. Táto zmluva mala hodnotu 60 miliónov dolárov a platila od roku 2007. Aj keď trvala krátko a bola za menej peňazí, zaručovala Jamesovi možnosť vstúpiť do procesu voľných hráčov v roku 2010 a nájsť tak zmluvu s vyššou hodnotou.
V rokoch 2006-2007 Jamesov priemer klesol na 27,3 bodov, 6,7 doskokov, 6 asistencií a 1,6 odobratí lopty. Niektorí analytici pripisovali tento pokles regresii v postupných zručnostiach a jeho nedostatočnému úsiliu. Cavaliers ukončili sezónu s 50 výhrami druhý rok za sebou a vstúpili do play-off z druhého miesta Východnej konferencie.
V prvom kole playoff NBA v roku 2007 sa postaral o jednoznačné víťazstvo Cavaliers v štyroch zápasoch proti Washington Wizards. Takáto jednoznačná výhra sa podarila jeho mužstvu prvýkrát v histórii. Počas tejto série zápasov dosiahol priemerne 27,8 bodov, 7,5 asistencií a 8,5 doskokov na zápas.
Jeho tímu sa podarilo zvíťaziť aj v druhom kole playoff 4-2 na zápasy proti New Jersey Nets. Priemerne získal 25 bodov, 7,2 doskokov a 8,6 asistencií v tejto sérii a Cavaliers sa vďaka nemu dostal do finále Východnej konferencie prvý raz za posledných 15 rokov. V piatom zápase vo finále bol James neprekonateľný. Vybojoval úžasných 48 bodov, s presnosťou streľby 54,5% z poľa, 9 doskokov a 7 asistencií. Skóroval 29 z posledných 30 bodov jeho celého tímu, vrátane posledných 25 bodov tímu v dvojitom predĺžení, ktoré vyhrali. Analytik NBA Marv Albert označil jeho výkon za „jeden z najlepších momentov v histórii playoff“ a v roku 2012 ho športový televízny kanál ESPN označil za štvrtý najväčší v histórii NBA playoff.
Napriek jeho dvadsiatim dvom nastrieľaným bodom, 7 doskokom a 6,8 asistenciám zdolalo mužstvo San Antonia Spurs Jamesov tím, a to 4-0 na zápasy.
Za celé playoff získal priemerne 25,1 bodov, 8 asistencií a 8,1 doskokov na zápas. Stanovil rekord v počte double-doubles (výkon, v ktorom hráč zaznamená dvojciferný počet v dvoch z piatich štatistických kategóriách, ktorými sú body, doskoky, asistencie, odobratia lopty a bloky) v ôsmich playoff. Vďaka tomuto výkonu sa stal prvým hráčom Clevelandu Cavaliers a prvým NON-GUARD hráčom, ktorý mal v histórii NBA aspoň sedem asistencií v ôsmich po sebe idúcich zápasoch v playoff.
Počas sezóny v rokoch 2007 a 2008 bol opäť dominantným hráčom svojho tímu a zúčastnil sa svojho štvrtého zápasu All-Star. LeBron James v tejto sezóne získal znova titul najužitočnejšieho hráča zápasu All-Star (All-Star Game MVP) s 27 bodmi, 8 doskokmi, 9 asistenciami, 2 blokmi a dvoma odobratiami lopty. Východná konferencia aj vďaka nemu porazila súperov, a to 134-128.
Jamesov 15. triple-double za celú kariéru sa mu podaril dňa 19. februára v roku 2008 v zápase proti Houston Rockets. Svoj 16. triple-double skóroval hneď v nasledujúcom zápase proti Indiana Pacers. Bolo to po druhý raz za sezónu, kedy sa mu podarilo zaznamenať triple-double v hneď po sebe idúcich zápasoch. Pred ním sa to podarilo Magicovi Johnsonovi v roku 1988.
Keď mal dvadsaťtri rokov a 59 dní, stal sa najmladším hráčom v histórii, ktorý nastrieľal 10 000 bodov. Konkrétne to bolo 27. februára 2008, a to v stretnutí proti Boston Celtics. Bol to jeho 368. zápas, čo je zároveň 9. najrýchlejšie dosiahnutie takéhoto počtu bodov v histórii basketbalu.
James sa stal tretím basketbalistom v dejinách, ktorý zaznamenal päťdesiatbodový zápas s 10 asistenciami od obdobia zlúčenia ABA s NBA, keď 5. mája v roku 2008 nastrieľal 50 bodov, doskočil 8 lôpt a postaral sa o 10 asistencií.
Iba o niekoľko dní neskôr, konkrétne 21. mája v tom istom roku, sa stal hráčom Cavaliers s najviac nastrieľanými bodmi. Prekonal tak doterajšieho rekordmana Brada Daughertyho s celkovým počtom 10 389 bodov. Stalo sa to v stretnutí proti tímu Toronto Raptors, kde získal 29 bodov. Daugherty dosiahol rovnaký počet bodov za 548 zápasov. Jemu sa to podarilo iba za 380 zápasov, počas ktorých získal 10 414 bodov.
Výsledok 45-37 na stretnutia zaistil Cavaliers druhé miesto v rebríčku centrálnej divízie a štvrté nasadenie v playoff Východnej konferencie.
V sérii proti Wizards vyhral Cavaliers v šiestich stretnutiach. Počas rozhodujúceho siedmeho zápasu, ktorý sa odohral v Bostone, nastrieľal viac ako štyridsať bodov. Rovnako ako jeho protihráč Paul Pierce.
Jamesove lámanie rekordov pokračovalo aj v sezóne 2008 -2009. Na svoje konto si pripísal 23 chase-down blokov (93 blokov celkom ). Po štvrtý raz ho vyhlásili za najlepšieho hráča mesiaca (NBA Player of the Month), čím sa stal druhým hráčom v histórii NBA, ktorému sa to podarilo. Ešte pred ním tieto ocenenia získal Kevin Garnett, a to počas sezóny 2003-2004.
LeBron James sa zároveň stal štvrtým hráčom v histórii NBA, ktorý viedol svoj tím vo všetkých piatich hlavných štatistických kategóriách (body, doskoky, asistencie, odobratia lôpt a bloky) v jednej sezóne.
V roku 2009 eliminovali v prvom kole NBA playoff Detroit Pistons. James si priemerne pripísal 32 bodov, 11,3 doskokov, 7,5 asistencií a stal sa tretím hráčom v histórii NBA, ktorý mal priemerne aspoň 30 bodov, 10 doskokov a sedem asistencií v sérii playoff.
Na konci posledného zápasu, v ktorom LeBron James získal 30 bodov, 13 doskokov a 8 asistencií so šestnástimi trestnými hodmi zo sedemnástich, prebiehalo v celej aréne The Palace of Auburn Hills skandovanie troch písmen a to MVP (najužitočnejší hráč) práve na adresu LeBrona Jamesa.
Dňa 4. mája bol tento fenomenálny basketbalista vyhlásený za najužitočnejšieho hráča NBA (NBA Most Valuable Player). Stal sa tak prvým hráčom v histórii Cavaliers, ktorému sa to podarilo.
V tejto sezóne sa mu podaril i ďalší triumf. Bol prvýkrát vymenovaný do pätice najlepších obrancov v NBA (NBA All-Defensive Team).
V ďalšom kole playoff opäť doviedol svoj tím k výhre celej série proti Atlanta Hawks.
Počas šiesteho zápasu proti mužstvu Orlanda Magic Cavaliers neuspeli, čím prehrali celú sériu. James nastrieľal iba 25 bodov, čo bol jeho najnižší počet bodov v zápase playoff . Po zápase odišiel z ihriska bez toho, aby súperom potriasol rukou. Toto správanie vyvolalo pohoršenie. Bývalý hráč NBA a komentátor ESPN Jalen Rose označil jeho správanie za „nevyspelé a neláskavé“. On sám sa neskôr k tomu vyjadril nasledovne: „Je pre mňa ťažké niekomu pogratulovať, keď proti nemu prehráte. Ja som víťaz. Keď vás niekto porazí, tak mu nebudete gratulovať… Ja som súťaživý. To je to, čo robím. Nemá pre mňa význam ísť a potriasť niekomu rukou.“
Ešte pred začiatkom sezóny 2009 -2010 do Jamesovho tímu prišiel štvornásobný šampión NBA Shaquille O’Neal, ktorého hlavným cieľom bolo získať prsteň pre kráľa („Win a Ring for the King“). James bol vybraný do šiesteho po sebe nasledujúceho stretnutia All-Star. Stal sa prvým hráčom, ktorý trikrát získal minimálne 2,5 milióna hlasov. Pripísal si 25 bodov, 6 asistencií, 5 doskokov a 4 odobratia lopty a Východná konferencia porazila svojich súperov zo západu 141-139.
V zápase proti Denver Nuggets sa stal prvým basketbalistom v histórii NBA, ktorý dokázal získať 43 bodov, 13 doskokov, 15 asistencií, dve odobratia lopty a štyri bloky. No aj napriek tomu Cavaliers prehrali s tímom Nuggets 116-118.
Počas tejto sezóny sa mu podarilo ďalšie prvenstvo, a to ako prvý hráč od roku 1962 prekonal Oscara Robertsona a počas jedného stretnutia si pripísal 40 bodov, 15 asistencií, 13 doskokov .
Po zápase proti Chicago Bulls 13. mája 2010, ktorý Jamesov tím vyhral 92-85, sa stal najmladším hráčom v histórii NBA, ktorý nastrieľal 15 000 bodov.
Na konci sezóny bol LeBron James po druhý raz v kariére vybraný za najužitočnejšieho hráča NBA (Most Valuable Player) a stal sa 10. hráčom v histórii NBA, ktorému sa to podarilo.
V prvom kole playoff porazili Cavaliers Chicago Bulls. Avšak v semifinále Východnej konferencie prehrali s tímom Bostonu Celtics. James sa dočkal kritiky, že jeho výkony neboli tak dobré. Najmä v piatom stretnutí, v ktorom sa mu podarilo premeniť iba tri strely zo štrnástich. Celkovo získal len pätnásť bodov. Počas spomínaného zápasu odišiel z ihriska a jeho odchod sprevádzalo pískanie a búrlivý protest ľudí v javisku.
Cleveland prehral 88-120. Bol to najhorší domáci zápas playoff v ich histórii. Jamesov tím bol porazený v šiestom stretnutí. Za Cavaliers vtedy hral poslednýkrát pred prestupom do nového mužstva. Pripísal si 27 bodov, 19 doskokov, 10 asistencií, ale tiež 9 stratených lôpt.
Dňa 1. januára 2010 sa stal voľným hráčom bez tímu. O úspešného basketbalistu prejavilo vtedy záujem viacero klubov ako napríklad New Jersey Nets, Miami Heat, Chicago Bulls, New York Knicks, Los Angeles Clippers a tiež jeho predchádzajúci tím Cleveland Cavaliers.
Svoju voľbu, do ktorého tímu nastúpi v budúcej sezóne, oznámil 8. júla 2010 v špeciály nazvanom The Decision (Rozhodnutie) vysielanom naživo na stanici ESPN. Rozhodol sa pre Miami Heat.
Jeho bývalý tím Cavaliers bol o Jamesovom rozhodnutí informovaný iba pár minút pred začiatkom show. Tento televízny program získal veľké hodnotenie, ale tiež i kritiku. Dôvodom bolo dlhé čakanie na rozhodnutie LeBrona Jamesa.
Fanúšikovia Clevelandu považovali jeho odchod za druhú najväčšiu zradu. Prvou bolo rozhodnutie Arta Modella o presunutí futbalového tímu Cleveland Browns do Baltimoru. Väčšinový vlastník Clevelandu Cavaliers Dan Gilbert čoskoro po tom zverejnil otvorený list, v ktorom odsudzuje jeho rozhodnutie a označil ho za „sebecké“, „bezcitné“ a „zbabelý podraz“ a zároveň garantoval, že Cavaliers vyhrá titul NBA ešte skôr, ako „samozvaný bývalý King“.
Redaktor The New York Times William Rhoden basketbalistu obhajoval a tvrdil, že Gilbertov jedovatý osobný útok, ktorým si chcel zachovať tvár, spolu s neskorším hnevom fanúšikov spojeným s pálením dresov len potvrdil správnosť jeho rozhodnutia.
Nakoniec dňa 12. júla dostal Gilbert od komisára NBA Davida Sterna pokutu za obsah jeho listu vo výške 100 000 dolárov, pričom tiež kritizoval spôsob, akým uzavrel svoju kauzu ako voľný hráč.
Kritiky sa James dočkal aj od bývalých hviezd NBA ( medzi nich patril aj Michael Jordan) . Odsudzovali jeho rozhodnutie nezostať v Clevelande a nepokračovať v snahe vyhrať šampionát ako „správny chlap“.
Počas sezóny 2010 -2011 bol pod drobnohľadom médií i verejnosti. Mnoho jeho fanúšikov či kritikov ho odsudzovalo. Spočiatku sa mu v novom tíme pre negatívne prostredie nedarilo. So svojim bývalým klubom Cleveland sa stretol v zápase, ktorý sa konal 2. decembra. Dosiahol 38 bodov a viedol Miami k víťazstvu. Jeho tím nakoniec obrátil svoju sezónu a skončil ako druhý vo východnom bloku. James získal priemerne 26,7 bodov, 7,5 doskokov a 7 asistencií .
V semifinále si James a jeho spoluhráči opäť zahrali s mužstvom Boston Celtics. V piatom zápase zaznamenal posledných desať bodov Jamesov tím a uzavrel tak víťazstvo série. Miami Heat sa nakoniec presunulo do finále , kde v šiestich zápasoch porazili Dallas Mavericks . James bol kritizovaný pre výkon. Zaznamenal iba 17,8 bodov na zápas a poklesol tak o osem – deväť bodov, čo je najväčší bodový pokles v histórii ligy. Koncom roka 2010 sa však opäť dostal do formy.
Jamesov strelecky koncert zažil tím Orlando Magic v zápase NBA dňa 4. februára 2011, v ktorom Miami Heat vyhrali 104:100. James strieľal jeden kôš za druhým, premenil svojich prvých jedenásť pokusov, v prvej štvrtine nastrieľal 23 bodov a nakoniec v celom zápase vynikajúcich 51.
V júni 2012 sa mu konečne podarilo splniť si sen a získať šampionát NBA, keď vo finálových stretnutiach Miami Heat vyhrali nad tímom Oklahoma City v pomere 4:1. Pre Heat to bol druhý titul v ich histórii. „Najlepší pocit v živote. O tomto som sníval. Zdvíhať nad hlavu Trofej Larryho O’Briena, objímať ju, dotýkať sa jej. Už ju nikdy nedám z rúk,“ vyjadril sa k výhre titulu James, ktorý bol zároveň aj najužitočnejší hráč finálovej série aj celej sezóny.
V januári 2013 sa Jamesovi podarilo pokoriť na palubovke Golden State Warriors v stretnutí proti kalifornskému tímu magickú dvadsaťtisícovú métu. Stal sa tak najmladším hráčom v dejinách zámorskej basketbalovej NBA s 20 000 nastrieľanými bodmi na konte. Dvadsaťtisícovú hranicu dosiahol vo veku 28 rokov a 17 dní, teda s luxusným náskokom pred doterajším rekordérom Kobem Bryantom, ktorý mal v čase vstupu do elitnej spoločnosti 29 rokov a 122 dní.
Okrem toho si počas tohto stretnutia pripísal aj svoju päťtisícu asistenciu, keď prihral spoluhráčovi Dwyanovi Wadovi na smeč. „Dvadsaťtisíc bodov, to je veľké číslo. Viem, že menoslov tých, čo to dosiahli, je krátky, a vstupujem do klubu s pokorou. Veľa pre mňa znamená aj päťtisíc asistencií. Mal som za tie roky veľa výborných spoluhráčov a vážim si každého z nich,“ vyjadril sa k úspechom James.
Mužstvo Miami Heat sa do finále NBA prebojovalo aj v ďalšej sezóne, kde si svoje víťazstvo nad Oklahoma City zopakovalo v siedmich zápasoch.
V marci 2013 basketbalisti Miami Heat vytvorili 15. výhrou nový klubový rekord. Na domácej palubovke im podľahol tím Minnesoty 81:97.
Obhájiť titul NBA sa mužstvu Miami Heat podarilo aj v roku 2013, keď v siedmom finálovom stretnutí nad San Antoniom vyhrali 95:88 a v sérii triumfovali 4:3 na zápasy. LeBron James nastrieľal v rozhodujúcom stretnutí 37 bodov a doskočil 12 lôpt.
Dňa 3. marca v sezóne 2013-14 zaznamenal James v zápase proti Charlotte Bobcats rekordných 61 bodov. V priebehu roka bol jedným z málach hráčov Miami Heat, ktorý použil 20 rôznych štartových zostáv v dôsledku zranení a skončil s priemerným počtom 27,1 bodov, 6,9 doskokov a 6,4 asistencií za stretnutie na 56,7 percenta úspešnosti streľby.
V druhom kole play-off získal 49 bodov v štvrtom stretnutí proti Brooklyn Nets . V ďalšom kole Miami porazil Pacers, aby získali svoje štvrté po sebe idúce finále a stali sa jedným zo štyroch tímov v histórii NBA, ktoré to dokázali.
Prvé finálové zápasy James vynechal kvôli zraneniu. Jeho tím prehral. V ďalšom zápase viedol Heat k víťazstvu s 35 bodmi na 64 percentnú mieru úspešnosti streľby. San Antonio nakoniec Jamesov tím vyradilo.
V júni 2014 sa krídeľník Miami Heat stal iba tretím hráčom v histórii NBA, ktorý vo vyraďovacej časti ligy nastrieľal počas kariéry 4000 bodov, doskočil 1000 lôpt a rozdal 1000 asistencií.
V roku 2014 sa stal nechráneným voľným hráčom a v priebehu leta sa nečakane vrátil do rodného Ohia a od sezóny 2014-2015 znovu hral za tím Cleveland Cavaliers. Na rozdiel od Rozhodnutia, táto voľba bola prijatá oveľa pozitívnejšie. Odchod Jamesa z Miami znamenal aj rozpad „veľkej trojky“, ktorú tvoril spolu s rozohrávačom Dwyanom Wadom a krídelníkom či pivotom Chrisom Boshom.
Začiatok sezóny 2014-15 James vynechal z dôvodu bolestí ľavého kolena a spodnej časti chrbta. Išlo o zatiaľ najdlhšiu prestávku v jeho kariére.
Celkovo odohral 69 stretnutí a jeho priemer bol 25,3 bodov, 6 doskokov a 7,4 asistencií za zápas. V druhom kole play-off nastúpil , aby pomohol vyhrať Clevelandu a postúpiť do finále.
Vo finálovom stretnutí sa Jamesovmu mužstvu podarilo poraziť tím Hawks, čím sa LeBron James stal od roku 1960 prvým hráčom v piatich po sebe nasledujúcich finále. Šesť zápasov však kvôli zraneniu musel vynechať. Aj napriek tejto prestávke nahral v priemere 35,8 bodov, 13,3 doskokov a 8,8 asistencií za hru na šampionáte.
V priebehu sezóny 2015-16 bol James kritizovaný kvôli sporu, ktorý mal s trénerom Cavaliers Davidom Blattom. Basketbalista svojho trénera ignoroval a nerešpektoval jeho pokyny.
Napriek týmto nedorozumeniam sa mužstvu Cleveland podarilo vybojovať vo východnom bloku najviac výhier ( 57 ). James si v priemere pripísal 25,3 bodov, 7,4 doskokov a 6,8 asistencií za zápas V play-off sa Cavaliers bez problémov dostali do finále. Prehrali iba dve stretnutia.
Dňa 19. júna 2016 sa Jamesovi konečne podarilo získať Trofej Larryho O’Briena aj s tímom Cavaliers Cleveland. Jeho tím dokázal historický obrat z 1:3 na 4:3 na zápasy vo finále proti Golden State Warriors. Nikdy predtým sa nestalo, aby niektorý z finalistov takto otočil stav zápasov.
Do mesta Cleveland sa tak vrátil prvý titul po päťdesiatdva rokoch získaný v niektorom z amerických kolektívnych športov. Naposledy to bolo v roku 1964. Pre Jamesa to bol už tretí titul.
„Nemyslím si, že ľudia si takto predstavovali cestu, ktorú sme museli prejsť. Ale to je v poriadku. Ako vždy vravím, nie je každý deň na ružiach ustlané a vy musíte nájsť spôsob, ako sa zbaviť tŕňov, aby mohlo vyjsť slnko,“ vyjadril sa James pre New York Times, ktorý bol pre odchod z Cavaliers zatracovaný a teraz sa vrátil, aby konečne splnil svoj sľub. „Domov sa vraciam so splneným sľubom. Už sa neviem dočkať momentu, keď vystúpim z lietadla, zdvihnem nad hlavu pohár a uvidím všetkých našich fanúšikov,“
James získal vo finálovej sérii priemery 29,7 bodu, 11,3 doskoku a 8,9 asistencie a tretí raz v kariére (predtým 2012, 2013) sa stal najužitočnejším hráčom finále. V siedmom poslednom zápase dosiahol triple-double, k 27 bodom si pripísal aj 11 doskokov a 11 asistencií. Jeho tím vyhral 89:93.
V júni 2017 sa však Jamesovmu tímu nepodarilo obhájiť titul. Vo finálovej sérii podľahli na zápasy 4:1 mužstvu Golden State, ktoré v piatom rozhodujúcom dueli zdolalo Cleveland 129:120. LeBron James hral vo finále siedmy rok po sebe, ale nerozšíril svoju zbierku troch majstrovských prsteňov. Basketbalový kráľ sa napriek prehre rozlúčil so sezónou vo veľkom štýle. Ako prvý v dejinách NBA mal vo finálovej sérii priemery na úrovni triple-double: 33,6 bodu, 12 doskokov a 10 asistencií.
Trofej Larryho O’Briena sa Clevelandu nepodarilo získať ani v nasledujúcej sezóne 2017/2018. V prvom finálovom stretnutí NBA sa James blysol 51 bodmi, no ani to nepomohlo a jeho tím prehral s obhajcami titulu Golden State Warriors po predĺžení 114:124.
LeBron James v tomto zápase pokoril viacero rekordov. Okrem toho, že vo svojom ôsmom finále po sebe nastrieľal 51 bodov, sa už po ôsmy raz v roku 2018 prehupol cez 40-bodovú hranicu v play-off a vyrovnal rekord Jerryho Westa z roku 1965.
Zároveň dosiahol 109. tridsaťbodový zápas vo vyraďovacej časti a v tomto smere sa dostal na čelo historickej štatistiky spoločne s legendárnym Michaelom Jordanom.
Golden State Warriors si vo finále play-off NBA 2017/2018 poradilo s tímom Clevelandom 4:0 na zápasy. V posledný štvrtý zápas, v ktorom Cleveland prehral 108:85, odzrkadľoval celú finálovú sériu. Po prvom polčase Warrriors odchádzali na prestávku s náskokom 9 bodov (61:52). Tretia štvrtina sa ukázala ako rozhodujúca, pre domácich sa skončila katastrofou.
Tento zápas nevyšiel ani Jamesovi podľa jeho predstáv. Basketbolová hviezda Cavs nazbierala iba 23 bodov. V celom play-off priemerne nastrieľal 34 bodov, druhý najvyšší počet v kariére. Pre LeBrona to bola 13. vyraďovacia časť v kariére a ôsme finále v rade.
V júli 2018 sa rozhodol LeBron James zmeniť dres a krátko po získaní statusu voľného hráča zamieril do tímu zámorskej NBA Los Angeles Lakers. Rodák z Ohia sa s novým zamestnávateľom dohodol na 4-ročnej spolupráci. Kontrakt mu vynesie 154 miliónov dolárov.
„Miluje súťaženie a je to úžasný líder, ktorého zaujímajú víťazstvá a vždy sa uisťuje, že aj jeho spoluhráči sú úspešní. Hráči Lakers sú nadšení z nového spoluhráča, ktorý si zahral v deviatich finále NBA. Pre Lakers je to obrovský krok smerom k play-off a finále,“ uviedol prezident basketbalových operácií losangelského tímu, legendárny Magic Johnson. James na Twitteri zverejnil aj foto.
Premiérové víťazstvo v novom tíme si rodák z Ohia pripísal dňa 5. októbra 2018 a to v prípravnom stretnutí pred nadchádzajúcou sezónou zámorskej NBA, kde jeho mužstvo zvíťazilo na domácej palubovke 126:123 nad Sacramentom Kings. LeBron James zaznamenal 18 bodov.
LeBron James – reprezentácia
Členom národného basketbalového tímu USA sa stal na olympijských hrách, ktoré sa konali v Aténach v roku 2004. Spojené štáty americké získali vtedy bronzovú medailu. Bolo to po druhýkrát, čo olympijské národné mužstvo USA nedokázalo vyhrať zlatú medailu. Prvýkrát to bolo v roku 1972 v Mníchove.
James si vtedy zahral v priemere iba 14,6 minút na stretnutie a pripísal si 5,8 bodov a 2,6 doskokov za zápas. Zúčastnil sa svetového šampionátu FIBA v Japonsku, kde získal v priemere 13,9 bodov, 4,8 doskokov a 5,8 asistencií. Tím USA skončil s rekordom 8-1 na zápasy a opäť získal tretie miesto. James bol vymenovaný za jedného z troch kapitánov národného mužstva USA svetového šampionátu v roku 2006 spolu s Carmelom Anthonym a Dwyanom Wadom.
Po nevydarenom pokuse o získanie zlatej medaile na svetovom šampionáte v roku 2006 sa mužstvo zúčastnilo kvalifikačného turnaja americkej olympiády, aby sa kvalifikovalo na letné olympijské hry v Pekingu v roku 2008. Počas súboja o zlatú medailu proti Argentíne zaznamenal LeBron James 31 bodov, čo je najviac nastrieľaných bodov od amerického hráča na olympijskej kvalifikácii. USA vybojovalo zlato a on sám priemerne zaznamenal 18,1 bodov (s najvyššou presnosťou streľby celého turnaja (76%) a trojbodovou streľbou (62,2%)), 4,7 asistencií, 3,6 doskokov a 1,5 odobratí lopty za priemerných dvadsaťdva minút na stretnutie.
Spoločne so zvyškom národného tímu USA získal ďalšie zlato na letných olympijských hrách v Pekingu v roku 2008, kde vo finále porazili Španielsko 118:107. Vo finálovom zápase si pripísal 14 bodov, 6 doskokov a 3 asistencie. Tím USA nebol porazený a zlatú medailu vyhral po prvý raz od olympijských hier v roku 2000.
Neskôr sa objavil názor, že Jamesova „nevyspelosť a priam podceňovanie“ bola rizikom jeho účasti na olympijských hrách v Pekingu, keď hlavný tréner mužstva USA Mike Krzyzewski a generálny riaditeľ Jerry Colangelo verili, že s Bryantovou účasťou v reprezentácii by sa dala zlatá medaila vyhrať s ním alebo bez neho.
Tím USA získal ďalšie prvé miesto na olympiáde v roku 2012 v Londýne. Podľa magazínu Forbes bol na týchto olympijských hrách najlepšie zarábajúcim športovcom. Opora Miami Heat s platom 53 miliónov dolárov viedla vtedy pred švajčiarskym tenistom Rogerom Federerom (52,7 mil. USD).
Zlaté medaily na Hrách XXX. Olympiády v Londýne sa americkej basketbalovej reprezentácii podarilo vybojovať tak ako pred štyrmi rokmi na OH v Pekingu – keď zdolali Španielov 107:100 (59:58).
Olympiády, ktorá sa konala v roku 2016 v Riu sa rozhodol nezúčastniť a americkej reprezentácii povedal nie.
LeBron James – zaujímavosti
V roku 2007 si zarobil vďaka účinkovaniu v sérii reklám nazvaných „The LeBrons“. V decembri 2007 sa ocitol na prvom mieste v rebríčku 20 ľudí s najväčšími zárobkami do 25 rokov časopisu Forbes (Forbes Top 20 Earners Under 25), s ročným platom v hodnote 27 miliónov dolárov.
V prezidentských voľbách 2008 podporil Baracka Obamu a venoval do jeho volebného výboru 20 tisíc dolárov.
Podarilo sa mu uzatvoriť kontrakty so spoločnosťou Nike, ktorej propagoval šesť označených druhov obuvi a štvoro doplnkových druhov obuvi (20–5–5, Soldier, Soldier 2, Ambassador). Ďalej má zmluvy so Sprite, Glacéau, Bubblicious, Upper Deck, McDonald a State Farm.
Dal sa dokopy s Ice Cube, aby vytvorili hodinový špeciál pre televíznu stanicu ABC, ktorý bol o jeho životných príbehoch.
Ako prvý Afroameričan a tretí muž vôbec (po Richardovi Gere a Georgovi Clooneym) sa ocitol v marcovom vydaní 2008 na obálke Vogue po boku modelky Gisele Bündchen.
LeBron James sa netají odmietavým postojom k súčasnému prezidentovi Spojených štátov amerických. Rovnako ako Donald Trump, ktorý sa o ňom v lete 2018 kriticky vyjadril na sociálnej sieti twitter.
LeBron James je tiež dvojnásobným víťazom ankety Športovec roka v USA ( 2013, 2016).
Basketbalista sa priznal aj k užívaniu marihuany počas strednej školy, ktorá mu vraj pomáhala vyrovnať sa so stresom spôsobenom pozornosťou médií.
Tetovanie
Lebron James má na tele viacero tetovaní. Na pravej nohe má zvislo vytetovaný nápis „Witness“. Na jeho chrbte je slovo „Chosen 1“, čo je Jamesova prezývka, ktorú dostal od Sports Illustrated počas pôsobenia na strednej škole. Na pravej ruke má leva s korunou a nápisom „Gloria“ pre svoju matku. Na hornej časti ľavej ruky je vytetované slovo „Beast“ a „Hold my own“ a na dolnej časti sa nachádza tvár jeho prvého syna so slovami „Prince James“ a „Maximus Bryce“ pre druhého syna. Na dolnej časti pravej ruky má „Akron“ a „330“, čo je kód telefónnej oblasti Akronu, Jamesovho rodného mesta. Na pravom predlaktí má slogan „No one can see through what I am expect for the one that made me.“ Na jeho hrudi sú slová „Gifted Child“ a veľké zviera cez prsia podobajúce sa levo-drakovi.
LeBron James a rodina
Basketbalista na začiatku roka 2012 oznámil zasnúbenie so svojou dlhoročnou priateľkou , Savannah Brinsonovou, s ktorou tvorí pár od strednej školy. Stalo sa tak počas silvestrovskej párty spojenej s oslavou jeho 27. narodenín. Tajná svadba sa konala v septembri 2013. Na sobáši sprevádzanom intenzívnymi bezpečnostnými opatreniami sa zúčastnilo okolo 200 ľudí.
James a o rok mladšia Savannah Brinson majú spolu tri deti. Syn LeBron James Jr., sa narodil 6. októbra 2004, Bryce Maximus James 14. júna 2007 a jeho dcéra Zhuri James 22. októbra 2014.
Je profesionálny americký basketbalový hráč, ktorý pôsobí pod tímom Los Angeles Lakers v NBA. Býva známy aj pod prezývkou King James. Je považovaný za najlepšieho basketbalistu na svete a niektorí ho pokladajú za najväčšieho hráča všetkých čias. Medzi jeho najvýznamnejšie úspechy patria štyri víťazstvá NBA Most Valuable Player Awards. Ďalej získal tri víťazstvá v NBA finále (2012,2013, 2016), dve zlaté olympijské medaily, tri ocenenia All-Star Game MVP a titul NBA. Dňa 24. januára 2018 sa stal najmladším hráčom histórie NBA, ktorý nazbieral 30 000 bodov.