Situácia sa však podľa hovorkyne AZZZ Miriam Filovej postupne zlepšuje a preto dúfa, že návrat k štandardným postupom pri príprave a schvaľovaní návrhov zákonov bude pokračovať aj naďalej.
Väčšina zahraničných a domácich firiem, ktoré zamestnávajú státisíce ľudí, sa nezmestí do obmedzenia 200-tisíc eur na firmu, upozorňuje Asociácia priemyselných zväzov.
Pätica zamestnávateľských organizácií žiada, aby štát hradil časť osobných nákladov zamestnávateľov počas obdobia, kedy nie je zamestnanec v práci pre prekážky na strane zamestnávateľa.
Predsedovi Smeru-SD Robertovi Ficovi zamestnávatelia pripomenuli jeho vyjadrenie pred voľbami spred vyše 20 rokov, keď ako opozičný poslanec kritizoval návrh vtedajšej ministerky Oľgy Keltošovej na zvýšenie dôchodkov, ktorý označoval ako “politicky nekultúrny”.
Ak parlament schváli návrh na automatické zvyšovanie minimálnej mzdy a návrh na zvýšenie rozsahu dovolenky pre mladých rodičov do 33 rokov zo štyroch na päť týždňov, podľa zväzu to bude viesť k ďalšiemu poklesu konkurencieschopnosti Slovenska.
Neodôvodnene vysoký rast minimálnej mzdy v budúcnosti má tak podľa neho v kontexte príplatkov potenciál narúšať motivačné systémy a sťažuje plánovanie vo firmách.
Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR tak reagovala na vyjadrenia ministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera o duplicitnom nahlasovaní voľných pracovných miest.
Klub 500 a SOPK spoločne navrhujú, aby sa minimálna mzda na Slovensku na budúci rok zvýšila len na 552 eur tak, ako to vyplýva z platného zákonného mechanizmu zvyšovania najnižších zárobkov.