Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová – životopis
Zuzana Čaputová sa narodila v Bratislave 21. júna 1973. Je právničkou, občianskou aktivistkou a bývalou podpredsedníčkou mimoparlamentnej strany Progresívne Slovensko.
Dohovorí sa anglicky a rusky. V súčasnosti žije v Pezinku so svojou rodinou. Je rozvedená, má dve dcéry.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave, ktorú skončila v roku 1996 a získala titul magistra práv. Počas štúdia a po jeho skončení pracovala v miestnej samospráve v Pezinku, najprv ako asistentka na právnom oddelení, neskôr ako zástupkyňa prednostu mestského úradu.
Zuzana Čaputová.
Od roku 1998 pôsobila v treťom sektore, kde sa venovala verejnej správe a problematike týraných a zneužívaných detí. Následne pracovala ako projektová manažérka v občianskom združení EQ Klub na projekte rozvoja miestnych komunít.
VIA IURIS
V rokoch 2001 až 2017 spolupracovala s občianskym združením VIA IURIS, od roku 2010 ako advokátka.
Venovala sa témam právneho štátu a presadzovaniu spravodlivosti vo vybraných oblastiach práva, napríklad fungovaniu justičných orgánov, zodpovednosti verejných činiteľov, transparentnému nakladaniu s verejným majetkom a posilňovaniu verejnej kontroly verejnej moci.
Aktívne sa angažovala aj v úspešnej kampani za zrušenie Mečiarových amnestií. Petíciu za ich zrušenie v priebehu niekoľkých týždňov podpísalo vyše 76-tisíc ľudí, čo pomohlo vytvoriť verejný tlak a amnestie zrušiť.
Pezinská skládka
V Pezinku vyše desať rokov stála na čele verejnej kampane proti povoleniu ďalšej skládky odpadu, ktorá by znečistila pôdu, vzduch a vodu v meste a okolí.
Zápas proti skládke vyvrcholil v roku 2013, keď Najvyšší súd SR rozhodol, že nová povolená skládka bola nezákonná. Tento verdikt nadväzoval na rozhodnutie Súdneho dvora Európskej únie, ktorý potvrdil právo verejnosti na účasť pri rozhodovaní v záležitostiach, ktoré ovplyvňujú životné prostredie.
Súdny dvor EÚ spresnil viaceré dovtedy sporné právne otázky na tejto kauze, ktoré sú dnes záväzné pre celú Európsku úniu.
Goldmanova environmentálna cena
Za líderstvo v kauze pezinská skládka bola Zuzana Čaputová v roku 2016 ocenená udelením prestížnej Goldmanovej environmentálnej ceny, ktorú prirovnávajú k Nobelovej cene v oblasti ochrany životného prostredia.
Laureátov tejto ceny vyberá medzinárodná porota a experti z celého sveta za trvalý a významný prínos v oblasti ochrany životného prostredia.
Je autorkou a spoluautorkou viacerých publikácií a členkou celosvetovej siete environmentálnych právnikov ELAW (Environmental Law Alliance Worldwide).
Prezidentské voľby 2019
Slovensko malo už dvakrát veľkú šancu, že hlavou štátu sa stane žena. Podarilo sa to až Zuzane Čaputovej, hoci s témou žien v politike v kampani výrazne nepracovala.
V predvolebných debatách vyslovila viacero liberálnych názorov – nie je proti registrovaným partnerstvám ľudí rovnakého pohlavia ani proti tomu, aby si homosexuálne páry mohli adoptovať deti.
Objavila sa aj v kampani podporujúcej právo žien na interrupciu. Jej priame odpovede na polarizujúce otázky si vyslúžili aj vlnu kritiky, najmä z konzervatívnej časti politickej scény.
S nárastom preferencií začali pribúdať otázky o jej partnerovi. Po útokoch na konšpiračných portáloch Čaputová zverejnila fotografiu s hudobníkom a fotografom Petrom Konečným.
Jedným z Čaputovej nedostatkov je absencia politických skúseností, a to najmä v zahraničnopolitickej oblasti. Za svoju slabinu sama považuje oblasť bezpečnosti a obrany.
Ani v domácej politike nemá veľa skúseností, až v roku 2017 sa stala členkou a následne podpredsedníčkou novej politickej strany Progresívne Slovensko.
Po prvom kole prezidentských volieb, v ktorom zvíťazila so ziskom 40,57 percenta hlasov, sa však funkcie podpredsedníčky Progresívneho Slovenska vzdala.
V druhom kole prezidentských volieb porazila Maroša Šefčoviča, ktorého podporovala vládna strana Smer-SD, keď získala 58,4 percenta hlasov.