Na ostrove Maurícius vyhlásili stav environmentálnej núdze po tom, ako japonská loď uviazla na plytčine a začali z nej unikať tony paliva.
Informoval o tom tamojší premiér Pravind Jugnauth po tom, ako satelitné snímky ukázali tmavé škvrny v tyrkysových vodách v blízkosti prírodnej oblasti, ktorú vláda označila za „veľmi citlivú“.
Maurícius žiada pomoc od Francúzska
Loď viezla približne 4000 ton paliva a trhliny sa objavili v jej trupe. Jugnauth predtým oznámil, že o pomoc požiadal Francúzsko. Ich najbližším susedom je práve francúzsky ostrov Réunion.
Motorová nafta z elektrárne v sibírskom meste Noriľsk prenikla do arktického jazera Piasino
Podľa politika situácia predstavuje veľké nebezpečenstvo pre krajinu, v ktorej žije 1,3 milióna obyvateľov a je závislá od turizmu.
Do vody unikajú tony nafty a oleja
Loď sa plavila pod panamskou vlajkou a smerovala z Číny do Brazílie. Tamojší minister životného prostredia Kavy Ramano vyhlásil, že krajina sa nachádza v „stave environmentálnej krízy“.
Ropná škvrna už zamorila tisíce kilometrov pobrežia, podľa Brazílie pochádza z gréckej lode
Vláda tento týždeň oznámila, že plavidlo uviazlo 25. júla a pobrežnú stráž o tom nikto neinformoval. Prípad v súčasnosti vyšetruje polícia.
Zástupca Greenpeace Africa Happy Khambule povedal, že do vody unikajú tony nafty a oleja.
Krajina má spravený pohotovostný plán
Maurícium pred približne desiatimi rokmi pripravil pohotovostný plán, v ktorom sa zameral aj na ropné škvrny.
Z elektrárne unikli do rieky tisíce ton motorovej nafty, Putin vyhlásil na Sibíri výnimočný stav
Disponuje však vybavením, ktoré si dokáže poradiť s maximálne desiatimi tonami uniknutej ropy. V prípade väčších nehôd musí požiadať o pomoc iné krajiny alebo organizácie.