Ostružlík chcel zavraždeného primátora dostať do väzenia

Basternák
Štefan K. (uprostred) je obvinený z úkladnej vraždy bývalého primátora Hurbanova Lászlóa Basternáka. Foto: SITA

PEZINOK 8. júna (WEBNOVINY) – V kauze vraždy bývalého primátora Hurbanova, poslanca Nitrianskeho samosprávneho kraja a hlavného mestského kontrolóra Hurbanova Lászlóa Basternáka dnes vypovedal ako svedok Roman Ostružlík, jeho politický rival, ktorý chcel proti Basternákovi kandidovať v komunálnych voľbách. O vražde Basternáka sa dozvedel telefonicky od známej, v tom čase bol doma. Štefana K., obžalovaného z vraždy, nepozná, nikdy ho nevidel ani nestretol. Ostružlík potvrdil, že s Basternákom mal nezhody odvtedy, čo sa začal angažovať v prípade projektu kanalizácie budovanej za Basternákovho šéfovania Hurbanovu, ktorý sa mu nepozdával. Ostružlík so známymi roznášal po meste letáky o tejto záležitosti, pričom si vraj neuvedomil, že to bolo v čase volebného moratória pred eurovoľbami. „To bola prvá ostrá nezhoda medzi nami,“ povedal. Aj Ostružlík podal viacero trestných oznámení, keď dostal vyjadrenia ÚVO k projektu kanalizácie. Okrem toho proti Basternákovi vystúpil aj pri voľbe školskej rady, do ktorej mal ísť aj Basternák. Ostružlík chodil na každé mestské zastupiteľstvo. Vystúpil tam a tvrdil, že Basternák zavádza a že ho dostane do väzenia.

Ostružlík sa dostal do finančných problémov, keď sa stal po odporúčaní známych prezidentom futbalového klubu, ktorý prebral so stratou a ešte aj ďalšie peniaze zmizli. Aby klubu pomohol, zobral si úver. Podľa vlastných slov sa aj on zľakol, keď sa v Hurbanove našla uložená nálož – bolo to totiž neďaleko jeho zamestnania, ale rovnako na trase pravidelných prechádzok Basternáka. Vtedy hovoril aj so ženou, ktorá ho finančne podporovala v kampani a tá ho ubezpečila, že “to určite nie je pre teba“. Odmietol, že by sa s touto ženou niekedy rozprával o tom, či existuje nejaká možnosť, ako odstrániť politického rivala. „Len, že ho chcem dať do väzenia,“ povedal.

Ostružlík sa naľakal, keď Basternáka zabili

Zhodou okolností totiž v ten večer prišli k nemu muži s vyholenými hlavami, napokon sa ukázalo, že sú to vymáhači dlhov. Ostružlík vypovedal, že po vražde Basternáka ho upozornil svokor na existenciu nejakého zoznamu nepohodlných ľudí v Hurbanove. Bál sa, tak išiel na políciu a žiadal o pridelenie ochrany.

Basternák mal obavy o život

Výsluchmi svedkov pokračuje pojednávanie v kauze vraždy bývalého primátora Hurbanova Lászlóa Basternáka pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku. Ako prvý vypovedal muž, ktorého Basternák deň pred vraždou zavolal domov, aby si spolu prezreli záznam videokamery, na ktorom bol človek, čo sa motal v okolí domu. Svedok však neznámeho muža nespoznal. Potvrdil, že Basternák mal obavy o život, čo malo súvisieť s komunálnou politikou a možno aj vyššou politikou. Svedok spomenul, že Basternák mal pre svoje verejné aktivity v Hurbanove aj nepriateľov, chodili mu aj nepríjemné listy. Tento svedok obžalovaného nespoznal. V pondelok na pojednávaní vypovedala manželka zavraždeného a jeho nevlastný syn s priateľkou. Všetci traja spoznali obžalovaného z vraždy Štefana K.. Štefan K. na súde v pondelok vyhlásil, že je nevinný v kauze vraždy Lászlóa Basternáka, z ktorej ho obžaloval prokurátor špeciálnej prokuratúry.

Podľa obžaloby Štefan K. (1980) zastrelil Lászlóa Basternáka v piatok 9. júla 2010. Potom sa dal na útek autom, na ktoré strieľal nevlastný syn exprimátora legálnou zbraňou. Vodiča postrelil do lakťa. Ten z auta vyskočil a dal sa na útek. Podľa verzie obžalovaného strieľal na Basternáka niekto, kto vystúpil z jeho auta. On bol na zadnom sedadle, kde bol aj postrelený. Polícia zadržala Štefana K. 10. júla pri Gabčíkove.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe László Basternák