- aktualizované 4. februára 15:45
Zimné olympijské hry v čínskom Pekingu sa oficiálne začali. Stalo sa tak podľa plánu slávnostným ceremoniálom v piatok 4. februára 2022. V hľadisku Pekinského národného štadióna nechýbali ani diváci, bol ich však len obmedzený počet.
V porovnaní s letom 2021 a úvodom OH 2020 v japonskom Tokiu však šlo o „zlepšenie“, vtedy boli tribúny úplne bez priaznivcov. Rovnako aj teraz bude prestížne podujatie pod piatimi kruhmi ovplyvnené pandémiou koronavírusu, opatrenia budú sprevádzať celé ZOH.
Spoločne za zdieľanou budúcnosťou
Hry XXIV. zimnej olympiády v čínskom Pekingu sa oficiálne začali o 21.52 h miestneho času (14.52 h SELČ), predpísanou formulkou ich otvoril čínsky prezident Si Ťin-pching. „Vyhlasujem 24. zimné olympijské hry v Pekingu za otvorené,“ povedal.
Viac o téme: Zimná olympiáda 2022 v Pekingu
ZOH 2022 v Pekingu: Program a výsledky slovenských športovcov (foto)
Olympijský oheň potom vzplanul o 22.16 h miestneho času (15.16 h SELČ) a naposledy bola pochodeň v rukách dvojice domácich reprezentantov – niesli ju združenár Čao Ťia-wen a bežkyňa na lyžiach Ti-ni-ke-er I-la-mu-ťiang. Ceremoniál sa niesol v znamení motta „Spoločne za zdieľanou budúcnosťou“ a celý program sprevádzali snehové vločky. Vlajku Číny na plochu štadióna priniesli deti.
O 20.18 h miestneho času (13.18 h SELČ) nastúpili na plochu štadióna športovci Grécka a začalo sa slávnostné defilé krajín. Tisícky športovcov s rúškami mohli pozdraviť obmedzený počet divákov na tribúnach, mávali však aj do televíznych kamier fanúšikom na celom svete.
V hľadisku sedeli napríklad čínsky prezident Si Ťin-pching, ruský prezident Vladimir Putin a samozrejme aj prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach. Chýbali však lídri množstva krajín, ktoré v súvislosti so ZOH v Číne vyhlásili diplomatický bojkot, ktorým chcú poukázať na porušovanie ľudských práv čínskou vládou.
Nový rok tigra
Slovensko priviedli ako 71. krajinu Marek Hrivík (ľadový hokej) a Katarína Šimoňáková (sane) o 14.08 h SEČ. Ako posledný tím nastupoval už tradične organizátor – Čína. Defilé sa skončilo presne po viac ako hodine o 21.27 h miestneho času (14.27 h SELČ). Nasledovala oficiálna časť otvorenia.
Po kultúrnej vložke prišiel na rad príhovor šéfa organizátorov, Cchaj Čchi privítal účastníkov ZOH v Pekingu a nevyhol sa ani téme pandémie koronavírusu, s ktorou celý svet bojuje už dva roky.
„Dnes sme svedkami toho, že Peking je prvým mestom, ktoré hostí letnej aj zimné olympijské hry. Čína píše novú kapitolu,“ povedal Cchaj Čchi a vyzval tiež k solidarite a prepojeniu či jednote napriek rozdielom a kultúrnym odlišnostiam. Prezident MOV Thomas Bach potom celú Čínu privítal v novom roku tigra. „Teraz nastala vaša chvíľa. Váš olympijský sen stáva skutočnosťou,“ povedal Bach športovcom.
Oheň vo veľkej vločke
Po oficiálnom otvorení Si Ťin-pchingom už každý sledoval príchod olympijskej vlajky v rukách šiestich športových osobností minulosti z domácej Číny, počúval olympijskú hymnu v podaní detského zboru a nasledoval olympijský sľub za športovcov, rozhodcov a trénerov.
Potom už všetci pozorovali s napätím aj príchod olympijského ohňa. Na ploche štadióna ho niesli viacerí úspešní olympionici z Číny, prevažne rýchlokorčuliari. Pochodeň sa cez viaceré ruky dostala až k dvojici domácich reprezentantov na aktuálnych ZOH.
Hlavný olympijský symbol niesli združenár Čao Ťia-wen a bežkyňa na lyžiach Ti-ni-ke-er I-la-mu-ťiang a z ich rúk pochodeň skončila uprostred veľkej snehovej vločky zloženej z 91 menších vločiek, každá z nich niesla názov jednej z účastníckych krajín.
Veľká vločka potom potom vystúpila nad strechu Pekinského národného štadióna a nasledoval ďalší veľký ohňostroj tak príznačný pre Čínu.
Otvárací ceremoniál ZOH 2022 v Pekingu
online (minúta po minúte)
15:30 Online prenos (minúta po minúte) sa skončil, ďakujeme vám za pozornosť. Všetky podstatné zo zimnej olympiády v Pekingu vám prinesieme aj v nasledujúcich dňoch.
15:21 Otvárací ceremoniál ukončil veľkolepý ohňostroj.
15:18 Zapálený bol aj olympijský oheň. Hlavný olympijský symbol niesli združenár Čao Ťia-wen a bežkyňa na lyžiach Ti-ni-ke-er I-la-mu-ťiang a z ich rúk pochodeň skončila uprostred veľkej snehovej vločky zloženej z 91 menších vločiek, každá z nich niesla názov jednej z účastníckych krajín. Veľká vločka potom potom vystúpila nad strechu Pekingského národného štadióna.
15:09 Na plochu štadióna prišli desiatky detí s bielymi holubicami, symbolmi mieru a na konci svojho vystúpenia vytvorili srdce.
15:07 Šesť čínskych športových osobností na štadión prinieslo olympijskú vlajku. Za zvukov olympijskej hymny, ktorú zaspieval detský horský zbor, ju následne vyvesili na stožiar k čínskej a nasledoval tradičný sľub športovcov.
14:56 Zaznela aj známa skladba Imagine od Johna Lennona a na ploche štadióna Vtáčie hniezdo sa vytvorilo olympijské motto Faster, Higher, Stronger, Together.
14:52 Čínsky prezident Si Ťin-pching oficiálne otvoril 24. zimné olympijské hry v Pekingu.
14:45 Prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach na úvod svojho príhovoru všetkých privítal na zimnej olympiáde v Pekingu zaželal všetko dobré v Novom roku, ktorý je rokom Tigra. Okrem iného poďakoval aj dobrovoľníkom. Pred Bachom s prejavom vystúpil aj sekretár čínskej komunistickej strany Chaj Čchi.
14:36 Po nástupe športovcov sa objavilo 91 malých snehových vločiek s názvami jednotlivých krajín, ktoré sa spojili do jednej veľkej, čo symbolizuje jednotu.
14:24 Predstavovanie krajín zakončili domáci Číňania, ktorých pozdravil aj prezident Si Ťin-pching.
14:22 Početnú výpravu má aj Taliansko, do Pekingu poslalo 112 športovcov.
14:19 Nemecko má na zimnej olympiáde v Pekingu 158 športovcov.
14:13 Švajčiarskymi vlajkonosičmi sú Wendy Holdenerová a Andres Ambühl. Pred „helvétmi“ sa už predstavili Rakúšania.
14:09 Hokejista Marek Hrivík a sánkarka Katarína Šimoňáková priviedli slovenskú výpravu, v ktorej je 50 športovcov. Podobne ako pri ostatných výpravách, ani naša nie je na otváracom ceremoniáli kompletná.
14:07 Vlajkonosičmi českej výpravy sú Alena Mills a Michal Březina. Česko má zastúpenie v každom športe a v Pekingu ho reprezentuje 116 športovcov.
14:04 Štadión Vtáčie hniezdo už privítal aj reprezentantov Francúzska.
13:59 Americkú výpravu priviedli vlajkonosiči priviedli Brittany Boweová a John Schuster. USA majú na tohtoročnej zimnej olympiáde 224 športovcov.
13:57 Kanada má na zimnej olympiáde v Pekingu 215 športovcov.
13:54 Na plochu štadióna Vtáčie hniezdo prichádzajú aj športovci najúspešnejšej krajiny zo zimných olympiád. Nórsko má na konte 132 zlatých, 125 strieborných a 111 bronzových medailí.
13:49 Rusi aj na zimnej olympiáde v Pekingu štartujú pod hlavičkou Ruský olympijský výbor.
13:47 Aj Jamajčania už sú na ploche štadióna Vtáčie hniezdo.
13:43 Predstavili sa aj reprezentanti Saudskej Arábie, pre ktorých je to premiéra na najväčšom zimnom športovom sviatku.
13:33 Maskotom zimnej olympiády v Pekingu je Bing Dwen Dwen, čo v preklade znamená ľadová buclatá panda.
13:30 Počas nástupu športovcov znejú skladby 19 najznámejších skladateľov vážnej hudby.
13:25 Postupne sa predstaví 91 výprav, Slovensko pôjde ako 75. v poradí s vlajkonosičmi Marekom Hrivíkom a Katarínou Šimoňákovou.
13:19 Na plochu štadióna začínajú prichádzať športovci. Prvou výpravou je tradične Grécko.
13:16 Organizátori si pripomenuli všetky doterajšie zimné olympiády, prvá sa konala v roku 1924 v Chamonix. Hry v Pekingu sú v poradí 24.
13:13 Za zvukov čínskej štátnej hymny na stožiar na štadióne Vtáčie hniezdo vyvesili čínsku vlajku. Ešte predtým si ju podávali deti a zástupcovia národností, ktoré na čínskom území žijú. Ceremóniu doprevádzal trúbkar s piesňou Moja rodná zem a ja.
13:08 Oblohu nad Vtáčím hniezdom rozžiaril prvý ohňostroj. Ceremoniál je aj oslavou lunárneho Nového roka, do ktorého Číňania oficiálne vstúpili v utorok.
13:04 Na tribúnu štadióna Vtáčie hniezdo nechýbajú čínsky prezident Si Ťin-pching a prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach.
13:02 Otvárací ceremoniál by mal trvať zhruba dve hodiny.
12:58 Režisérom otváracieho ceremoniálu je Čang I-mou, ktorý sa rovnakej úlohy zhostil aj na letnej olympiáde v Pekingu 2008. Čínska metropola je prvou v histórii, kde sa konali zimné aj letné hry.
12:55 Vitajte pri online textovom prenose (minúta po minúte) z otváracieho ceremoniálu zimnej olympiády 2022 v Pekingu.