BRATISLAVA 3. februára (WEBNOVINY) – Parlament v utorok krátko po 19:00 ukončil rozpravu k novele zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorú poslanci predpoludním posunuli do druhého čítania.
V stredu od 09:00 sa začne rokovanie parlamentu záverečnou rečou ministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera k návrhu na otvorenie druhého piliera.
Druhý dôchodkový pilier by sa mal podľa navrhovanej novely otvoriť od 15. marca do 15. júna tohto roka. V rovnakom období chce vláda Roberta Fica umožniť vstúpiť do druhého piliera osobám, ktoré v sporivom pilieri nie sú.
Matovič by chcel v II. pilieri všetkých Slovákov
Poslanec Ivan Švejna (Most-Híd) navrhuje, aby Sociálna poisťovňa priznávala osobám, ktoré si na dôchodok sporili v druhom pilieri, vyšší dôchodok z prvého piliera.
Podľa jeho pozmeňujúceho návrhu, ktorý predložil v rozprave k otvoreniu druhého piliera, by sa pri krátení dôchodku z prvého piliera z dôvodu účasti v druhom pilieri zohľadňovalo bývalým sporiteľom aj poistné do rezervného fondu solidarity vo výške 4,75 percenta z ich vymeriavacieho základu. Podľa poslanca Švejnu sa tým dosiahne spravodlivejšie, miernejšie krátenie dôchodkov z priebežného piliera a s tým spojená výplata starobných dôchodkov vo vyššej nominálnej hodnote.
Ako v rozprave uviedol poslanec Július Brocka (KDH), nižšie dôchodky z druhého piliera by sa mohli dorovnávať z rezervného fondu solidarity, ktorý spravuje Sociálna poisťovňa. Podľa poslanca Igora Matoviča (OĽaNO) má druhý pilier zmysel vtedy, keby boli v druhom pilieri všetci občania Slovenska.
Obáva sa toho, že po útokoch Smeru na druhý pilier v tomto systéme zostanú len ľudia s nadpriemernými zárobkami. „Chudobní, ktorých vyženieme, zostanú visieť na krku štátu,“ upozornil Matovič. Po takomto konečnom stave podľa neho druhý pilier z pohľadu štátu stráca zmysel a je lepšie ho zrušiť. „Poďme možno vymyslieť iný model,“ povedal líder OĽaNO.
Ľudia by si mali podľa Mihála šetriť na penziu
Východiskom z nepriaznivého demografického vývoja na Slovensku podľa poslanca Jozefa Mihála (SaS) je, aby si ľudia v produktívnom veku šetrili na svoj dôchodok. „Sporenie na dôchodok je nevyhnutné,“ povedal v rozprave k otvoreniu druhého piliera. Štát podľa Mihála v súčasnosti dotuje Sociálnu poisťovňu sumou 500 až 600 mil. eur ročne. Ak by poisťovňa takúto dotáciu nedostávala, tak by sa podľa Mihála mali v súčasnosti vyplácané dôchodky znížiť o 10 percent.
Poslanec Mihál upozornil na to, že v roku 2013 bolo na Slovensku 51-tisíc 10-ročných detí a 89-tisíc ľudí vo veku 39 rokov. Položil otázku, ako o 30 rokov zaplatí 51-tisíc 40-ročných ľudí v produktívnom veku dôchodky 89-tisícom 69-ročných penzistov tak, aby boli ich dôchodky aspoň v súčasnej výške. Podľa Mihála by sa museli zvýšiť odvody o 20 percent, penzie by klesli na polovicu alebo by sa musela razantne zvýšiť dotácia štátu pre Sociálnu poisťovňu.
„Nehovorte dnešným 40-tnikom a 30-tnikom, že pre nich je druhý pilier nevýhodný,“ povedal Mihál poslancom Smeru-SD. Vláda podľa neho systematicky deštruuje druhý pilier, poškodzuje sporiteľov a berie dôchodky mladšej generácii.
Poslanec Jozef Kollár podal pozmeňujúci návrh, aby sa vytvoril fond dôchodkovej rezervy. V tomto fonde by boli podľa neho uložené finančné prostriedky, ktoré vrátia odídenci z druhého piliera na účet Sociálnej poisťovne. Tieto zdroje by sa pritom podľa jeho návrhu mohli použiť na vyplácanie starobných dôchodkov najskôr 15. júna 2020, teda až po piatich rokoch od skončenia možnosti vystúpiť z druhého piliera.
Niektorí vystúpiť nemôžu
Možnosť opustiť systém starobného dôchodkového sporenia majú dostať všetci sporitelia okrem tých, ktorí si dohodli vyplácanie starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku s poisťovňou alebo s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou (DSS) alebo si dohodli so svojou DSS vyplácanie výnosu z investovania.
Sporiteľ, ktorý sa rozhodne vystúpiť z druhého piliera, bude musieť Sociálnej poisťovni doručiť písomné oznámenie, ktorého súčasťou je prejav vôle, aby mu zaniklo právne postavenie sporiteľa.
Sociálna poisťovňa o doručení tohto písomného oznámenia bude informovať sporiteľovu DSS. Tá následne prevedie sporiteľovu nasporenú sumu tvorenú z povinných príspevkov vrátane výnosu z týchto príspevkov na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici. „V prípade, že si sporiteľ platil dobrovoľné príspevky, nasporená suma tvorená z týchto príspevkov vrátane výnosu mu bude vyplatená,“ uvádza ministerstvo práce.
Sporitelia, ktorí v minulosti využili v súvislosti s platením dobrovoľných príspevkov daňové zvýhodnenie a rozhodnú sa vystúpiť z druhého piliera, budú povinní zvýšiť si základ dane o sumu uplatnených zaplatených dobrovoľných príspevkov.
„Vplyv na rozpočet verejnej správy, podnikateľské prostredie, ani vplyv na hospodárenie obyvateľstva, resp. na sporiteľov nie je možné odhadnúť, pretože nie je možné odhadnúť počet sporiteľov, ktorí vystúpia zo systému starobného dôchodkového sporenia a ktorí vstúpia do systému starobného dôchodkového sporenia,“ uvádza ministerstvo práce a sociálnych vecí.