BRATISLAVA 3. júla (WebNoviny.sk) – Americko-britský vedecký tím na čele so Susan Solomon z Massachusetts Institute of Technology získal prvé jasné dôkazy o tom, že ozónová diera v stratosfére nad Antarktídou sa začala zmenšovať. Podľa odborníkov bola diera vlani v septembri o približne štyri milióny kilometrov štvorcových menšia než v roku 2000. Pribúdanie ozónu chrániaceho Zem pred ultrafialovým žiarením zo Slnka je následkom ukončenia produkcie priemyselných chlórfluórovaných uhľovodíkov (CFC), medzi ktoré patria aj freóny.
Solomon s kolegami detailne zaznamenávala množstvo ozónu v stratosfére v období rokov 2000 až 2015, pričom z údajov získaných z meteorologických balónov a satelitov a pomocou počítačových modelov dokázali, že ozónová diera sa postupne zmenšuje. Za viac než 50 percent jej redukcie môže zníženie množstva chlóru v atmosfére. Merania ozónu sa síce zvyčajne vykonávajú v októbri, keď je diera počas roka najväčšia, v tomto prípade však vedci dospeli k záveru, že získajú relevantnejšie údaje v septembri.
Vtedy je teplota ešte stále nízka, ale ostatné faktory, ktoré môžu ovplyvniť množstvo ozónu, ako napríklad počasie, hrajú menšiu rolu. „Hoci sa produkcia CFC zastavila vo všetkých krajinách vrátane Číny a Indie približne v roku 2000, v atmosfére sa stále nachádza veľa chlóru. Ten sa tam udrží 50 až 100 rokov, takže teraz sa postupne začína rozpadať a ozónová vrstva sa pomaly zotavuje. K úplnému ‚uzdraveniu‘ však nedôjde skôr než v roku 2050 alebo 2060, ale vlani v septembri sme videli, že ozónová diera už nie je taká obrovská ako v minulosti,“ uviedla Solomon, ktorá zistila, že množstvo ozónu ovplyvňuje aj vulkanická aktivita.
Vedci si všimli, že erupcia čilskej sopky Calbuco vlani v apríli mala za následok, že v októbri bola ozónová diera nad Antarktídou rekordne veľká. „Po výbuchu sopky vytvára vulkanická síra drobné čiastočky, ktoré podporujú vznik polárnych stratosferických oblakov. Práve v nich dochádza k ničeniu ozónu. Čiže po vulkanickej aktivite vznikne ešte viac týchto oblakov, čo vedie k strate ozónu,“ dodala Solomon, ktorá s kolegami publikovala výsledky výskumu v časopise Science.
Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com.