Sympatický pán, pochádzajúci z Belgicka a bývajúci v Luxembursku, nás prekvapil svojou srdečnosťou a výrečnosťou. Nepotrebuje si už nič dokazovať, chce si užívať život hraním golfu. Reprezentuje viac ako 25 000 aktívnych golfistov, seniorov, z ktorých výber privítame budúci rok u nás na Slovensku.
Aký je dôvod vašej návštevy Slovenska?
Prišiel som si osobne pozrieť, ako postupuje príprava nasledujúcich majstrovstiev Európy seniorov, ktoré sa budú konať v roku 2011 práve na Slovensku.
Aké dôležité je toto podujatie?
Európa je veľký trh. Ak sa pozriete na športové odvetvia, po futbale a tenise je v Európe trojkou práve golf. Seniorský golf je navyše najdynamickejšie rastúcim športovým odvetvím. Jeho začiatky sa datujú do obdobia spred tridsiatich rokov a dnes združujeme dvadsaťdva členských krajín. Predstavitelia Európskej asociácie seniorských golfistov sa snažia zblížiť všetkých svojich členov napríklad aj usporadúvaním majstrovstiev Európy seniorov a dokonca aj superseniorov, čiže hráčov nad sedemdesiat rokov. Hovoríme teda o významnom celoeurópskom podujatí.
Ako vnímate príchod nových členov do Európskej asociácie seniorských golfistov?
Každý, kto splní kritériá na vstup, je vítaný. Je ohromujúce, čo ste dosiahli za roky od pádu komunizmu. Pred pár rokmi sme hrali na Táľoch. Je to skvelé ihrisko, ale, bohužiaľ, príliš ďaleko od Bratislavy. Na organizovanie významných podujatí, ako sú majstrovstvá Európy, potrebujete fungujúcu infraštruktúru a najmenej dve ihriská do pol hodiny cesty od hlavného sídla, hotelov a miesta konania otváracieho a záverečného ceremoniálu. To je pre nové krajiny ťažká úloha. Vidno však, že tieto krajiny tvrdo pracujú na tom, aby sa západnej Európe vyrovnali aj v tomto smere. Nám to trvalo dlhé roky.
Ste s doterajším postupom príprav na Slovensku spokojný?
Prišli sme vás navštíviť už rok pre konaním majstrovstiev z viacerých dôvodov. Vo vašej snahe organizovať majstrovstvá vás plne podporujeme. Treba však myslieť na to, že príde množstvo ostrieľaných hráčov s bohatými skúsenosťami a očakávaním určitej úrovne. Viac ako dvestopäťdesiat najlepších seniorských golfistov z celej Európy, ktorých nominovali národné asociácie, musíte teda preukázať špičkovú kvalitu. Mali by ste pamätať na to, že majstrovstvá Európy majú športovú aj spoločenskú stránku. Účastníci musia odchádzať s peknými spomienkami na Slovensko. Na otázku, čo si myslia o Slovensku, by mali po návrate odpovedať len pozitívne. To je najdôležitejšie.
Čím je podľa vás organizovanie majstrovstiev Európy pre Slovensko?
Veľkou zodpovednosťou, odmenou a určitým druhom prezentácie krajiny zároveň.
Aké dôležité sú diplomatické styky v seniorskom golfe? Je to podobné ako v iných športových odvetviach?
Myslím si, že nie. Hovoríme o senioroch, teda o ľuďoch starších ako 55 rokov. Golf, ako hra džentlmenov, vyžaduje okrem dodržiavania pravidiel aj etické správanie. To nám situáciu uľahčuje. Členom európskej asociácie sa po splnení základných požiadaviek môže stať každý a všetci členovia sú si u nás rovní. Nezáleží na počte registrovaných hráčov, členov, ihrísk, klubov alebo na veľkosti krajiny.
Čo by malo Slovensko urobiť pre ďalší rozvoj golfu?
Vnímať golf ako šport. A základom každého športu je fungujúci klub. Klub je riadený prezidentom a výborom. Ich činnosť by mala smerovať najmä k výchove mládeže, pretože to je budúcnosť každého klubu. V rámci národa sú kluby koreňmi akéhokoľvek športu. Výchovou juniorov na úrovni klubov dosiahnete ich vysokú hráčsku úroveň a to je podľa mňa cesta.
Bývate v Luxembursku. Je golf u nás populárny?
Luxembursko má pol milióna obyvateľov, štyritisíc golfistov a z toho dvadsaťpäť percent, teda tisíc, sú seniori. Máme šesť ihrísk. Treba však povedať, že Luxembursko je privilegovaná krajina, máme najvyššiu životnú úroveň na svete. Vo vašej snahe organizovať majstrovstvá vás plne podporujeme. Treba však myslieť na to, že príde množstvo ostrieľaných hráčov s bohatými skúsenosťami a očakávaním určitej úrovne.