- aktualizované: 8. marca 17:19
BRATISLAVA 8. marca (WebNoviny.sk) – Pacienti budú môcť poukázať na nedostatok personálu v nemocniciach. Lekárske odborové združenie (LOZ) a Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) v piatok na tlačovej besede spustili polročnú kampaň „Nekrič na sestru, napíš ministerstvu!“.
Zvyšovanie normatívov zhoršuje stav
Ako na tlačovej besede uviedla predsedníčka OZ SaPA Monika Kavecká, spoločná polročná kampaň má za cieľ upozorniť na nedostatočné personálne kapacity v nemocniciach a na potrebu riešiť tento problém.
Podľa Kaveckej verejnosť nevie, prečo zdravotnícki pracovníci odchádzajú z nemocníc, nevie, v akých podmienkach zdravotníci pracujú, ako sú porušované ich práva. Pacienti tiež nemajú informácie o tom, že zodpovedným za nedostatok personálu je vedenie nemocnice a ministerstvo zdravotníctva, nie personál, ktorý pri pacientoch ešte ostal.
Praktická sestra nemôže pracovať sama, návrh zdravotníckeho výboru je podľa komory zbytočný
„Dnešné normatívy, ktoré určujú maximálne počty pacientov pripadajúce na personál, sú v nemocniciach často porušované. Ministerstvo problém nedostatku personálu rieši opakovaným zvyšovaním počtu pacientov na jedného lekára či sestru, čo však iba zhoršuje súčasný stav,“ uviedol predseda LOZ Peter Visolajský. Podľa neho neúnosné preťažovanie personálu má negatívny dopad na kvalitu zdravotnej starostlivosti.
Podnet doručia ministerstvu
Visolajský dodal, že na chirurgickom oddelení v SR má byť na 12 pacientov minimálne jedna sestra. Štúdia uverejnená v časopise Lancet hovorí, „že v nemocniciach, kde bolo na jednu sestru šesť pacientov, umrelo o 30 % menej pacientov ako v nemocniciach, kde bolo na oddelení osem pacientov na jednu sestru,“ upozornil predseda LOZ na súvislosti týkajúce sa pomeru sestry a pacientov.
Foto: Prezident Kiska a ministerka Kalavská otvorili zmodernizovanú detskú onkológiu v NÚDCH
Kampaň smeruje k tomu, aby pacienti, ktorí nebudú spokojní s počtom personálu na oddelení alebo časom, ktorý im venoval personál, napísali na chybajucipersonal@loz.sk, alebo vyplnili dotazník. LOZ doručí podnet ministerstvu, ktoré dohliada na dodržiavanie maximálnych počtov pacientov na personál a má vykonávať kontroly.
„Kampaň je zameraná na celú spoločnosť,“ povedal Visolajský Problém nedodržiavania personálnych normatívov sa podľa neho týka súkromných aj štátnych nemocníc. Súčasťou kampane budú bilbordy, ale aj sociálne siete.
Ministerstvo pracuje na systémových krokoch
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) v reakcii uviedlo, že je otvorené konštruktívnej spolupráci a návrhom riešení zo strany LOZ. Bolo však k piatkovému brífingu kritické.
“V čase, keď ministerstvo zdravotníctva robí veľké množstvo krokov pre systémové zlepšenie slovenského zdravotníctva, nerozumieme, prečo Lekárske odborové združenie realizuje deštruktívnu tlačovú konferenciu,” uviedlo.
Ministerstvo ubezpečilo, že pracuje na systémových krokoch, ktoré zlepšia stav slovenského zdravotníctva a prinesú pozitívny stabilný efekt pre zdravotnícky systém. Kontinuálne sa tiež zaoberá podnetmi občanov.
Praktická sestra nemôže pracovať sama, návrh zdravotníckeho výboru je podľa komory zbytočný
Pokiaľ ide o počty pacientov na oddeleniach, ktoré pripadajú na zdravotnícky personál, MZ pripravuje výnos o materiálno-technickom a personálnom zabezpečení zdravotníckych zariadení. “Aktuálne ide zatiaľ o pracovnú verziu, pričom vnímame podnety všetkých zainteresovaných strán,” uviedlo ministerstvo.
MZ zdôraznilo, že problém s nedostatkom sestier majú viaceré krajiny Európy, čo bolo aj debatou na rokovaní ministrov krajín Visegrádskej štvorky uplynulú jeseň. „O možnosti dostať sestry na Slovensko rokujeme s univerzitami na Ukrajine a v Srbsku,“ dodalo MZ.