Pakistanský súd nariadil zatknutie premiéra, bral úplatky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Rádž Parvíz Ašraf
Pakistanský premiér Rádž Parvíz Ašraf. Foto: SITA/AP

ISLAMABAD 15. januára (WEBNOVINY) – Pakistanský najvyšší súd v utorok nariadil zatknutie premiéra v súvislosti s korupčnou kauzou týkajúcou sa energetických projektov.

Informovali o tom miestne televízne stanice. Podľa ich údajov dal súd úradom 24 hodín na to, aby Rádžu Parvíza Ašrafa zadržali. Na vývoj už oslabením reagovala aj pakistanská burza, čím odzrkadlila politickú neistotu v krajine.

K prekvapivému kroku súd pristúpil po tom, čo populistický klerik, údajne podporovaný armádou, vyzval na rezignáciu vlády počas protestov, na ktorých sa v Islamabade zúčastnili tisíce ľudí.

Ašraf odmieta, že by prijal úplatky, keď ako minister pre vodné hospodárstvo a energetiku v roku 2010 schvaľoval energetické projekty.

Spolu s ním zatkli ďalších 15 podozrivých osôb. Pred súd by mali všetci predstúpiť už vo štvrtok. Analytici však tvrdia, že tento krok pravdepodobne nepovedie k okamžitému zbaveniu premiéra funkcie.

Ašraf sa ujal svojho postu v júni minulého roka po tom, čo najvyšší súd uznal jeho predchodcu Júsafa Razáu Gíláního vinným z pohŕdania súdom a prinútil ho tak rezignovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia